اخبار شرکت

معرفی انواع تیرآهن ساختمانی

تیرآهن ساختمانی

تیرآهن را می‌توان به عنوان یکی از مهمترین انواع پروفیل‌هایی که در ساختمان به کار می‌رود، معرفی نمود و به همین دلیل است که خرید تیرآهن نیز امری مهم و ضروری در صنعت ساخت وساز تلقی می‌شود. تیرآهن ها عموما در دو شکل معمولی و بال پهن که به ترتیب با علامت‌های اختصاری I و یا NP برای شکل معمولی و با علامت های H و یا IPB  برای حالت بال پهن شناخته می‌شوند به بازار عرضه می‌شوند. این علائم اختصاری معمولاً روی بدنه تیرآهن ها حک می‌‌شوند.

تیرآهن معمولی با ارتفاعی معادل 80 تا 600 میلی‌متر تولید بیشتری دارد و میزان تقاضا برای خرید آن بالاست. همچنین، از این نوع تیرآهن در احداث ستون ساختمان‌ها، خرپا‌ها، نعل درگاه‌ها، بیم‌ها، پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری به کرات استفاده می‌شود. با توجه به کاربردهای فروان این پروفیل صنعتی و اهمیت آن در ساخت‌وساز در این مقاله به معرفی انواع تیرآهن و ویژگی‌های فنی آن صحبت می‌کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی انواع تیرآهن‌های معمولی و بال پهن

تیرآهن ساختمانی

همانطور که در مقدمه اشاره شد تیرآهن‌ها به دو دسته اصلی معمولی و بال پهن تقسیم می‌شوند. هر یک از این دسته‌های اصلی نیز شامل زیرشاخه‌های جزئی تری می‌شوند. در ادامه این مطلب به صورت تخصصی به معرفی انواع تیرآهن می‌پردازیم:

تیرآهن IPE

این نوع تیرآهن یکی از متداول‌ترین انواع تیرآهن است و از لحاظ شکل ظاهری شبیه I انگلیسی است. شیوه‌ تولید آن نیز منطبق با استانداردهای اروپایی است و ضخامت بال آن ثابت است. در واقع ضخامت بال‌های ابتدایی و انتهایی آن یکسان هستند. معمولا سازه‌هایی که در بازار ایران و توسط مهندسین ایرانی طراحی می‌شوند، بر اساس این استاندارد‌ها هستند. همین امر باعث شده است تا این نوع تیرآهن در میان مشتریان، طرفدار خاصی داشته باشد.

تیرآهن INP

تیرآهن INP شکل، مطابق استاندارهای تعریف شده از روسیه و چین تولید می‌شود. ضخامت بال آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کمتر می‌شود.
تیرآهن‌های IPE و INP شباهت زیادی با هم دارند. به طوری که در موارد زیادی پس از آن که تیرآهن خریداری شده است، در محل تخلیه کالا یا حتی بعد از گذشت مدت زمان زیادی از ساخت بخش عمده‌ای از ساختمان، خریدار متوجه اشتباه خود در انتخاب نوع تیرآهن شده است. به همین دلیل توصیه می‌شود که پیش از خرید، در تشخیص نوع تیرآهن مورد نیاز دقت کافی را داشته باشید.

تیرآهن بال پهن یا HEB

تیرآهن بال پهن یا هاش، یکی از انواع تیرآهن است که به صورت سبک، سنگین و فوق سنگین تولید می‌شود. اگر بال تیرآهن با جان آن برابر باشد، تیرآهن بال پهن (هاش) نامیده می‌شود. تیرآهن‌های نوع بال پهن، معمولا در سایزهای ۱۰۰۰-۱۰۰ تولید می‌شوند. لازم به ذکر است که تیرآهن بال پهن سنگین (HEB) در مقایسه با بال پهن سبک (HEA) ضخامت بیشتری دارد. بنابراین وزن تیرآهن بال پهن سبک و سنگین در اندازه‌های مختلف، متفاوت خواهد بود.
در تیرآهن بال ‌پهن، به بخش میانی و اصلی تیرآهن، “جان” و به لبه‌ها و کناره‌های آن “بال” گفته می‌شود. که با هدف تحمل وزن‌های سنگین طراحی می‌شوند. تیرآهن‌ها به عنوان یک عضو اصلی در سازه‌ها، قاب‌ها و شاسی‌های کف، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین سازندگان ساختمان‌های بزرگ، برای هر بخشی که نیاز به تحمل بار اضافه داشته باشد، می‌توانند از تیرآهن بال ‌پهن استفاده کنند.

تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه‌زنبوری که به آن تیرآهن شبکه نیز گفته می‌شود. از نظر استاندارد و شکل ظاهری، در اشکال متنوع تولید شده و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. این نوع تیرآهن در سال 1910 میلادی  از سوی شخصی به نام هورتن تولید شد و نام‌گذاری آن نیز به شکل ظاهری این محصول برمی‌گردد. بدین صورت که در واقع، وقتی از زاویه روبه‌رو به این محصول نگاه کنید، در پهنای جان آن، خانه‌های توخالی به شکل پنج‌ضلعی دیده می‌شود که به لانه زنبور شباهت دارد.

هدف اصلی در تولید و استفاده از تیرآهن لانه‌زنبوری این است که تیرآهن، قادر به تحمل لنگر خمشی بزرگتری در مقایسه با تیر نورد شده‌ اولیه باشد. کاربرد و شهرت این نوع تیرآهن، به مزیت آن در مورد تحمل لنگر خمشی و افزایش ارتفاع تیر بر می‌گردد. در واقع، استفاده از تیرآهن لانه‌زنبوری، ارتفاع پروفیل IPE را از ۱۸ سانتی‌متر به ۲۷ سانتی‌متر افزایش می‌دهد. همین ویژگی، باعث تبدیل تیرآهن معمولی، به نوع باکیفیت‌تری از آن شده است.
همچنین این ویژگی تیرآهن لانه زنبوری، منجر به افزایش مدول مقطع و ممان اینرسی تیرآهن شده است. بدین ترتیب مقدار مقاومت خمشی آن نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه در ساختمان‌سازی‌ها کاربرد بیشتری دارد.

البته شاید بعضی از مهندسان و طراحان ساخت، خالی بودن حفره‌های تیرآهن لانه زنبوری را به عنوان نقطه ضعف این نوع لانه زنبوری، در بین تمام انواع تیرآهن ساختمانی مطرح‌ کنند و در پروژه‌های ساختمان‌سازی نیز متخصصین توصیه ‌کنند تا از آن استفاده نشود. اما در زمان خرید آن باید توجه داشته باشید که که اگر چه تیرآهن لانه‌زنبوری دارای چنین ایرادی است اما می‌توان با استفاده از ورق‌های تقویتی، به وسیله جوشکاری، به صورت کامل آن را پر کرد. از این طریق هم این ایراد در تیرآهن لانه زنبوری برطرف می‌شود و هم با تقویت شدن این نوع تیرآهن، می‌توان از آن به عنوان یکی از بهترین تیرآهن‌ها برای ساخت‌وساز استفاده کرد.

پس از آشنایی با انواع تیرآهن و کاربردهای آن‌ها خوب است. در ادامه این مطلب به بررسی مزایا و معایب استفاده از تیرآهن در ساخت‌وساز ها بپردازیم.

مزایای استفاده از تیرآهن

تیرآهن ساختمانی

از جمله مزایای استفاده از تیرآهن میتوان به موارد زیر اساره کرد:

  • به وسیله آن می‌توان چند سازه را به هم متصل کرد.
  • استفاده از تیرآهن باعث می‌شود تا سازنده پس از تکمیل پروژه نیز همچنان امکان توسعه آن را داشته باشد.
  • شما می‌توانید بخش‌هایی از سازه مورد نظر خود را از کارخانه به صورت پیش‌ساخت تحویل بگیرید. این امکانی است که استفاده از تیرآهن در اختیارتان قرار می‌دهد.
  • ساختمان‌هایی که در آن‌ها از تیرآهن استفاده می‌شود، با سرعت بیشتری تکمیل می‌شوند. زیرا نصب و به کارگیری تیرآهن در مقایسه با بتن یا سایر ابزارها راحت‌تر است.
  • تیرآهن در مقایسه با بتن، فضای کم‌تری را اشغال می‌کند.
  • استفاده از تیر‌آهن در ارتفاع بالا نیز امکان‌پذیر است.

معایب استفاده از تیرآهن

تیرآهن ساختمانی

از جمله معایب استفاده از انواع تیرآهن در ساختمان سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در محیط‌های گرم با افزایش دما، مقاوت تیر‌آهن پایین می‌آید. طوری که اگر دمای اسکلت از 500 درجه به 600 درجه سانتی‌گراد برسد، مقاومت ساختمان کاهش پیدا می‌کند.
  • تیرآهن در مقابل رطوبت هوا و دیگر شرایط جوی، واکنش بیشتری نشان می‌دهد و دچار زنگ‌زدگی یا خوردگی می‌شود.
  • تمایل به استفاده از کمانش در سازه‌هایی که با تیرآهن درست می‌شوند،یکی دیگر از نقاط ضعف تیرآهن به شمار می‌آید.

جمع‌بندی

آنچه که در این مقاله بعد از معرفی انواع تیرآهن گفته شد، این است که انواع تیرآهن‌‌هایی که برای ساخت وساز و پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود، با گسترش شهرنشینی کاربردهای متعددی پیدا کرده است. به دلیل اهمیت این نوع قطعات در صنعت ساختمان‌سازی، باید با توجه به نوع کاربری ساختمان و انواع تیرآهن به منظور حفظ و رعایت استانداردها، به استفاده از آن در پروژه‌های مختلف پرداخته شود. شرکت بازرگانی نجومی با درک اهمیت کیفیت تیرآهن و خطرات استفاده از تیرآهن‌های نامناسب در امر ساخت وساز، یکی از شرکت‌هایی است که به ارائه محصول با کیفیت می‌پردازد. هدف ما در این مجموعه کسب رضایت مشتری از طریق فروش محصولاتی است که مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید شده باشند. شما می‌توانید برای آگاهی از قیمت به روز و خرید تیرآهن مورد نیاز خود در ساختمان‌سازی یا هر نوع پروژه دیگری با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *