اخبار شرکت

میلگرد سبک یا سنگین؟

میلگرد سبک یا سنگین

میلگردها دارای سطح مقطعی دایره‌ای شکل می‌باشند و در سازه‌های بتنی به عنوان تقویت کننده‌های بتن استفاده می‌شود. برای ساخت میلگردها عواملی مانند طول و قطر نقش مهمی دارند و این محصول توسط کارخانه‌های تولید کننده مقاطع فولادی با گریدهای متفاوتی وارد بازار می‌شوند. در بازار فولاد میلگردها به دو دسته سبک و سنگین وجود دارند که میلگرد سبک دارای قیمتی ارزان‌تر می‌باشد. در این مقاله از سایت بازرگانی نجومی قصد داریم تا شما را با میلگرد سبک یا سنگین آشنا کرده و کاربردهای آن‌ها را بیان کنیم.

میلگرد سبک چیست؟

با توجه به جدول اشتال میلگردها دارای یک بازه وزنی استاندارد می‌باشند و به میلگردی که وزن آن به قسمت پایانی بازه نزدیک‌تر باشد میلگرد سبک گفته می‌شود. اما میزان سبکی باید مطابق با استانداردهای مشخصی باشد. در صورت سبکی بیش از حد مجاز میلگرد نمی‌تواند نیروهای وارده بر سازه را تحمل کند که باعث بروز مشکل در سازه خواهد کرد. اندازه طول و قطر میلگرد متناسب با میزان وزن آن مشخص می‌شود. چنانچه وزن آن از میزان استاندارد کمتر باشد، طول و قطر آن نیز کاهش یافته و این امر در نوع آج‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. میلگردها در صنعت ساختمان سازی با قطرهای بین 6 تا 32 میلی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرند که در این بین میلگردهایی که دارای قطر 8، 10 و 12 میلی‌متر می‌باشند جزء دسته میلگردهای سبک به شمار می‌روند. این میلگرد معمولا در 2 شکل شاخه‌ای و کلاف تولید می‌شود.

میلگرد

کاربرد میلگردهای سبک

همانطور که گفته شد میلگردها بر اساس استانداردهای مشخصی تولید می‌شوند. حال اگر میلگرد مورد استفاده دارای تمام این پارامترها باشد می‌توان از آن در تمامی بخش‌های سازه استفاده کرد. اما از میلگردهای سبک غالبا برای تقویت کننده آهن و در برخی موارد نیز به عنوان حفاظ سازه‌های ساختمانی و به منظور استحکام و افزایش مقاومت استفاده می‌شوند. چنانچه وزن میلگرد سبک از بازه وزنی استاندارد پایین‌تر باشد استفاده از آن در بتن به دلیل شکننده بودن و به خطر انداختن ایمنی سازه توصیه نمی‌شود.

میلگرد سنگین چیست؟

با توجه به آنچه در تعریف میلگرد سبک گفته شد می‌توان این طور بیان کرد، میلگرد سنگین به میلگردی گفته می‌شود که وزن آن در بازه وزنی بالای جدول اشتال قرار داشته باشد. در کل هر چه وزن میلگرد بیشتر باشد آن محصول سنگین‌تر و پهن‌تر خواهد بود. این میلگرد در سایزهای 14 میلی‌متر تا 32 میلی‌متر و در گریدهای A3 و A4 با آج جناغی یا مرکب تولید می‌شوند. قیمت میلگرد سنگین در واحد کیلوگرم نسبت به میلگرد سبک کمتر است اما با توجه به وزن هر شاخه، قیمت یک شاخه میلگرد سبک نسبت به یک شاخه میلگرد سنگین کمتر می‌شود. به همین دلیل اغلب اوقات استفاده از میلگرد سبک و استاندارد نسبت به میلگرد سنگین هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فنی به صرفه‌تر خواهد بود.

کاربرد میلگردهای سنگین

این محصول اغلب برای تمامی کاربردهای معمول میلگرد آجدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. میلگرد سنگین باعث افزایش مقاومت کششی بتن و سازه می‌شود به همین دلیل از آن در قسمت‌هایی از سازه استفاده می‌کنند که فشار بیشتری بر آن وارد می‌گردد. اما مهم‌ترین و بیشترین کاربرد این میلگرد در پروژه‌های ساختمانی می‌باشد که باید بار سنگینی را تحمل کنند. باید توجه داشت که این میلگرد به دلیل دارا بودن کربن بالا شکنندگی بیشتری دارد و بهتر است در بخش‌هایی از سازه که نیاز به خم کاری می‌باشد از آن استفاده نشود و در این بخش‌ها از میلگرد سبک استفاده شود.

میلگرد

میلگرد سبک یا سنگین؟ کدام بهتر است؟

همان‌طور که اشاره کردیم مقدار عددی وزن میلگرد در سبک و سنگین بودن میلگرد تاثیرگذار است. طبیعتا میلگرد سبک دارای وزن کمتری می‌باشد و میلگرد سنگین وزن بیشتری دارد. کارخانه‌ها هر دو نوع این محصول را تولید می‌کنند و به صورت شاخه‌ای و بندیل به بازار عرضه می‌گردد. با توجه به این نکته می‌توان نتیجه گرفت هرچه وزن میلگردها سبک‌تر باشد تعداد شاخه‌های موجود در بندیل‌ها بیشتر خواهد شد. از طرفی از آن‌جا که قیمت میلگرد سبک نسبت به سایر میلگردها بالاتر می‌باشد هم فروشنده و هم خریدار می‌توانند هزینه‌های خود را مدیریت نمایند. به این صورت که فروشنده چون آهن را به صورت کیلویی خریداری می‌کند و به صورت شاخه‌ای به فروش می‌رساند در نتیجه خریدار نیز در قبال هزینه پرداختی تعداد بیشتری میلگرد سبک را دریافت می‌کند.

(نکته: بندیل چیست؟ به قطعه‌ای فلزی و یا پلاستیکی گفته می‌شود که جهت بسته بندی مقاطع فولادی با قطر کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارخانه‌ها با توجه به استانداردهای خود مقاطع فولادی تولید شده مانند میلگرد را با این وسیله بسته بندی می‌کنند تا محصول به هنگام تحویل به مشتری آسیب نبیند و محفوظ بماند.)

کارخانه های تولید کننده میلگرد سنگین و سبک در ایران کدامند؟

کارخانه‌های زیادی در ایران هستند که میلگرد سنگین را تولید می‌کنند. از مشهورترین این تولید کنندگان می‌توان کارخانه‌های زیر را نام برد.

  • کارخانه فولاد میانه
  • کارخانه کویر کاشان
  • کارخانه سیادن ابهر
  • مجتمع فولاد خراسان
  • کارخانه ذوب آهن اصفهان

اما در بین این کارخانه‌ها قیمت میلگرد در دو کارخانه سیادن ابهر و فولاد میانه مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

میلگرد

و کارخانه‌های معروفی که میلگرد سبک را تولید می‌کنند نیز به شرح زیر می‌باشند.

  • کارخانه راد همدان
  • کارخانه آناهیتا گیلان
  • کارخانه فولاد ظفر بناب
  • کارخانه میلگرد حسن رود
  • کارخانه سیرجان حدید جنوب

در میان این کارخانه‌ها سبک‌ترین نوع میلگرد را کارخانه‌های فولاد راد همدان و فولاد ظفر بناب تولید کرده و روانه بازار می‌کنند.

بازرگانی نجومی

با توجه به آن‌چه در این مقاله عنوان شد توانستیم تا حدودی با میلگرد سبک یا سنگین آشنا شویم. همان‌طور که می‌دانید و از نام آن پیداست میلگرد سبک دارای وزن کمتری نسبت به میلگرد سنگین می‌باشد. اما باید بدانید که این سبک بودن وزن دلیل بر بی‌کیفیت بودن آن محصول نمی‌باشد. ما در این مقاله همچنین بیان کردیم که این دو نوع میلگرد دارای چه کاربردی‌هایی بوده و به چه صورتی در بازار به دست مصرف کننده می‌رسند. در ادامه با بهترین کارخانه های تولیدکننده این دو نوع محصول در ایران آشنا شدید.

حال با توجه به آن‌چه آموختید چنان‌چه قصد خرید میلگرد سبک و یا سنگین را دارید باید ابتدا نیاز فنی پروژه و شرایط مالی خود را در نظر گرفته و سپس اقدام به تهیه محصول نمایید. گاهی ممکن است صرف هزینه بیشتر در مدت زمان طولانی‌تر برای شما به صرفه‌تر باشد و سود بیشتری داشته باشد. همچنین می‌تواند استحکام و ایمنی سازه شما را نیز افزایش دهد.

امیدواریم که این مقاله از سایت بازرگانی نجومی برای شما مفید واقع شده باشد. چنان‌چه قصد دارید برای تهیه انواع مقاطع فولادی اطلاعات بیشتری به دست آورید می‌توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *