پروفیل های صنعتی

پروفیل به طور کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد :

پروفیل‌ صنعتی به آن دسته از محصولاتی اطلاق می‌شود که در صنایع مختلف همچون خودروسازی، نظامی و… به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در مقاطع صنعتی توجه به ویژگی‌های مکانیکی و الکتریکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و در این راستا دانش فنی و تجربه کاری و امکانات تولیدی در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌گیرند به طوری که امکان تولید قطعات خاص با ویژگی‌های مشخص برای هر تولیدکننده پروفیل‌ ساختمانی وجود نخواهد داشت.

پروفیل صنعتی

انواع پروفیل صنعتی از لحاظ شکل و ابعاد

پروفیل‌های باز

با بعد و ضخامت‌های گوناگون ساخته می‌شود از موارد انواع آن می‌توان به مقطعI ، Hat، U و Z اشاره کرد. پروفیل‌های باز مورد مصرف مصالح ساختمانی برای چهارچوب درب از جنس چوب، ام دی اف و قاب اطراف پنجره‌ها روی نمای بیرون ساختمان است.

پروفیل‌های بسته

قوطی و لوله و پروفیل درب و پنجره و پروفیل یوپی وی سی و پروفیل درب های کرکره برقی و Hss و … از انواع پروفیل‌های بسته هستند.

روند ساخت مقاطع تو خالی:

مقاطع تو خالی می‌توانند بدون درز جوش یا با جوش تولید شوند. مقاطع تو خالی بدون درز جوش در دو فاز تولید می‌شوند:

اولین فاز شامل باز کردن رول های ورق و فاز دوم، ساخت لوله و اندازه گیری و ضخامت دهی آن ها به اندازه و قطر مورد نیاز است. امروزه مقاطع توخالی با استفاده از ERW و بدون درز جوش به طور عمده تولید می‌شود.

کاربرد پروفیل

  1. قسمت اعظمی از پروفیل‌ها به منظور ساختن در و پنجره‌های آهنی به کار می‌رود.
  2. پروفیل‌های مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده‌های فلزی برای در و پنجره منازل، کناره راه پله‌ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات و زمین‌های محصور شده و نرده پیاده روها و خیابان‌ها به کار می‌روند.
  3. از قوطی پروفیل مربع و مربع مستطیل در صنایع خودروسازی از جمله ساخت اتاق خودروهای سنگین و سبک انواع تریلرها، انواع یدک‎‌کش‌ها، انواع استراکچرها و سازه‌ها، انواع چرخ‌های دستی و برقی و باربندها می‌توان نام برد.
  4. پروفیل‌هایی که به صورت Z تهیه می‌شوند اکثرا برای پوشش سقف سوله‌ها بکار می‌روند.

مقاله انواع پروفیل های موجود در بازار را مطالعه نمایید.