اخبار شرکت

نحوه تشخیص میلگرد از روی ظاهر

نحوه تشخیص میلگرد از روی ظاهر

میلگرد چیست؟ تشخیص نوع میلگرد از روی ظاهر چگونه است؟ میلگرد یک پروفیل استوانه‌ای مانند است که از آن برای ساخت بناهایی از جنس سیمان استفاده می‌کنند. همچنین برای تقویت دیوارها و ستون‌ها این محصول کاربرد فراوانی دارد.‌ میلگرد از جنس فولاد است و به دو گروه ساده و آجدار تقسیم بندی می‌شود.‌ در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه تشخیص میلگرد از روی ظاهر بیشتر آشنا شویم.

تعریف کلی میلگرد

میلگرد یکی از آهن آلات پرکاربرد و پر مصرف است که انواع مختلفی دارد.‌ میلگردها براساس ظاهر به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می‌شوند که هر کدام نحوه تولید متفاوتی دارند.‌ میلگرد ساده دارای سطحی صاف و صیقلی است و برعکس آن میلگرد آجدار دارای بدنه‌ای با زائده‌های متفاوت است.‌ یکی از ویژگی‌های مهم میلگرد ساده قابلیت جوشکاری آن است. میلگردها براساس مقاومتی که دارند، براساس ظاهر و نوع عاجی که دارند به ۴ دسته مهم تقسیم می‌شوند.‌ برای اینکه بتوانید میلگردی با کیفیت و مناسب نیاز خود خریداری کنید، باید نحوه تشخیص آن‌ها از یکدیگر را بدانید که این موضوع نیاز به تخصص بالایی دارد.

انواع میلگرد

میلگرد ها بر اساس مقطع فولادی که دارند به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می‌شوند. نوع میلگرد ساده A1 نامیده می‌شود و نرم است. مدل‌های A2،A3 و A4 از نمونه میلگردهای آجدار هستند که قابل جوشکاری نیستند.‌ مقاومت میلگرد A4 بسیار بالا بوده و سخت است.‌ میلگردی که در صنعت ساختمان و پروژه‌های عمرانی بیشترین کاربرد را دارد، میلگرد A3 است.

میلگرد

اهمیت تشخیص میلگردها از روی ظاهر

آرماتوربندی یکی از مهم‌ترین فرآیندهای ساخت وساز است و تشخیص نوع میلگرد در آن اهمیت ویژه‌ای دارد.‌ هر یک از انواع میلگرد خاصیت شیمیایی و مکانیکی مختص خود را دارند و در این میان فقط چند نوع آن در آرماتوربندی به کار می‌رود. به‌عنوان مثال میلگرد ساده به دلیل انعطاف‌پذیری بالایی که دارد فقط برای خاموت بندی قابل استفاده است. همچنین استفاده از میلگردهایی که گرید پایین دارند باعث کاهش ایمنی سازه می‌شوند و امنیت آن را به خطر می‌اندازد.‌ در صورتی که گرید و نوع هر کدام از میلگردها را نتوانید تشخیص دهید یا تشخیص اشتباه داشته باشید، باعث بروز ضرر و زیان و خسارت  خواهید شد.‌

نحوه تشخیص میلگرد از روی ظاهر

امروزه میلگردها تنوع بالایی دارند و برای خرید و درست و انتخاب آنها نیاز به صرف زمان زیادی است. برای اینکه بتوانید از روی ظاهر میلگرد، گرید آن را تشخیص دهید در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه تشخیص میلگرد

تشخیص ظاهری میلگرد ساده

میلگرد A1 سطحی صاف و بدون آج دارد و رنگ آن تیره است. این محصول به روش نورد گرم تولید می‌شود و تشخیص این میلگرد بسیار ساده است. از این گرید بیشتر برای تولید قطعات فولادی کوچک و بزرگ استفاده می‌شود و در برخی موارد از آن به عنوان یک قطعه تحت بار استفاده می‌کنند.‌

تفاوت ظاهری میلگرد گرید A2 و A3

افرادی که در صنعت ساخت‌وساز فعالیت دارند بیشتر از میلگرد‌های آجدار گرید A2 و A3  استفاده می‌کنند. البته قابل ذکر است که میلگرد A3 به دلیل کشش و استحکام بالاتر برای آماتوربندی بیشترین کاربرد را دارد.‌ میلگرد A2 مقاومت پایینی در برابر تغییر شکل دارد و قابلیت خم کاری بالایی دارد. به همین دلیل از این نوع میلگرد به‌عنوان میلگرد طولی استفاده می‌شود.

تفاوت میلگرد A3 و A4

میلگرد A4 به دلیل استحکام کششی بالایی که دارد نیاز به سایر انواع میلگرد را کم می‌کند و همین موضوع باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. گرید A4 به صورت سفارشی تولید می‌شود به همین دلیل قیمت آن بالاتر از گریدهای دیگر است. این محصول برای خم‌کاری مناسب نیست و سختی بالایی دارد.‌

 میلگرد

شناسایی میلگرد از روی آج‌های آن

همان‌طورکه متوجه شدید میلگردها براساس ظاهر به دو نوع ساده و آجدار تقسیم می‌شوند که نوع آجدار دارای گریدهای متفاوتی است.‌ میلگرد A2  آج‌های مارپیچی دارد که برجسته هستند، این آج‌ها در یک امتداد قرار دارند.‌ میلگرد A3 آج‌های جناغی شکل دارد که درامتداد میلگرد به صورت هفت و هشت قرار گرفته‌اند. شکل آج در میلگرد A4 مورب و دوکی شکل است که به صورت ترکیبی در امتداد میلگرد قرار دارند. برای اینکه بتوانیم از روی ظاهر نوع میلگرد را تشخیص دهیم صرفا توجه به شکل آج کافی نیست. به همین دلیل دانستن ترکیبات شیمیایی هر یک از این محصولات هم اهمیت ویژه‌ای دارد. در ایران به دلیل استفاده از خط نوردهای قدمینی اکثر میلگردها آج‌های یک شکلی دارند.

شناسایی میلگرد از روی استحکام آن

بیشترین کاربرد میلگرد در صنعت ساختمان‌سازی و پروژه‌های عمرانی است و به دلیل تنوع این محصول، تشخیص نوع آن ضرورت زیادی دارد. میزان استحکام هر یک از انواع میلگرد با دیگری متفاوت است و همین موضوع به تشخیص راحت‌تر آن کمک بسیار زیادی می‌کند. هر چه میزان مقاومت یک میلگرد بیشتر باشد کیفیت و استحکام بیشتری خواهد داشت. به ترتیب میلگرد A1 کم‌ترین استحکام و میلگرد A4 بیشترین استحکام را دارد که تشخیص آن نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد.

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله توضیح دادیم میلگردها انواع مختلفی دارند که از نظر شکل ظاهری به ۴ دسته تقسیم می‌شوند. تشخیص میلگرد ساده به دلیل نداشتن آج و سطح صاف آن به راحتی انجام می‌شود.‌ همچنین میلگردهای آج دار را بر اساس نوع قرارگیری آج می‌توان شناسایی کرد. میزان استحکام هر یک از این گریدها با هم متفاوت است، به طوری‌که گرید A4 بیشترین استحکام را دارد.‌ بازرگانی نجومی میلگردهایی با کیفیت بالا و قیمت مناسب تولید می‌کند. کارشناسان این شرکت به شما کمک می کنند براساس نیاز خود بهترین گرید میلگرد را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *