اخبار متفرقه

ورق گالوانیزه و ساخت دودکش و لوله بخاری

لوله بخاری

لوله بخاری جهت انتقال هوا، دود و هدایت آن به سمت فضایی خارج از فضای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد لوله بخاری دقیقا مانند عملکرد لوله هود می‌باشد. هر دو به یک روش هوا را به سمت بیرون هدایت می‌کنند. اما نوع و جنسی که جهت این کار استفاده می‌گردد بسیار مهم است که در مقابل عوامل مختلف مقاوم باشد.  همین امر موجب می‌گردد تا کارایی لوله‌ی بخاری بالا برود و دیرتر فرسوده و خراب شود. در نتیجه طول عمر آن بسیار بالا میرود و کمتر نیاز به نگهداری و تعمیر پیدا میکند. این امر یکی از برترین مزیت‌های ان به شمار می‌رود.

مقدار استانداردی که برای لوله‌های بخاری در نظر گرفته می‌شود به این صورت است که برای لوله بخاری با قطر 2.5 سانتیمتر طول ان باید حدودا برابر 45 سانتیمتر باشد و اگر بیشتر از 45 سانتیمتر باشد باید ارتقاع کل دودکش و یا قطر لوله‌ی بخاری را افزایش داد. جهت ساخت کلاهک و یا رابط لوله بخاری باید از جنس استاندارد استفاده نمود. منظور از جنس استاندارد ورق گالوانیزه با ضخامت 0.60 می‌باشد و ورق حلبی، ورق سیاه به هیچ وجه مناسب این کار نمی‌باشد.

جنس لوله بخاری هم باید به گونه‌ای انتخاب شود تا در مقابل حرارت به خوبی مقاومت نشان دهد و اسیب نبیند به همین دلیل است که استفاده از ورق گالوانیزه بهترین انتخاب می‌باشد. در بدنه هم هیچ منفذی نباید وجود داشته باشد تا از نشت و دودها و گازهای سمی کاملا جلوگیری شود. بنابراین استفاده از لوله های پلاستیکی و اکاردئونی برای این کار مناسب نمیباشند.

قطعات و اتصالات لوله بخاری همگی باید در یک محور روی همدیگر قرار بگیرند و یک راست تا پشت بام پیش بروند و هیچگونه ارتباطی با فضای بیرون نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *