اخبار شرکت

گل میخ چیست؟

گل میخ

گل میخ چیست؟ در چه جاهایی کاربرد دارد؟ بین گل میخ و سقف عرشه فولادی چه ارتباطی وجود دارد؟ مزایای استفاده از آن چیست؟ این‌ها بخشی از سوالاتی هستند که درباره گل میخ می‌توان مطرح کرد. شاید شما جزء افرادی هستید که میزان اطلاعاتتان درباره این محصول مناسب است و شاید هم جزء کسانی هستید که اطلاع چندانی درباره این محصول ندارید. اگر تمایل دارید اطلاعات خود را درباره گل میخ بالا ببرید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی بفرمایید.

امروزه سقف عرشه فولادی به دلیل برخوردار بودن از ویژگی‌هایی همچون مقاومت زیاد، به وجود آوردن سطحی یکدست و زیبا، سهولت در اجرا، کاهش هزینه‌ها و … توانسته است نظر جمع کثیری از فعالان حوزه ساخت و ساز را به خود جلب کند و به یکی از بهترین سیستم‌های سازه‌ای سقف در مقایسه با مدل‌های قدیمی تبدیل شود. در حقیقت گل میخ یکی از مهم‌ترین اجزای سقف عرشه فولادی به شمار می‌رود که با کمک آن می‌توان عملکرد بتن و ورق گالوانیزه را بر روی سطح فولادی یکپارچه ساخت. در ادامه این مطلب از سایت بازرگانی نجومی ضمن آشنایی بیشتر با گل میخ، درباره کاربردها و مزایای آن نیز به بیان مطالبی خواهیم پرداخت.

گل میخ چیست؟

به قطعه‌ای استوانه‌ای شکل که دارای سر پهن بوده، گل میخ یا برشگیر می‌گویند. امروزه استفاده از این قطعه در صنایع مختلف با کاربردهای زیادی همراه می‌باشد. برای ساخت آن از آلیاژ آهن و کربن با درصد کم استفاده می‌شود. افراد برای آنکه بتوانند این قطعه فولادی را به سطوح فلزی جوش دهند از دستگاهی به نام استادولینگ استفاده می‌کنند. صنایعی چون خودروسازی، ساختمان‌سازی و پل‌سازی ازجمله صنایعی هستند که استفاده از گل میخ در آن‌ها با کاربردهای فراوان همراه است. همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از اجزای مهم در ایجاد سقف عرشه فولادی، گل میخ است که از آن به عنوان پایه‌هایی برای متصل کردن ورق‌های عرشه به اجزای دیگر استفاده می‌گردد.

میخ

نقش گل میخ در سقف عرشه فولادی

به‌منظور ایجاد یکپارچگی در عملکرد ورق فولادی و بتن در سقف عرشه فولادی از گل میخ استفاده می‌شود. اگر بخواهیم وظیفه این قطعه فولادی مهم در ساختار سقف‌های سازه‌ای را برای شما تعریف کنیم بایستی بگوییم که وظیفه آن مقابله کردن با تنش برشی است که می‌تواند به دلایلی چون نیروی زلزله در سقف‌ها ایجاد گردد. در حقیقت گل میخ سبب منتقل شدن نیروی‌های سنگین وارد شده بر سقف به مقاطع اصلی سازه و در نهایت فوندانسیون می‌شود. هرچقدر عملکرد یکپارچه شدن سقف بهتر ایجاد شود، توزیع نیرو میان المان‌های باربر بهتر صورت گرفته و انتقال نیروهای سنگین مانند نیروی زلزله به فوندانسیون و بخش‌های اصلی سازه بهتر انجام می‌شود.

علاوه بر وظیفه گفته شده، دارای نقش‌های دیگری نیز می‌باشد. یکی دیگر از نقش‌های قطعه فولادی ذکرشده در سقف عرشه فولادی، انجام برشگیری است. منظور از برشگیری، انتقال دادن نیروی برشی بین فولاد و بتن می‌باشد. این کار سبب می‌شود تا نیروهای بزرگ جانبی در یک نقطه از سازه متمرکز نشده و در نتیجه از فرو ریزش کردن و ویرانی سازه ممانعت به عمل می‌آورد.

آشنایی با مشخصات فنی گل میخ

تعیین کردن قطر و ارتفاع آن با توجه به مشخصات فلز پایه انجام می‌شود. حداکثر قطر این قطعه در سقف عرشه فولادی در حدود 20 میلی‌متر بوده و ارتفاع آن بر اساس مشخصات ورقه ذوزنقه‌ای شکل لحاظ می‌شود. تعیین ارتفاع گآن به این صورت است که پس از نصب کردن این قطعه بایستی فاصله میان آن و بالای ورق از 40 میلی‌متر بیشتر باشد. به‌منظور تولید گل میخ از استاندارد DIN EN ISO 13918 استفاده می‌شود.

گل میخ

گل‌ میخ و انواع آن

اگر در بازار مقاطع فولادی جستجویی داشته باشید متوجه خواهید شد که گل میخ‌ها در انواع و مدل‌های گوناگونی به بازار عرضه می‌شوند. بهتر است بدانید که در ابتدا هدف از استفاده این محصولات تنها برای ایجاد ایمنی بیشتر بود اما با گذشت زمان تولیدکنندگان این قطعات به مساله زیبایی آن‌ها نیز توجه کردند. امروزه گل میخ‌ها در انواع مختلفی توسط مهندسان تولید می‌شوند تا بتوانند نیاز تمامی مشتریان را پاسخگو باشند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع آن‌ها پرداخته خواهد شد.

  • مدل طرح‌دار

از شکل‌های هندسی مختلف مانند مربع، دایره و غیره برای ساخت گل میخ طرح‌دار استفاده می‌شود. به‌طور کلی هر طرح برجسته‌ای که بر روی آن‌ها لحاظ شود، جزء مدل طرح‌دار محسوب می‌شوند. استفاده از این نوع از مدل‌ها برای جاهایی که دید بیشتری داشته و زیبایی آن بخش از اهمیت بالایی برخوردار است، کاربردی می‌باشد. اگر همزمان به ایمنی و زیبایی سازه فکر می‌کنید استفاده از نوع طرح‌دار می‌تواند برای شما گزینه‌ای جذاب باشد.

  • مدل ساده

همان‌طور که از نام گل میخ ساده مشخص است، این نوع از گل میخ‌ها فاقد طرح بوده و دارای شکلی ساده می‌باشند. به دلیل خلوت بودن این سبک، استفاده از آن در جاهایی که جلوی دید نبوده و زیبایی آن فاقد اهمیت می‌باشد، کاربردی است. همچنین این نوع از انواع گل میخ‌ها از ایمنی بالایی برخوردار هستند.

  • مدل آنتیک

یکی دیگر از انواع گل میخ‌ها که تولید می‌شود، به شکل پتینه شده است. استفاده از مدل آنتیک برای طراحانی که دکور سازه‌ را به شکل قدیمی و سنتی انتخاب می‌کنند، مناسب است. یکی دیگر از جاهایی که استفاده از این نوع کاربردی است، ساخت جعبه و صندوقچه تزئینی می‌باشد.

  • مدل درب چوبی

ظاهر این نوع از شبیه به چوب بوده و از قابلیت رنگ‌آمیزی برخوردار هستند. استفاده از این مدل‌ها در جاهایی که زیبایی دارای اهمیت است، کاربردی می‌باشد.

گل میخ

مزیت‌های استفاده از گل میخ در ساخت سازه

مطابق با آنچه که تا به اینجا گفته شده است، گل میخ‌ علاوه بر آنکه باعث ایجاد ایمنی در سازه می‌شود، به زیباسازی ساختمان نیز کمک کند. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا مزیت‌های این قطعه فولادی تنها به دو مورد ذکرشده محدود می‌شود؟ در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده در صنعت ساختمان‌سازی اشاره شده است:

  1. از آنجائی‌که نصب آن‌ها تنها در چند ثانیه انجام می‌شود لذا مدت زمان اجرای پروژه کاهش یافته و به تبع آن هزینه‌ها نیز کم می‌شوند.
  2. برای جوشکاری لازم نیست تا برشکاری و آماده سازی قبلی انجام شود. همین که سطوح اتصال خشک و سالم باشند، کفایت می‌کند.
  3. برای جوشکاری با دستگاه استادولینگ احتیاجی به استفاده از الکترود نیست.
  4. گل میخ این قابلیت را دارد که نیروها را در تمامی جهات به طور مناسبی پخش کند.
  5. از آنجائی‌که جوشکاری این قطعات با استفاده از دستگاه استادولینگ انجام می‌شود و انسان‌ها در انجام آن دخالتی ندارند لذا کم‌تر تحت تاثیر اشتباهات انسانی قرار می‌گیرند.

گل میخ

عوامل موثر در قیمت

ضخامت، ارتفاع و جنس ازجمله مشخصات فیزیکی گل میخ هستند که در قیمت این قطعه فولادی تاثیرگذار می‌باشند. از آنجائی‌که از آلیاژ آهن در ساخت این قطعه استفاده می‌شود لذا قیمت این محصول به دلیل تغییر قیمت روزانه مواد اولیه آن، مرتبا تغییر می‌کند. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت گل میخ، متراژ سقف و فاصله آزاد تیرها از یکدیگر هستند.

خرید از بازرگانی نجومی

امروزه سقف عرشه فولادی به محبوبیت زیادی در میان افرادی که به ساختمان‌سازی مشغول هستند دست یافته است. برای آنکه بتوان این ورقه‌ها را به بتن‌ها متصل کرد و ایمنی سازه را بالا برد به قطعاتی به اسم گل میخ احتیاج است. اگر شما هم تمایل به استفاده از این محصول دارید بایستی در نظر داشته باشید که در هنگام خرید گل میخ به برخی از پارامترها مانند کیفیت محصول توجه داشته باشید. به همین دلیل خرید کردن از مراکز معتبر را  با اهمیت قلمداد کنید.

یکی از بهترین مراکز برای خرید گل میخ باکیفیت مرکز بازرگانی نجومی می‌باشد. بازرگانی نجومی یک فروشگاه فعال در حوزه فروش قطعات فولادی همچون گل میخ در انواع مختلف بوده که شما می‌توانید محصول مورد نیاز خود را از طریق همین سایت خریداری نمایید. همچنین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره قطعه فولادی ذکرشده می‌توانید از طریق خطوط ارتباطی با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *