اخبار شرکت

ورق رنگی و کاربرد آن

ورق رنگی و کاربرد آن

امروز در این مقاله به ورق رنگی و کاربرد آن و روش تولید آن می پردازیم. ورق‌های رنگی در واقع ورق‌های فلزی گالوانیزه هستند که به روش‌های خاص و با تکنیک‌های خاصی در صنعت رنگ آمیزی شده‌اند. کلاف‌های گالوانیزه وارد قسمت آماده سازی ورق شده و سطح ورق ها پولیش می شوند. با این کار چربی ها و ناخالصی ها از سطح فلز پاک می شود و پس از آن به وسیله غلتک های مخصوص برس کاری می گردند. استفاده از برس سطح ورق را صاف و یکنواخت می کند به همین دلیل فرایند رنگ آمیزی روی ورق های گالوانیزه با کیفیت بالا انجام می پذیرد. پس از طی شدن مراحل مورد نیاز، ورق ها رنگ آمیزی شده و محصول نهایی که تولید شده است، دارای مقاومت خوردگی بالا و شکل پذیری عالی می باشد.

روش تولید

تولید ورق گالوانیزه رنگی ادامه عملیاتی ست که در تولید ورق گالوانیزه و روغنی انجام می گیرد. در مرحله ی اعمال رنگ چه در حالت رول و چه در حالت فابریک روش های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال در کارخانجات بزرگ ورق را به صورت کلاف و به حالت مکانیزه رنگ آمیزی می کنند. همچنین طبق استاندارد محصول، کلاف های ورودی به خط رنگی باید از خط گالوانیزه عبور کرده و به علت ایجاد چسبندگی بهینه بر روی ورق لازم است فرآیند نورد پوسته ای انجام گیرد. احتمال پارگی ورق به دلیل ضخامت پایین در کوره آنیل خط  ورق روغنی  وجود دارد و می توان گفت حساسیت محصول نسبت به نوسانات کشش به خصوص در منطقه ی نورد پوسته ای زیاد است.

در ادامه، در ورودی خط ماشینی به نام ماشین دوخت وجود دارد. وظیفه ی این ماشین اتصال دو کلاف به یکدیگر است که به دلیل پیوسته بودن فرآیند تولید ورق رنگی این عمل صورت می گیرد. دستگاه استیچری یا همان ماشین دوخت باید دارای تنظیمات خاصی جهت ایجاد یک اتصال باشد. که این تنظیمات توسط چشمی های مخصوص انجام می گیرد. در مرحله ی شستشوی ورق، امکان انحراف و چروک شدن وجود دارد که در فاصله زمانی متناسب با کالیبره کردن می توان جلوی این خسارت ها را گرفت. ورق های آماده شده ممکن است بنا به کاربرد خاصی که دارند به صورت کلاف یا فابریک باشند. از رنگ های رایج ورق های رنگی می توان به سفید یخچالی، آبی، آبی نیسانی، سبز، سبز روشن، سفید، کرمی، نارنجی، پرتقالی، صورتی، بنفش، جگری و قهوه ای سوخته اشاره کرد.

 

ورق رنگی

 

ورق های رنگی هم به شکل رول و هم به شکل شیت فابریک موجود است. همچنین دارای تنوع رنگی بالایی هستند اما طرح های ورق های گالوانیزه به صورت زیر می باشد:

  • کرکره ای
  • سینوسی
  • ذوزنقه
  • شادولاین
  • سفال

ورق رنگی و کاربرد آن

  • در برخی از قطعات لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه
  • بدنه و سقف سوله ها و سالن ها
  • پانل ها و تابلوهای برق، سینی کابل
  • مجراهای هوا و دودکش ها، ناودان ها و همینطور لوله ها
  • مخازن

 

از آهن گالوانیزه در ساخت لوازمی مثل: کابینت آشپزخانه، لوله بخاری، لوله‌ های آب، کانال کولر، شیروانی منازل و هر مکان دیگری که ممکن است در معرض خوردگی آهن و خسارت وجود داشته باشد، کاربرد دارد.در آلیاژ های آهن اصطلاح فولاد استیل برای این است که حدود ۱،۵ درصد کربن در آن ها موجود است  و معمولا فلز های دیگری نیز در آن به کار می رود. خواص فولادی به میزان درصد کربن و همینطور به عملیات حرارتی انجام شده روی فولاد و فلز های آلیاژ دهنده موجود در آن وابسته است.

در کارخانه‌ها ورق گالوانیزه به دو شکل کلی رول فرم و فابریک تولید، به بازار عرضه و به فروش می‌رسند. ضخامت ورق‌های رول فرم گالوانیزه  ۰.۱۸  میلی ‌متر تا ۶ میلی‌متر است و دو عرض این ورق‌ها ۱۰۰ سانتی‌متر و ۱۲۵ سانتی‌متر می‌باشند. ورق های گالوانیزه به دو شکل فابریک۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر و فابریک ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی ‌متر تولید می‌شوند. وزن عمومی رول‌ها به ضخامت و عرض رول و کارخانه تولید کننده بین ۵ تا ۷ تن وابسته می‌باشد. فولاد گالوانیزه به ورق های گالوانیزه شده به وسیله‌ی روی اطلاق می‌شود.

جهت خرید و اطلاع از قیمت انواع ورق رنگی با بازرگانی نجومی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.