اخبار شرکت

کاربرد ورق الومینیوم در صنعت حمل و نقل

ورق آلومینیوم در حمل و نقل

استفاده از ورق آلومینیوم در حمل و نقل بسیار مورد پسند و کارامد است. فلز آلومینیوم به دلیل وزن پایین و به همان نسبت مقاومت بالا میتواند به راحتی در قسمت های مختلف ترن‌ها و حمل و نقل ریلی و آلیاژهای آن در صنایع هواپیمایی استفاده گردد. ویژگی مقاومت در برابر زنگ زدگی به سازندگان کمک می‌کند که از این فلز در نقاط پر فرسایش استفاده کنند و کاربرد طولانی مدت داشته باشد.

صنایع حمل و نقل ریلی

اگر بخواهیم از کاربرد آلومینیوم در حمل و نقل ریلی یاد کنیم میتوانیم به استفاده از این فلز در ساخت واگن‌‌های مخصوص حمل بار و مسافر و ساخت انواع لوکوموتیوها و تزیینات داخلی متروها و ترن‌ها اشاره کرد. یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از فلز الومینیوم در ترن‌های سریع سیر می‌باشد. وزن کم کمک شایانی به طراحان می‌نماید.

قطار و حمل ریلی

صنایع هوا و فضا

آلیاژهای آلومینیوم سری 2000 ،7000 ،8000 به سبب مقاومت بالا در برابر کشش به نسبت وزن کم ان،استفاده زیادی در ساخت هواپیماهای تجاری و نظامی دارند. الومینیوم ماده برتر استفاده شده در هواپیماست که از 55 تا 81 درصد کل وزن ان را تشکیل می‌دهد.

نسل جدید الیاژهای الومینیوم-لیتیومی ، وزن هواپیما را 25 درصد کاهش می‌دهد. این الیاژها دارای چگالی کمتر، چقرمگی بالا و مقاومت در برابر تخریب بیشتری نسبت به مواد به کار رفته قبلی صنعت هوا-فضاست. نخستین نسل الیاژهای الومینیوم-لیتیومی در صنایع هوا فضا و صنایع دفاع به کار رفته‌اند. این الیاژها اولین بار در ایرباس A380 مورد استفاده قرار گرفتند. پس از ان بوئینگ 787 مورد تحول قرار گرفت و از این الیاژ در تولید محصولات خود بهره برد. استفاده از الیاژ الومینیوم-لیتیومی در هواپیماسازی نسبت به مصرف کامپوزیت‌ها، مصرف سوخت را 22-27 درصد و وزن هواپیما را 6-10 درصد کاهش می‌دهد. در عین حال مقاومت به خوردگی و ساختار بدنه هواپیما 100 درصد بهبود می‌یابد. به نظر می‌رسد با ورود نسل جدید آلیاژهای آلومینیوم-لیتیومی به بازار اینده مثبتی در انتظار صنایع هواپیما سازی باشد.

صنعت خودرو سازی

یکی دیگر از موارد استفاده ورق آلومینیوم در حمل و نقل، در خودروسازی است. صنایع خودرویی بسیار به آلومینیوم وابسته است. ریخته گری موتور خودروها ،چرخ‌ها ،رادیاتورها و بدنه خودروها از آلومینیوم است. عموما از آلیاژهای سری 5000 و 6000 به خاطر داشتن ویژگی‌هایی از حمله استحکام مناسب همراه با مقاومت ب خوردگی خوب، چقرمگی بالا و قابلیت جوشکاری خوب، برای تولیدات معمول استفاده می‌شود.

صنایع دریایی

الومینیوم موارد استفاده‌های زیاد و متنوعی درصنایع کشتی سازی دارد. علت استفاده آلومینیوم در این صنایع وزن سبک، مقاومت بالا و ایستادگی آن در برابر خوردگی است. الیاژهای الومینیوم گروه 6000 استحکام و مقاومت به خوردگی خوبی در سازه‌های دریایی دارند. بازار استفاده از الومینیوم به خصوص در قایق‌های تندرو بیشتر است. مهمترین و بزرگترین پتانسیل استفاده از آلومینیوم در این صنعت، کشتی‌های مخصوص حمل مسافر و بار است که می‌خواهند از سرعت زیادی نیز برخوردار باشند.

الومینیوم در کشتیرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *