اخبار شرکت

میلگرد تقویتی چیست؟

میلگرد تقویتی

آیا تا به حال با نام میلگرد تقویتی روبرو شده‌اید؟ می‌دانید در چه مواقعی از آن استفاده می‌شود؟ در ساختمان‌سازی از انواع مختلف مصالح برای مقاومت و پایداری سازه استفاده می‌شود که میلگردها از مهم‌ترین آنها هستند. میلگرد یکی از پرکاربردترین و باارزش‌ترین مقاطع فولادی در صنعت ساخت‌وساز محسوب می‌شود.

از میلگردها جهت مسطح کردن بتن و ساختن فونداسیون ساختمان استفاده می‌شود که دارای انواع مختلفی مانند میلگرد ساده، آجدار، حرارتی و غیره هستند. در هنگام طراحی و ساخت یک سازه مهندسین طراح طی محاسباتی نقاط حساس ساختمان که در اثر بلایای طبیعی و فشارهای وارده به آن ممکن است دچار آسیب شود را شناسایی می‌کنند و برای تقویت آن از میلگرد‌های تقویتی استفاده می‌کنند

اما اینکه این میلگرد چیست و ویژگی‌های آن به چه صورتی است را در ادامه مطلب بیان می‌کنیم و به طور اجمالی به معرفی کاربردهای این محصول می‌پردازیم. برای آشنایی با این محصول ما را تا انتهای این مطلب از سایت بازرگانی نجومی همراهی کنید امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شود.

میلگرد تقویتی چیست؟

میلگرد تقویتی پرکاربردترین نوع میلگرد در ساختمان به شمار می‌رود که مقاومت بسیار خوب در برابر نیروهای کششی و خمشی دارد. این محصول از شمش فولادی نورد گرم تهیه می‌شود و با توجه به خواص فنی ویژه‌ای که دارد باعث افزایش چند برابری مقاومت کششی بتن می‌شود. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این محصول قابلیت خم شدن تا 180 درجه است. با توجه به این ویژگی به راحتی قابل استفاده در قسمت‌های مختلف ساختمان که نیاز به مقاومت و استحکام بالا دارند، است. این محصول در دو نوع آجدار و ساده در بازار وجود دارد و به صورت کلاف و شاخه‌ای عرضه می‌گردد.

میلگرد تقویتی

کاربرد میلگرد تقویتی

در ساختمان نیروهای متعددی به سازه وارد می‌شود که عبارت‌اند از:

  • نیروی فشاری که در اثر وزن طبقات روی دیواره ایجاد می‌شود.
  • لنگر خمشی که بر اثر طوفان‌های شدید و زلزله ایجاد می‌شود.
  • نیروهای برشی که از پایه ساختمان به همه بخش‌های آن وارد می‌گردد.

بتن توان تحمل این نیروها را ندارد در نتیجه از میلگرد تقویتی برای بالا بردن استحکام سازه استفاده می‌شود. میلگرد‌های تقویتی باعث افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهای وارده می‌شود که در هر قسمتی از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله کاربرد این محصول در ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده در فونداسیون

فونداسیون یا پی ساختمان مهم‌ترین بخش هر ساختمانی محسوب می‌شود که وزن کل سازه در ابتدا به اسکلت، سپس به ستون‌ها و نهایت به فونداسیون و زمین وارد می‌شود. هیچ تفاوتی ندارد که سازه در چند طبقه و دارای چه نوع اسکلتی است فونداسیون مرکز ثقل تحمل وزن سازه است به همین دلیل فونداسیون باید بسیار مستحکم باشد تا بتواند تحمل این بار را داشته باشد.

میلگردهای تقویتی را برای استفاده در فونداسیون ابتدا خم کرده و یا برش می‌دهند و پس از آن در محل تعیین شده قرار می‌گیرند. از میلگردهای تقویتی معمولاً هم‌زمان با میلگرد معمولی استفاده می‌شود و محل قرار گرفتن آنها در پایین‌ترین قسمت فونداسیون است. اما گاهی با تشخیص و نظر مهندس اجرایی این میلگردها را در بخش‌های بالاتر قرار می‌دهند.

میلگرد تقویتی

استفاده در دیوار برشی

دیوار برشی باعث افزایش استحکام ساختمان‌ها در برابر طوفان‌های شدید و زلزله می‌شوند به همین دلیل از این دیوارها در مکان‌هایی که همواره طوفانی هستند و یا مکان‌های زلزله‌خیز برای مقاومت سازه‌ها استفاده می‌کنند. این دیواره‌ها در قسمت خارجی ساختمان قرار می‌گیرند و به طور مستقیم به اسکلت و فونداسیون ساختمان متصل می‌شوند.

این دیواره‌ها در دو نوع مونولیتیک و جفت وجود دارند و انتخاب نوع دیواره برای سازه به نظر مهندس مربوطه بستگی دارد. میلگردهای تقویتی نقش مهمی در دیوارهای برشی دارند و نقش آنها استحکام دیواره و جلوگیری از شکستن و کمانش آن است. اما مشکلی که به هنگام استفاده از میلگرد تقویتی در دیواره پیش می‌آید این است که بتن‌ریزی در اطراف دیوار و قسمت‌های نزدیک پی ساختمان به سختی انجام می‌شود. برای حل شدن این معضل دو راه‌حل وجود دارد:

  1. استفاده از میلگرد تقویتی با قطر بیشتر
  2. کاهش میلگردهای تقویتی و استفاده بیشتر از میلگرد سرتاسری اصلی

میلگرد تقویتی چیست

استفاده در تیرچه بلوک

این بخش قسمت بسیار مهمی در ساختمان است که در سقف واقع می‌شود و باید توان تحمل نیروهای فشاری و برشی وارده از فونداسیون و طبقات بالا را داشته باشد. معمولاً در تیرچه بلوک از میلگرد آجدار استفاده می‌کنند اما گاهی نیاز است که میلگرد تقویتی نیز به آن افزوده شود. برای استفاده از میلگردهای تقویتی در تیرچه بلوک باید چند نکته مهم را رعایت کرد:

  • در تیرچه بلوک باید حتماً از میلگرد آجدار استفاده شود.
  • طول میلگرد مورد استفاده باید حتماً از تیرچه کمتر باشد در واقع باید میلگرد کاملاً درون بتن قرار گرفته و از آن بیرون نزند.
  • طول میلگرد مورد استفاده باید از روی نمودار لنگر خمشی تعیین شود.
  • نحوه چیدمان میلگردها و فاصله بین آنها همچنین نحوه قرار‌گیری میلگردها در تیرچه اهمیت بسیار زیادی دارند.

رعایت این نکات بسیار مهم است زیرا در صورت عدم رعایت اصولی این موارد خسارات جبران‌ناپذیری به وجود می‌آید. نوع میلگرد تقویتی که در تیرچه استفاده می‌شود اتکا (Otka) است که دلیل این نام‌گذاری مدل آرماتوربندی آن می‌باشد. در برخی موارد ممکن است در سازه پهنای بال تحتانی تیر کم باشد که در این صورت موقع بتن‌ریزی ممکن است تیرچه جابه‌جا شود برای رفع این مشکل ابتدا تیرچه به بال تحتانی جوش می‌خورد و بعد از آن از میلگرد تقویتی اتکا جهت ثابت نگه داشتن آن استفاده می‌شود.

میلگرد تقویتی

تعداد میلگرد تقویتی موردنیاز در یک سازه

محاسبه تعداد میلگرد تقویتی موردنیاز در یک سازه یک فرایند تخصصی است که توسط مهندسان اجرایی ساختمان انجام می‌گیرد. با توجه به حساس بودن این محاسبه باید در انجام آن دقت زیادی صورت گیرد زیرا در صورت اجرای نادرست امکان اصلاح و جبران آن وجود ندارد. نکته قابل توجه این است که استفاده از میلگرد تقویتی در ساختمان هزینه‌های زیادی را برای سازنده به همراه دارد. در سازه‌هایی که از میلگرد A4 استفاده شده است نیازی به استفاده از میلگرد تقویتی نیست در واقع استفاده از آن ضرورتی نیز نخواهد داشت.

خرید از بازرگانی نجومی

در این مطلب با انواع میلگرد تقویتی و کاربردهای آن آشنا شدیم. بیان کردیم که از این محصول در تقویت سازه‌ها استفاده می‌شود و در بخش‌های مختلف ساختمان مانند فونداسیون، تیرچه بلوک و دیوار برشی به کار برده می‌شود. همچنین ملاحظه کردید که در هنگام استفاده از میلگردهای تقویتی باید نکات مهمی را در نظر گرفت و تمام آن‌ها رعایت کرد زیرا در صورت رعایت نکردن اصول اجرای آن ممکن است که با مشکلاتی مواجه شویم که جبران‌پذیر نباشند.

اما همواره در هنگام خرید و تهیه یک محصول دقت در کیفت آن بسیار حائز اهمیت است در نتیجه در صورتی که قصد خرید و تهیه این محصول را دارید باید آن را از مراکز معتبر تهیه نمایید تا از اصالت و کیفیت محصول مطمئن باشید. از نکات دیگری که برای خریداران محصولات فولادی اهمیت دارد قیمت روز این محصولات است. محصولات و مقاطع فولادی مختلف به دلیل وابستگی به نرخ ارز با نوسانات بازار ارز و دلار دچار تغییر قیمت می‌شوند به همین دلیل ضروری است که قبل خرید و تهیه هر محصولی از قیمت آن اطلاع کسب نمایید.

بازرگانی نجومی ارائه‌کننده کلیه مقاطع فولادی مانند انواع میلگرد، انواع ورق‌های فولادی، انواع نبشی، انواع پروفیل و… همواره آماده پاسخگویی به سؤالات شما است. برای اطلاع از آخرین نرخ میلگرد تقویتی و سایر مقاطع فولادی تنها کافی است به وب‌سایت این مجموعه مراجعه کرده و یا از طریق تماس با مشاورین این مجموعه راهنمایی لازم را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.