ورق سیاه

ورق سیاه یا ورق نورد گرم چیست؟

آهن آلات به دو دسته کلی صنعتی و ساختمانی تقسیم شده و سپس در دسته بندی های جزیی قرار می گیرند.
ورق-سیاه

یکی از زیر دسته بندی های بسیار مهم آهن آلات دسته بندی ورق می باشد. ورق نوع مسطح فلز آهن است که کاملا صاف و صیقلی می باشد. ورق‌ها به صورت کلی به دو شکل رول فرم و شیت فرم (برش شده) تولید و به بازار عرضه می گردند. در تولید ورق از دو نوع تکنولوژی مختلف استفاده می شود که نام های نورد سرد و نورد گرم به آنها اطلاق می شود. در نورد گرم محصول خروجی ورق سیاه نامیده شده و در نورد سرد محصول خروجی ورق روغنی خواهد بود.

در نورد گرم تختال ها پس از گرم شدن تا حدود ۰۸۲۱ درجه سانتی گراد در کوره های پیش گرم کن و پوسته زدایی در نورد های اولیه و نهایی نورد شده و در نهایت ضخامت آن به 5/1 تا 10 میلی متر می رسد که به صورت کلاف (کویل) تولید می گردد..

چرا به ورق نورد گرم ورق‌سیاه گفته می‌شود؟ تولید ورق با تکنولوژی نورد گرم به این معناست که مواد اولیه تولید ورق در دما های بسیار بالا ذوب شده و در طی این فرآیند ورق ظاهری مات به خود می گیرد و به دلیل رنگ ظاهری آن در بازار از اصطلاح ورق سیاه برای آن استفاده می شود. با تفاوت بین ورق سرد (روغنی) و ورق گرم (سیاه) بیشتر آشنا شوید.

کاربردهای ورق نورد گرم

ورق سیاه بیشتر برای مصارف ساختمانی(ساختمان ها-سوله ها و …) مصرف می شود ولی ورق های صنعتی در مصارف و پروژه های صنعتی کاربرد دارد از قبیل سد سازی، پروژه های پتروشیمی، مخزن سازی و …. این اقلام در دو شکل مختلف وارد بازار می شود: رول و شیت (البته ورق تنها تا ضخامت ۱۵ میل می تواند در دو شکل رول و یا شیت وارد بازار شود و از سایز ۱۵ میل به بالا تنها به صورت شیت خام وارد بازار می شود.) هر دوی این دو شکل ورق قابل برش به سایز های مختلف می باشد. ضخامت این ورق از5/1میل تا 100 میلیمتر متفاوت می‌باشد.

ورق‌های نورد گرم (ورق سیاه) در صنایع مختلفی مانند:

  • صنعت ساختمان
  • تانکر سازی
  • خودروسازی
  • مخازن خاص
  • کشتی سازی
  • صنایع سنگین فلزی و … کاربرد دارند.

جهت اطلاع از انواع کاربرد ورق سیاه کلیک کنید.

ورق سیاه به دو شکل کلی رول فرم و فابریک تولید می شوند. ضخامت ورق سیاه از ۱٫۵ میلی متر شروع شده و نهایتا به ۱۰۰ میلیمتر ختم می‌گردد. جهت اطلاع از لیست قیمت ها با مدیر فروش ما تماس بگیرید. هدف ما در بازرگانی نجومی ارائه محصولات با بالاترین کیفیت به دست شما مشتریان عزیز است.