اخبار شرکت

ورق آجدار و کاربردهای آن

ورق آجدار

ورق آجدار در دسته ورقهای گرم قرارمیگیرد. روی سطح این محصول برجستگی‌هایی به اشکال مختلف (بادام، عدسی، لوزی یا الماس مانند) برای کاهش اصطکاک سطح تعبیه شده‌است. برخی الگوهای ایجاد شده روی این محصول به گونه‌ای است که در هنگام بارندگی آب باران داخل آن‌ها جمع می‌گردد. مثلا نوع بادامی شکل با توجه به شکل خاص آن مانعی در برابر جمع شدن باران نداشته و بیشترین مصرف را در صنایع دارد.

کاربردهای ورق آجدار:

موارد مصرف این محصول بیشتر در سطوح شیب‌دار یا نزدیک پرتگاه جهت جلوگیری از لیز خوردن افراد یا اشیا می‌باشد. در ادامه ضمن معرفی بیشتر این محصول، مطالبی در خصوص کاربرد، نحوه تولید و سایر خصوصیات آن آورده شده است.

ورق آجدار در صنعت با نام‌هایی از قبیل ورق شطرنجی، ورق کف‌سازی یا ورق برجسته نیز شناخته می شود. این محصول در جنس های آهنی، استیل، گالوانیزه و آلومینیومی در بازار موجود است. این ورق ها یکی از محصولات مهم در سبد تولیدی کارخانجات می باشد. به دلیل جوشکاری مطلوب این محصولات در مصارف صنعتی و غیر صنعتی کاربرد زیادی دارند، از قبیل:

 • راه سازی
 • کف زمین های در حال عملیات ساخت
 • استفاده در کف اتاق کامیون ها و وانت بارها
 • ساخت حفاظ هایی برای مناطق حساس نظامی
 • جداسازی و دانه بندی در خطوط تولید مواد غذایی
 • سقف و دیواره های آسانسور
 • کاربرد در ساخت قطعات لوازم خانگی
 • کاربرد در ایستگاه های اتوبوس
 • پل ها
 • ساخت پله های اضطراری
 • ساخت دستگاه های صنعتی کارخانجات و…

تفاوت ورق آجدار فابریک و پرسی:

این محصول در دو نوع فابریک و پرسی موجود می‌باشد که لازم است پیش از خرید در خصوص تفاوت این دو نوع اطلاعات لازم را داشته باشید. در نوع فابریک یک لایه آج به ورق اضافه می شود ولی پرسی، ورقی ساده است که چاله‌هایی روی آن با دستگاه ایجاد می‌گردد. مشخص است که وزن ورق فابریک نسبت به وزن ورق پرسی بیشتر می‌باشد. در گذشته ورق آجدار تنها به‌صورت پرسی تولید می‌شد و تولید این محصول به صورت فابریک در کشور امکان‌پذیر نبود.

در سال 95 شرکت فولاد مبارکه اصفهان اقدام به تولید ورق آجدار فابریک در ضخامت 2 میلی متر نموده و تا حد زیادی نیاز کشور به این محصول را برطرف نموده است. بنابراین به طور کلی ورق های موجود در بازار ایران توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌گردد. واردات این محصول نیز از کشورهای روسیه و قزاقستان، چین و کره امکان پذیر است.

استاندارد ورق آجدار:

این نوع ورق معمولا در ضخامت های 10-1.5 میلی متر و در ابعاد 1*2 متر و 1.5*6 و 2*6 در بازار موجود می باشد. این ورق ها معمولا به صورت شیت در بازار عرضه می گردند ولی در برخی موارد می توان آن ها را به صورت رول فرم (کلاف یا کویل) نیز در بازار عرضه کرد. فولادسازان این محصول را با استانداردهای st52-3 ، st37-2 و st44-2 تولید می کنند. شرکت فولاد مبارکه ورق آجدار را با استاندارد st37 تولید می کند و سایر استانداردها نیز با توجه به سفارش مشتری می تواند تولید گردد.

ورق اجدار آلومینیوم:

 ورق آجدار آلومینیومی یا ورق امباس معمولا در دو آلیاژ 3105 و 1050 که قابلیت شکل پذیری مناسبی دارند استفاده می‌شود. کاربرد اصلی این ورق ها برای دکوراسیون داخلی وخارجی سازه‌ها، ساخت انواع کابین و کابینت و … می‌باشد. ضخامت ورق آلومینیوم آجدار معمولا از 1 تا 3 میلی‌متر می‌باشد و در دو ابعاد 100*200 و 125*250 سانتی متر به فروش می‌رسد.

مجموعه بازرگانی نجومی انواع مقاطع ورق آجدار را در طرح ها و برندهای متفاوت در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. جهت هرگونه مشاوره و سفارش کالا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *