اخبار شرکت

پر مصرف‌ترین تیرآهن‌ها

پر مصرف‌ترین تیرآهن‌ها

در صنعت ساختمان‌سازی تیرآهن بسیار اهمیت دارد و دارای جنس فولادی است، اصلی‌ترین نقش آن جلوگیری از تنش‌هایی می‌باشد که حاصل دو نیروی برشی و لنگر خمشی هستند. اکنون قطعا شما به عنوان یک مهندس ساختمان یا طراح ساختمان با سوال این که در سازه‌های دیگر از چه تیرآهنی استفاده می‌شود روبه‌رو هستید، در ادامه این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی، سعی بر این داریم تا بهترین و پر مصرف‌ترین تیرآهن‌ها را معرفی کنیم. لذا در صورتی که شما هم می‌خواهید به پاسخ سوال بیان شده برسید با ما همراه باشید.

تیرآهن چیست؟

همان طور که گفته شد تیرآهن یکی از نمونه‌های مقاطع فولادی است که آلیاژهای مختلف در ساخت آن دخیل هستند. عمده‌ترین کاربرد آن در اسکلت‌بندی ساختمان، انواع ستون و خرپا می‌باشد. در بازار تیرآهن‌ها به دو شکل I و H يافت می‌شوند و از نظر ساختار و شکل ظاهری به اصطلاح تخصصی به دو بخش بال و جان از هم شناخته خواهند شد، ساختار میانی و اصلی را جان تیرآهن گویند و لبه‌های تیرآهن را بال اطلاق می‌کنند.

تیرآهن‌

انواع تیرآهن

براساس استانداردهایی که برای تیرآهن‌های موجود در بازار ارائه می‌شود، تیرآهن‌ها به 4 شکل تقسیم می‌شوند که هر کدام از آن‌ها برای هدفی خاص تولید شده‌اند که در ادامه آن‌ها را رخ می‌دهیم:

  • تیرآهن IPE

تیرآهن IPE که آن را به اسم تیرآهن معمولی هم می‌شناسند به شکل حرف I انگلیسی است، و در بازار تقاضای بسیار زیادی دارد و یکی از پر مصرف‌ترین تیرآهن‌ها محسوب می‌شود. در ساختار آن بال‌های یکسانی در قسمت ابتدایی و انتهایی تشکیل شده است. ضخامت این تیرآهن‌ها هم ثابت هستند. تیرآهن IPE استانداردهای مشخصی دارند که بر اساس آن‌ها ساخته می‌شوند. همانند استانداردهای اروپایی و در ابعاد 8 تا 60 سانتی‌متر برش می‌خورند و در بازار ارائه می‌شوند. یکی از عواملی که باعث پرمصرف‌تر بودن این نوع تیرآهن شده است. کاربرد بسیار آن در شکل‌گیری خرپا و پل لانه ‌زنبوری در قسمت سقف بناها است.

تیرآهن و هاش

  • تیرآهن INP

این تیرآهن همانند تیرآهن IPE به شکل حرف انگلیسی I است و با ابعادی بین 8 تا 60 سانتی‌متر در بازار ارائه می‌شود. خط تولید این تیرآهن‌ها بر اساس استانداردهای مشترک روسیه و چین است. کاربردهای فراوانی از جمله ساختن و بالا بردن اسکلت‌بندی برج‌ها، ساختمان‌های مرتفع، پل و سدهای بزرگ و … دارند.

  • تیرآهن IPB

این تیرآهن ساختاری شبیه حرف انگلیسی H دارد و اسم دیگر آن بر همین اساس تیرآهن هاش می‌باشد. کاربرد بسیار آن در زمینه ساختن انواع ستون است. این تیرآهن با ابعادی بزرگ‌تر از مابقی تیرآهن‌های تولید می‌شود و با اندازه‌ای بین 10 تا 100 سانتی‌متر در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیرآهن هاش خود به سه شکل هاش فوق سنگین، هاش سنگین و هاش سبک موجود است.

مزایای بسیار زیادی از جمله کنترل بسیار خوب در برابر نیروهای برشی و لنگر خمشی، مقاومت بسیار بالا و استحکام خیلی خوب، مقاومت خوب در برابر رانش زمین، نیاز به فضای کم‌تری برای نصب و متصل و نصب کردن بسیار آسان را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد.

تیرآهن لانه ‌زنبوری

  • تیرآهن لانه ‌زنبوری

نوع دیگر تیرآهن مدل CNP است که به دلیل وجود حفره‌های مختلف زیادی در شکل آن‌ها به لانه زنبوری هم معروف هستند. به خاطر وجود همین حفره‌ها وزن کم‌تری را نسبت به دیگر  تیرآهن‌ها دارند و همچنین ارتفاع بیشتری (1.5 برابر) هم نسبت به آن‌ها خواهند داشت. همین ارتفاع بلندتر باعث شده است تا نیروی خمشی بیشتری را کنترل کنند.

استفاده انواع تیرآهن‌ها

در مجموع اسکلت‌بندی ساختمان‌ها بدون تیرآهن‌ها غیرممکن است و نقش انتقال بار سازه فولادی یا بتنی را به زمین ایفا می‌کنند.  تیرآهن‌هایی که برای استحکام هر چه بیشتر اسکلت‌های فلزی یک ساختمان استفاده می‌شوند، پرکاربردتر نسبت به سایر هستند. ناگفته نماند بدون تیرآهن‌ها ساختار خرپا، سازه‌های فلزی و بتنی هم غیر ممکن است.

کاربرد و مصرف بیشتر آن‌ها در برابر سایر مقاطع فولادی به دلایلی اعم از آسانی نصب و اتصالات، سرعت اجرایی کار بالا، متصل شدن تیرآهن‌ها به یکدیگر و راحتی اسکلت‌بندی سازه‌های مرتفع بوسیله‌ی آن‌ها است.

تیرآهن

پر مصرف‌ترین تیرآهن‌ها

با توجه به قابلیت‌ها و ویژگی‌های تیرآهن‌ها، 3 مدل تیرآهن IPE، تیرآهن هاش و تیرآهن لانه زنبوری پرکاربردتر بوده. هر سه این تیرآهن‌ها در برابر نیروهای لنگر خمشی و برشی از مقاومت بالایی برخوردارند. می‌توان برای بالا بردن استحکام ساختمان‌ها از آن‌ها استفاده کرد. در صنایع مختلف از جمله کشتی‌سازی، سدسازی، پل‌سازی، لوله‌های تاسیساتی و بسیاری دیگر نیز کاربرد فراوانی دارند.

تیرآهن‌ها بر اساس سایز و کاربرد دسته‌بندی می‌شوند، برای مثال از تیرآهن  لانه ‌‌زنبوری در ساخت انواع ستون، اتصالات تیر به ستون، پی، اعضای مهاربندی و اتصالات بادبندها استفاده می‌شود. معمولا تیرآهن‌ها در سایز 8 الی 100 سانتی‌متری تولید می‌شوند ولی سایزهای پرمصرف آن‌ها  16،14 و18 است که سایز 18 معمولا خواستار بیشتری دارد. همچنین باید در نظر داشت که بیشتر کارخانه‌ها تیرآهن‌های خود را در سایز 8 الی 30 تولید می‌کنند که این تفاوت در سایزها باعث می‌شود کاربرد آن‌ها هم متفاوت باشد.

سخن آخر

در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی به معرفی پر مصرف‌ترین تیرآهن‌ها پرداختیم و کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف را بازگو کردیم. طبق مطالب بیان شده، مشخص شد که ٣ مدل IPE، هاش و لانه ‌‌زنبوری پرکاربردترین آن‌ها هستند. نکته‌ی بسیار مهمی که صنعت‌گران گرامی قبل از اقدام به انتخاب تیرآهن باید رعایت کنند این است که تمامی اطلاعات مقاطع فولادی و نیازهای پروژه را باید در نظر بگیرند. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید با کارشناسان تیم ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.