اخبار شرکت

ناودانی چیست؟

ناودانی چیست

ناودانی چیست؟ ناودانی در واقع مقاطع فولادی هستند که به شکل U انگلیسی ساخته می‌شوند. این محصول در دسته پروفیل‌های باز دسته‌بندی می‌شود و برای تولید آن از سه روش پرسی، فابریک نورد سرد و فابریک نورد گرم استفاده می‌گردد. هنگام خرید این محصول، بسته به نوع کاربرد و مکانی که قرار است از آن استفاده شود، باید مشخص گردد که چه نوع ناودانی نیاز است.

انواع ناودانی چیست؟

ناودانی‌هایی که در صنعت و ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، یک پروفیل هستند و انواع مختلفی دارند. در دسته‌بندی این محصول، فرایند تولید و شکل ظاهری آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع ناودانی بر اساس فرایند تولید

ناودانی‌ها بر اساس فرایند تولید، به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند.

 1. ناودانی نورد شده
 2. ناودانی پرسی

ناودانی نورد شده: برای ساخت این نوع محصول، از شمش خام حرارت دیده استفاده می‌شود. این شمش خام باید از غلتک‌هایی که نورد نامیده می‌شوند و با توجه به سایزی که نوردها دارند، بگذرند. در نتیجه ناودانی‌ها با سایز متفاوت تولید می‌شوند. در این صورت ناودانی که از خط تولید نورد بیرون می‌آید، ناودانی فابریک نام دارد.

ناودانی پرسی: این نوع نیز از پرس کردن ورق‌هایی که دارای طول‌هایی برایر با 6 متر هستند، تولید می‌شود. هنگام تولید این نوع، می‌توان سفارش مشتری را بر روی سایز آن اعمال کرد.

انواع ناودانی بر اساس شکل ظاهری

انواع ناودانی از لحاظ شکل ظاهری در دسته‌های زیر قرار می‌گیرد:

 1. ناودانی ساده
 2. ناودانی مشبک
 3. ناودانی سبک
 4. ناودانی سنگین

ناودانی ساده: این نوع ناودانی از انواع رایج این محصول به شمار می‌رود و ارتفاع آن به 30 تا 400 میلی‌متر می‌رسد. ورقی که در ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، ورق گرم است که دارای سایز‌های 8 تا 16 است.

ناودانی مشبک: ناودانی‌های مشبک هنگام تولید به صورت نورد گرم تولید می‌شوند. این نوع، برای ساخت ساختمان‌های فولادی نیز مناسب خواهد بود. همینطور کاربردهای دکوراتیو نیز دارد.

ناودانی سنگین: این مدل از این محصول، از لحاظ وزن و ابعاد با جدول اشتال برابر است. با توجه به اندازه‌هایی که در جدول محاسباتی تعریف شده است، این نوع در برخی کشورهای اروپایی و بعضی از شرکت‌های داخلی تولید و ساخته می‌شود.

انواع ناودانی بر اساس شکل مقطع

همینطور لازم به ذکر است که ناودانی‌ها بر اساس شکل مقطع دارای دسته‌بندی زیر هستند:

UPE: ناودانی‌ها از نظر شکل بال، دارای دسته‌بندی UPE و UPN هستند. بال‌های UPE صاف هستند و به شکل موازی ساخته می‌شوند.

UPN: بال‌های این مدل ناودانی به شکل UPN است و مخروطی شکل می‌باشد.

ناودانی اروپایی یا UNP: این نوع وزن بیشتری دارد و سنگین‌تر خواهد بود. معمولا از UNP در پروژه‌های بزرگ و صنعتی استفاده می‌شود.

کاربرد ناودانی چیست؟

ناودانی در ساختمان سازی

به طور کلی می‌توان از ناودانی برای موارد زیادی استفاده کرد. از جمله در ساخت ماشین‌آلات و ساخت چهارچوب‌های فلزی، ترمیم بناها و ساختمان‌ها، تجهیزات ساخت‌وساز، تشکیلات دریایی و …

ناودانی مشبک، برای ساخت قفسه‌های فولادی استفاده می‌شود. همینطور در سازه‌هایی با سبک فولادی و نصب کردن سنگ به صورت خشک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناودانی ساده، برای ساخت پل‌های باربر مناسب هستند که در تولید آن از ورق گرم استفاده می‌شود و امکان گالوانیزه کردن آن نیز وجود دارد. ناودانی پرسی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مثال در ساخت لبه‌هایی که به صاف بودن نیاز دارند و در ساخت‌وساز ساختمان نیز استفاده می‌شود.
ناودانی‌های اروپایی نیز به شکل جفت یا تکی در بادبندها، به صورت قوطی یا جفت در ستون‌ها، به شکل دوبل و یا تکی در تیرها، برای ساخت خرپاها به شکل جفت، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه تولید ناودانی چیست؟

نحوه تولید ناودانی در کارخانه‌ها و با کمک دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود. در ساخت این محصول از قسمت عرضی، ورق را خم می‌کنند و سپس به مرحله پرس فرستاده می‌شود تا به شکل ناودانی درآید. نحوه تولید این محصول با توجه به میزان انحنا و خم ورق صورت گرفته، شکل ناودانی متفاوت خواهد بود. در نتیجه در ابعاد و اندازه‌ آن، متفاوت از هم خواهند بود.

روش تولید نیز می‌تواند به صورت پرسی، فابریک، نورد باشد که این روش‌ها نیز به شکل گرم و سرد خواهند بود. برای آنکه این محصول را انتخاب کنید، باید با نحوه تولید ناودانی آشنا باشید. زیرا خصوصیات مکانیکی، کاربرد این محصول، قیمت و… به نحوه تولید ناودانی بستگی دارد.

نحوه تولید ناودانی به روش پرسی: در این نوع تولید به عنوان ماده اولیه، ورق فولادی استفاده می‌شود. در این روش ورقه‌ها با ضخامت مناسب و در اندازه‌های مورد نظر برش می‌خورند. سپس از محلی که برش داده شده خم می‌شود و به شکل ناودانی در می‌آید.

نحوه تولید ناودانی به روش فابریک: در این روش، شمش‌های فولاد به کمک کوره‌ها ذوب می‌شود و این مدل ناودانی شکل می‌گیرد. این محصول به روش نورد سرد و گرم تولید می‌گردد.

نحوه تولید ناودانی به روش نورد گرم: در این روش نیز شمش فلز در کوره‌های مخصوص قرار می‌گیرد تا ذوب شود. سپس از غلتک‌های افقی و عمودی عبور می‌کند تا فرم مورد نظر را بگیرد. در فرایند نورد گرم ورق‌های فولادی در دمایی بیشتر از 929 درجه سیلیوس قرار خواهند گرفت. سپس محصول را در اندازه‌ای که بخواهند برش می‌دهند. ناودانی‌هایی که به روش نورد گرم تولید می‌شوند، کیفیت پایینی دارند. زیرا فرصت و زمان کافی برای فرایند تولید در آن‌ها وجود ندارد.

نحوه تولید ناودانی به روش نورد سرد: در این روش ورق‌ها شکل داده می‌شوند و به پروفیل تبدیل می‌گردد.

کارخانههای تولید ناودانی

ناودانی چیست

 

از مهم‌ترین کارخانه‌های تولید ناودانی در داخل کشور، می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

 1. کارخانه صبا فولاد منظومه: این شرکت در سال 1389 در شهرک صنعتی مبارکه احداث شده است. ناودانی تولیدی این شرکت در سایز 60 الی 100 میلی‌متر و در مقاطع سبک ساخته می‌شود.
 2. ناودانی شکفته مشهد: این کارخانه در 20 کیلومتری جاده مشهد-قوچان قرار گرفته و انواع نبشی، ناودانی را تولید می‌کند. ناودانی که این شرکت تولید می‌کند، دارای مشخصات بال شیب‌دار(ناودانی‌های دارای بال شیب‌دار سبک) با طول 6 متر و اوزان 50،40،33،22 و 66 است. همینطور ناودانی ساخته شده از فولاد نورد گرم در استانداردهای DIN EN 10279 , DIN 1026-1، GOST 8240، ملی INSO 4477- تولید می‌شود.
 3. فولاد البرز ایرانیان: این کارخانه ناودانی در دو گرید ناودانی سبک و سنگین تولید و عرضه می‌کند.
 4. مجتمع تولید البرز غرب: این شرکت در ابهر قرار دارد و ناودانی‌هایی که تولید می‌کند، دارای ابعادی برابر با 140، 120، 100، 80 و طول 6 الی 12 متر است. همینطور دارای استاندارد EN10056-2، DIN EN 17100 و گرید ST37 , ST3sp است.
 5. صنایع فولاد کوهپایه: این کارخانه در 35 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد و ناودانی‌های تولید این شرکت دارای سایز 30، 40، 50، که مشابه استادندارهای اروپایی است، هستند.
 6. کارخانه فولاد تبریز: این کارخانه در سال 1382 به ثبت رسید. ناودانی‌هایی که این شرکت تولید می‌کند، براساس استاندارد ملی به شماره 1-4477 تولید می‌شوند.
 7. ناودانی نورد یاران زنجان: این شرکت ناودانی در دو طول 6 و 12 متر و دو گرید سنگین و سبک تولید می‌کند.

سخن آخر

ناودانی‌ها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که هر یک مصارف گوناگونی دارند. همینطور نحوه تولید آن‌ها نیز با هم متفاوت است. از جمله کاربرد این محصول می‌توان در ساخت نمای ساختمان، ساخت ماشین‌آلات، ساخت بناهای معماری، ساخت خرپا اشاره کرد که جز مهم‌ترین کاربرد ناودانی هستند.
اگر ناودانی به صورت پرسی تولید شود، ورقه فولادی را در دستگاه رول فرمینگ قرار می‌دهند، در این صورت فولاد به شکل U درآمده و محصول ساخته می‌شود. در روش ساخت به صورت پرسی از پرس‌کاری استفاده می‌گردد. روش فابریک برای تولید این محصول نیز به همان شکل انجام می‌شود. هنگامی که بخواهید ناودانی تهیه کنید نوع مشبک و ساده آن به شما معرفی می‌شود. همچنین ناودانی‌های مشبک از ورق گالوانیزه به صورت گرم و سرد ساخته می‌شوند. امیدواریم با خوان این مقاله به مفهوم کلی ناودانی چیست و چه کاربردهایی دارد رسیده باشید.

شرکت بازرگانی نجومی طی سال‌ها تجربه، یکی از بهترین و معتبرترین شرکت‌ها در زمینه تولید انواع آهن‌آلات و فلزات در کشور می‌باشد؛ که محصولات خود را به اقصی نقاط ایران، با ضمانت و در سریع‌ترین زمان، ارسال می‌نماید. جهت دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت، با دفتر فروش بازرگانی نجومی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *