ورق پانچ یا مشبک

پایه این نوع کالا همان ورق معمولی است که پانچ (سوراخ) شده می باشد و یا به صورت شبکه (مشبک) دیده می شود.

نکته مهم در مورد ورق های پانچ (مشبک) بعد از ضخامت و طول و عرض ورق چشمه ورق پانچ (مشبک) یا همان اندازه سوراخ هاست؛ چشمه ورق پانچ غالباً با واحد میلی متر بیان می شود و به مضرب قطر دایره سوراخ اطلاق می گردد.

امروزه با پیشرفت صنعت و توجه به زیبایی بیشتر در آن باعث شده است اهمیت صنایعی مانند پانچ ورق هایی از جنس های مختلف مانند استیل، چوب و آلومینیم بیشتر شود.

استفاده از ابزارهای پیشرفته و سریع در این زمینه یک امتیاز مثبت برای فعالان در پانچ ورق تلقی می شود. در میان پانچ ورق با دستگاه CNC از اهیمت فوق العاده ای برخوردار است.

کاربرد ورق پانچ 

  • معماری : ورق مشبک فلزی در معماری در ساخت سقف و سایه بان، پوشش ستون ها ،حفاظ کشی ،مصارف دکوراتیو و ... به کار میرود .
  • صنایع غذایی و نوشیدنی : ساخت محفظه کندوهای زنبور داری ،ساخت ماشین الات خشک کن حبوبات و میوه ها ،ساخت ماشین الات سورت و دانه بندی حبوبات ،قالب بندی پنیر ،صفحه های مشبک بو دادن دانه های قهوه ،صنایع پرورش ماهی و ابزیان و ...
  • صنایع شیمیایی و تولید انرژی : ساخت فیلتر ها ، سانترفیوژها ،سبدهای خشک کن ،صفحات جدا کننده باتری ،صفحات شست و شوی زغال سنگ ،خالص کننده گاز و ... اشاره کرد.
  • صنایع خودروسازی : ساخت قطعاتی مثل فیلتر هوا ،فیلتر روغن ،گریلهای رادیاتور ،شبکه تهویه ،موتور تهویه تراکتور و ... کاربرد دارند.
  • عمران و شهرسازی : ساخت حفاظ برای اماکن ورزشی ،دیواره ایستگاه اتوبوس ،سطل زباله و مبلمان شهری ،دکل های مخابراتی و ساخت حفاظ برای نیروگاه های تامین انرژی استفاده میشود.

سوالات متدوال

پس از ابعاد ورق پانچ (مشبک) شامل طول، عرض و ضخامت آن، یکی از مهمترین عواملی که باید به آن توجه کرد، ابعاد سوراخ های ورق یا همان قطر چشمه ها است.

از جمله کاربردهای ورق پانچ یا مشبک می‌توان به موارد استفاده آن‌ها در صنایع شیمیایی، خودروسازی، غذایی و همچنین استفاده در عمران و شهرسازی و نیز معماری اشاره کرد.

ساخت سقف و سایه‌بان، کندوهای زنبور‌داری، فیلترها و سطل های زباله از جمله مواردی هستند که توسط ورق پانچ تولید می‌شوند.

ورق پانچ یا مشیک از جنس همان ورق معمولی است که از طریق دستگاه سوراخ شده است.

Load More

بالا