اخبار شرکت

کاربرد و مصارف ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی

کاربرد ورق اسیدشویی در صنایع مختلف بسیار زیاد است. به طور خلاصه می توان گفت فرایند اسید شویی پروسه ای است که طی آن ها چربی های موجود روی ورق سیاه به ضخامت مورد نظر رسیده با نورد گرم، توسط اسید کلریدریک از روی سطح نوشته شده است. در ادامه این مقاله به توضیح بیشتر کاربرد ورق اسیدشویی می پردازیم.

در اثر این فرآیند زغال و ناخالصی‌های روی سطح ورق سیاه گرفته شده و  ظاهر آن براق‌تر و صیقلی‌تر به نظر می‌رسد. از نظر ظاهری بیشتر شبیه و ورق های روغنی که از فرآیند نورد سرد به دست می آیند خواهد بود. نتیجه این فرآیند ورق هایی پرکاربرد است که به ورق اسید شویی شهرت پیدا کرده و مشتریان بسیاری را در بازار دارند. به طور معمول بخشی از محصولی که در طی نورد گرم تولید می گردد برای از بین بردن ایراداتی که در سطوح آن وجود دارد و بهبود کیفیت ظاهری و صیقلی تر شدن به واحد اسید شویی فرستاده می شود.

در خطوط اسید شویی رول هایی که وارد می شوند را باز کرده و توسط قرقره‌های باز شونده به داخل حوضچه های اسید کلریدریک وارد می‌ کنند تا در آنجا اکسید های موجود و زغال های سطحی از روی ورق ها زدوده شود و در واقع سطح ورق ها تمیز گردد. سپس این رول ها از حوضچه اسید خارج شده و توسط آب شسته می شوند تا اسید نیز روی آن‌ها باقی نماند. سپس از داخل تونل های هوای گرم عبور داده می شوند تا آب نیز روی آن‌ها باقی نمانده و کاملا خشک شوند.

جهت اطلاع از نحوه روش تولید ورق اسید شویی کلیک کنید.

کاربرد ورق اسیدشویی:

کاربرد ها و مصارف متعددی برای ورق های اسید شویی می توان متصور بود. اما به طور معمول بیشتر در تولید لوله و پروفیل های مورد استفاده در صنعت ساختمان، لوله های انتقال آب، نفت و گاز، مخزن های مایعات و گازها، و همچنین مخازن تحت فشار، فرم دهی مجدد برای محصولات گالوانیزه، فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز و همچنین تولید قسمت های بدنه و قطعات داخلی خودرو همچون رینگ و شاسی در صنعت اتومبیل سازی، از این ورق ها استفاده می گردد.

بطور دقیق‌تر می توان گفت ورق‌های اسید شویی با با کیفیت‌های برای استفاده در لوله‌های نفت و گاز مناسب‌تر است. مرغ های با کیفیت برای صنعت کشتی سازی کاربرد بیشتری دارند. ورق‌های که خاصیت سختی و ضد سایش ای بالایی دارند برای تولید رینگ و شاسی اتومبیل مناسب‌ترند.

علت اسیدشویی ورق‌های سیاه:

عمدتاً دو علت برای اسید شویی ورق های سیاه وجود دارد که به این دو منظور این فرآیند انجام می‌‌گیرد:

– اولین مورد بهتر کردن کیفیت سطح ورق های سیاه است. در اثر زدودن لایه‌های اکسیدی از روی سطح ورق‌ها و در حقیقت تمیز شدن سطوح آن‌ها حاصل می‌گردد. در واقع پس از فرایند اسید شویی ورق ها از سطح و شکل بهتر و گیرا تری برخوردار می ‌شوند و می ‌توانند برای مشتریان در بازار جذابیت بیشتری داشته باشند.

– دومین علت اسید شویی ورق ‌های سیاه، آماده سازی آنان برای فرآیند نورد سرد می باشد. در اکثر موارد اگر ورق ها بدون اسید شویی و اکسید زدایی نورد سرد شوند، غلطک های نورد سرد به سرعت ساییده شده و فرآیند نبرد سرد با دشواری مواجه می شود

این موضوع به علت وجود لایه های اسیدی روی سطوح ورق است که آن را سخت و ضد سایش می‌کند. بدین سبب لازم است که سطح ورق‌ها پیش از نورد سرد حتماً از اکسید ها زدوده شده و پاک گردد.

ابعاد متداول ورق‌های اسیدشویی:

به طور معمول در بازار، ورق های اسید شویی با ضخامت ۱.۵ تا ۶ میلیمتر موجود است. همچنین به طور معمول این ورق ها را می‌توان به صورت‌های رول و شیت در بازار یافت. عرض آن ها معمولاً به عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر در کارخانجات تولید می گردند. از نظر طول نیز محدودیتی برای آن وجود ندارد و به اندازه دلخواه مشتری تولید می گردد. اما ورق‌های اسید شویی که به صورت شیت در بازار هستند معمولاً در دو اندازه زیر می باشد:

– ورق اسیدشویی شده به ابعاد ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر

– ورق اسیدشویی شده به ابعاد ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

خرید ورق اسیدشویی در ابعاد و اندازه‎‌های مختلف با بهترین قیمت روز در بازرگانی نجومی. بهترین قیمت‌ها را از ما بخواهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *