اخبار شرکت

نورد ورق استیل

نورد ورق استیل

شکل دادن ورق استیل

روش های نورد کاری فورجینگ، کله زنی، خمکاری، کشش و کشش عمیق، سنبه کاری، پولک زنی، شکل دهی چرخشی، برشکاری با اره و ماشینکاری از روش های عمده شکل دادن انواع ورق استیل می‌باشند. به دلیل خواص مختلف ورق استیل، هر یک از این روش‌ها در مورد تعدادی از انها قابل کاربرد میباشد. از نظر دما روش‌های شکل دادن ورق استیل به دو دسته عمده سرد و گرم تقسیم می‌شوند. البته عمده آن‌ها به روش سرد می‌باشند.

1- شکل دادن سرد ورق استیل

به طور کلی استحکام ورق استیل خصوصا در دمای محیط نسبت به کربن استیل بالاتر بوده و بنابراین عملیات شکل دادن اآن‌ها نیز مشکل تر و سایش ابزارهای مربوطه نیز بیشت است. معمولا تنش لازم برای شکل‌دهی سرد ورق استیل خصوصا استنیتی، حدود دو برابر کربن استیل ساده با همان ضخامت می‌باشد. علیرغم این نکات، در صنعت دستگاه‌ها و نحوه عملیات شکل دهی آن‌ها تقریبا مشابه کربن استیل بوده که البته معمولا جهت ورق استیل لازم است در موارد مشابه از دستگاه‌هایی با توان بالاتر استفاده نمود.

ورق استیل فریتی علاوه بر دارا بودن استحکام مکانیکی بالاتر نسبت به کربن استیل ساده، چکش کاری کمتری (مخصوصا در مقاطع ضخیم) نیز دارند. بنابراین در مورد انها سرعت کمتر شکل دادن و گرم نمودن قطعه تا دمای 150 درجه توصیه میگردد.به دلیل ضریب کار سختی بالا، در موقعی که نیاز به اعمال کار سرد زیادی باشد، بایستی از مواد اولیه کاملا بازپخت شده استفاده نموده و در صورت نیاز بین مراحل شکل دهی عملیات بازپخت انجام پذیرد. این توصیه مخصوصا در مورد ورق استیل فریتی با کروم بالاتر باید مورد توجه قرار گیرد.

2- شکل دادن گرم ورق استیل

همانطور که گفته شد عمده روش شکل دادن ورق استیل به صورت سرد می‌باشد. اما در مواقعی لازم است از روشهایی مانند نورد گرم، فورجینگ گرم و … استفاده نمود.

فورجینگ ورق استیل

فورجینگ با همان آهنگری به عملیاتی گفته می‌شود. در آن به وسیله فشار یا ضربه پرس، اجسام را شکل می‌دهند. یکی از مزیت‌های مهم فورج نسبت به دیگر روش‌های ساخت نظیر ماشین‌کاری و ریخته گری ورق استیل این است که خواص مکانیکی ایجاد شده به سبب سیلان مواد و دانه بندی جهت‌دار مناسب ان بسیار ممتاز می‌باشد.

 

روش‌های مختلف فورجینگ ورق استیل عبارتند از فرج بدون قالب، فورج با قالب، نورد حلقه و فورج نوردی. عملیات فورجینگ برای انواع ورق استیل به صورت سرد یا گرم قابل انجام می‌باشد. فورجینگ سرد برای مواد بااستحکام بالا نظیر ورق استیل بسیار مشکل بودده و بنابراین معمولا به صورت گرم انجام می‌شود. علاوه براین روشهای فورج سرد مانند کله زنی سرد معمولا نام اختصاصی و مربوط به خود دارند.

تمام ورق‌های استیل را می‎توان تحت کار گرم قرار داد ولی این عمل در مورد آلیاژهایی با درصد بالای عناصر آلیاژی مشکل‌تر است. هدایت حرارتی ورق استیل مخصوصا در دماهای پایینتر از 540 درجه کمتر از کربن استیل بوده و بنابراین زمان رسیدن به دمای یکنواخت مطلوب و زمان نگهداری الیاژ در ان دما بیشتر می‌باشد.

کله زنی استیل

کله زنی در اصل یک نوع خاص از عملیات فورجینگ میباشد. در آن به وسیله قالب و با کمک فشار یا ضربه پرس، سطح مقطع ناحیه ای از فلز را افزایش و طول ان را کاهش میدهند. از این روش جهت ایجاد کله پیچ و پرچ‌ها استفاده می‌شود. مزیت این روش در تولید قطعاتی نظیر پیچ و پرچ نسبت به تراشکاری این است. معمولا ضایعاتی ندارد و همچنین استحکام مکانیکی قسمت تغییر شکل داده به طور مطلوبی بیشتر می‌گردد.

 

جهت اطلاع از به روز ترین قیمت آهن آلات تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *