اخبار شرکت

ورق روغنی چیست؟

ورق روغنی چیست؟ ورق سرد یا ورق روغنی یکی از محصولات پر ارزش در صنعت است که استفاده‌های گسترده‌ای از آن می‌شود. چه در صنعت ساختمان و چه لوازم خانگی و حتی خودروسازی از این ورق‌ها استفاده می‌شود تا سازه‌های مستحکم و در عین حال با ظرافت و یکنواختی بالایی را ایجاد کنند.

این ورق‌ها فرایند تولید خاص خودشان را دارند و از طریق هیدروفرمینگ شکل می‌گیرند تا کاملا یکنواخت در دسترس مصرف‌کنندگان قرار بگیرد. استاندارد خاصی هم برای اندازه‌ها و طبقه‌بندی آن‌ها وجود دارد و در ضخامت‌ها و طول‌ و عرض‌های مشخصی در بازار وجود دارند.

انواع ورق روغنی چیست:

دسته بندی ورق روغنی با توجه به نوع تولید، آلیاژها و نوع عملیات حرارتی صورت می‌گیرد و عمدتا به سه دسته تقسیم می‌شوند. این ورق‌ها از فولاد ساخته می‌شوند که به منظور ایجاد خواص جدید در آن با آلیاژهای خاصی ترکیب می‌شود. این سه دسته عبارتند از:

  • ورق روغنی معمولی
  • ورق روغنی نیمه کشش
  • ورق روغنی فوق کشش

از نام های فنی این محصول St12  و St13 و St14 هستند.

از ورق روغنی فوق کشش برای ساخت فیلتر اتومبیل استفاده می‌شود و نوع نیمه کشش آن هم در تولید لوازم خانگی مانند اجاق گازها و … کاربرد دارد.

ورق روغنی فولاد مبارکه

ورق‌های روغنی در سه سایز تولید و عرضه می‌شوند. این سایز نشان‌دهنده‌ی ضخامت آن می‌باشد که به شرح زیر می‌باشند:

  • ورق روغنی با سایز ۱٫۱۸۳۰ میلی متر
  • ۲۴۴۰ میلی متر
  • ۳۰۵ میلی متر

 

عرض این ورق‌ها هم عمدتا ۱ متر یا ۱٫۲۵ متر می‌باشد که بسته به نوع استفاده از آن متغیر می‌باشد. طول آن نیز بسته به شرکت تولیدکننده متغیر است. چون این ورق‌ها عمدتا به صورت رول شده هستند می‌توانند تا طول‌ ۳۰ متر و حتی بیشتر هم داشته باشند. ورق‌های تخت هم در بسته‌های ده‌تایی عرضه می‌شوند تا حمل و نقل آن‌ها آسان‌تر شود. این ورق‌ها عمدتا ۱ در ۱ یا ۱ در ۱٫۵ متر هستند و در بسته‌بندی خاص خودشان توزیع و عرضه می‌شوند.

اینکه این ورق‌ها رول شده باشند و یا به صورت صاف باشند به نوع استفاده آن بستگی دارد. به طور مثال ورق‌های روغنی که در تولید اگزوز ماشین کاربرد دارند به صورت رول شده می‌باشند و ورق‌های مورد استفاده در لوازم خانگی اکثرا از نوع تخت هستند.

 

روش تولید:

ورق روغنی به دلیل ظرافت بالای آن و ضخامت کم و یکنواختی سطح آن حاصل تولید به روش هیدروفرمینگ است. هیدروفرمینگ یا همان شکل‌دهی هیدرولیکی راهی برای شکل‌دهی قطعات و فلزات انعطاف‌پذیر است. فولاد کم‌آلیاژ که عمدتا در تولید ورق سرد استفاده می‌شود می‌تواند انعطاف بالایی از خود نشان دهد.

هیدروفرمینگ مشابه روش‌های سنتی شکل دهی در قالب است. یعنی ورق داخل قالب قرار می‌گیرد و  با استفاده از فشار داخل قالب جا می‌گیرد و به شکل نهایی آن درمی‌آید. در شکل‌دهی هیدرولیکی این فشار توسط آب و روغن تامین می‌شود. مزیت این روش این است که فشار به صورت یکنواخت روی تمام قسمت‌های ورق پخش می‌شود. مهندسین مواد اثبات کرده‌اند که از طریق نورد سرد می‌توان نقطه تسلیم ماده را حذف کرد و یا آن را به نقطه‌ی امن تبدیل کرد که در اثر فشار و یا کشش دچار شکستگی نشود. یعنی با هیدروفرمینگ و نورد سرد می‌توان مقاومت ورق روغنی را بالاتر برد تا کمتر آسیب ببینند.

فرمول محاسبه ورق روغنی:

ورق روغنی از دسته‌ی ورق‌های گالوانیزه است. برای محاسبه وزن این ورق‌ها فرایند و فرمول ویژه‌ای وجود دارد. می‌دانیم که حاصل‌ضرب چگالی در حجم وزن یک جسم را محاسبه می‌کند. حجم ورق هم برابر طول در عرض در ضخامت می‌باشد. پس فرمول کلی محاسبه وزن ورق به این صورت می‌باشد:

وزن ورق= طول * عرض * ضخامت * چگالی ماده

از نقطه نظر کیفیت و دوام مسلما ورق روغنی عملکرد بهتری دارد، چرا که فولادی که در اثر نورد سرد شکل می‌گیرد بسیار ماندگارتر از فولاد نورد گرم است.

ما در بازرگانی نجومی در مشهد در تلاشیم تا انواع ورق روغنی را بصورت کلی و جزئی و به صورت رول یا شیت درخدمت مشتریان قرار دهیم.

همچنین انواع استعلامات قیمتی و موجودی ها را می‌توانید از طریق همین سایت در صفحه فروشگاه ملاحظه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *