پروفیل صنعتی

پروفیل به طور کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد :

پروفیل‌های صنعتی به آن دسته از محصولاتی اطلاق می‌شود که در صنایع مختلف همچون خودروسازی، نظامی و... به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در مقاطع صنعتی توجه به ویژگی‌های مکانیکی و الکتریکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و در این راستا دانش فنی و تجربه کاری و امکانات تولیدی در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌گیرند به طوری که امکان تولید قطعات خاص با ویژگی‌های مشخص برای هر تولیدکننده پروفیل‌ ساختمانی وجود نخواهد داشت.

انواع پروفیل از لحاظ شکل و ابعاد

پروفیل های باز

با بعد و ضخامتهای گوناگون ساخته می‌شود از موارد انواع ان میتوان به مقطع I ، Hat ، U و Z اشاره کرد. پروفیلهای باز مورد مصرف مصالح ساختمانی برای چهارچوب درب از جنس چوب ، ام دی اف و قاب اطراف پنجره ها روی نمای بیرون ساختمان است.

پروفیل‌های بسته

قوطی و لوله و پروفیل درب و پنجره و پروفیل یوپی وی سی و پروفیل درب های کرکره برقی و Hss و … از انواع پروفیل های بسته هستند.

روند ساخت مقاطع تو خالی:

مقاطع تو خالی میتوانند بدون درز جوش یا با جوش تولید شوند. مقاطع تو خالی بدون درز جوش در دو فاز تولید میشوند:

اولین فاز شامل باز کردن رول های ورق و فاز دوم, ساخت لوله و اندازه گیری و ضخامت دهی آن ها به اندازه و قطر مورد نیاز است. امروزه مقاطع توخالی با استفاده از ERW و بدون درز جوش به طور عمده تولید می شود .

کاربرد پروفیل

  1. قسمت اعظمی از پروفیلها به منظور ساختن در و پنجره‌های اهنی بکار می‌رود.
  2. پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده های فلزی برای در و پنجره منازل, کناره راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات و زمینهای محصور شده و نرده پیاده روها و خیابانها بکار می روند.
  3. از قوطی پروفیل مربع و مربع مستطیل در صنایع خودروسازی از جمله ساخت اتاق خودروهای سنگین و سبک انواع تریلرها ،انواع یدک‎‌کش‌ها ،انواع استراکچرها و سازه‌ها ، انواع چرخ‌های دستی و برقی و باربندها میتوان نام برد.
  4. پروفیل‌هایی که به صورت Z تهیه می‌شوند اکثرا برای پوشش سقف سوله‌ها بکار می‌روند.

مقاله انواع پروفیل های موجود در بازار را مطالعه نمایید.

بالا