اخبار شرکت

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان

پیشرفت و توسعه تکنولوژی ماشین‌آلات، همواره بر صنعت تولید سازه‌های فولادی اثرگذار بوده است. ساخت محصولات متنوع فولادی که هر کدام کاربری مخصوص به‌خود را دارند، از تاثیرات این پیشرفت است. یکی از این محصولات، لوله مانیسمان و یا لوله‌های بدون درز هستند که در جهت رفع موانع و مشکلات موجود در استفاده از لوله‌هایی که دارای درز و جوش بوده، تولید گردیده‌اند. اکنون در این مقاله با ما باشید تا از انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای این محصول فولادی مطلع شده و توضیحات و نکاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز، لوله‌ای است که پس از تولید و ساخت آن، سطح بدنه‌ای یکدست و بدون درز دارد و بر روی آن هیچ گونه جوشکاری صورت نگرفته است. این لوله‌ها معمولاً از فولاد ساده با کربن کم تولید می‌شوند. اما از طریق افزودن برخی مواد به داخل و بیرون لوله، مقاومت آن را در برابر زنگ زدگی بالا می‌برند.

تولید انواع لوله‌های فلزی توسط دو روش انجام می‌پذیرد:

 • لوله درزدار که با استفاده از ورق‌های فولادی و انواع جوشکاری، بسته به جنس و ضخامت لوله و طی مراحل و عملیاتی خاص تولید می‌شود.
 • لوله بدون درز(مانیسمان) که با استفاده از شمش‌های فولاد تهیه می‌گردد.

انواع لوله مانیسمان

در رده‌بندی لوله‌های مانیسمان، معیارهای متفاوتی در نظر گرفته می‌شود، که این رده‌بندی بر اساس سه روش انجام می‌شود:

 • نوع اول: رده‌بندی براساس ضخامت لوله‌های مانیسمان و هماهنگ با استانداردهای ANSI B36 APL5L
 • نوع دوم: رده‌بندی بر پایه استاندار ANSI که مطابق با این روش لوله‌های بدون درز فولادی در 8 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.
 • نوع سوم: رده‌بندی با وزن کلی، که در آن لوله‌های مانیسمان در سه دسته استاندارد، سنگین و فوق سنگین قرار می‌گیرند.

بر اساس دسته‌بندی‌های فوق، واضح است که وزن لوله‌های مانیسمان با توجه به اینکه در ضخامت، قطر و طول‌های مختلف تولید می‌شوند، متغییر است. اما همواره لوله‌های مانیسمان در دو طول شاخه 6 و12 متری تولید شده و تغییرات قطر آنها بین دو عدد 2/1 تا 36 میلی‌متر است.
لوله ها‌ی مانیسمان در رده‌های مختلف و که بر پایه‌ی نسبت قطر به ضخامت رایج است، تولید می‌شوند.

رده‌ 20: دارای وزنی متغیر تا حدود 300 کیلوگرم است. ضخامت ما بین 2تا 6 میلی‌متر و دارای قطری حدود 1 تا 12 اینچ است

رده 40: دارای وزنی متغیر است که در برخی موارد تا 500 کیلوگرم نیز می‌رسد. ضخامتی در حدود 2 تا 10 میلی‌متر و سایز آن از 1 تا 12 اینچ تغییرات دارد.

رده 60 : این لوله بدون درز نیست و میزان تقاضا برای آن کم است. دامنه‌ قطری 8 تا 24 اینچ را در بر می‌گیرد و وزن آن براساس ضخامت قطر متفاوت است.

رده 80: در ضخامت بین 3 تا 9 میلی‌متر و وزنی حدود 9 تا 150 کیلوگرم تولید می‌شود. از جهت سایز نیز دارای تنوع بالایی است.

رده 120: این لوله در قطرها و سایزهای متنوع که وزن آن‌ها به حدود 700 کیلوگرم می‌رسد، ارائه می‌شود.

رده 160 :  این نوع از لوله‌های مانیسمان دارای وزنی بالا، نسبت به رده‌های دیگر هستند و در صنایع خاص کاربرد دارند.

لوله مانیسمانکاربرد لوله مانیسمان

لوله‌های مانیسمان به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل فشار و نیروی خارجی دارند، دارای کاربردهای متنوع و مختلفی در صنایع هستند. از جمله کاربردهای این لوله‌ها به شرح زیر است:

 • کاربرد در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها در خطوط انتقال
 • تولید مبدل‌های گرمایی و حرارتی
 • کاربرد در نیروگاه‌ها مانند عایق‌کردن کابل‌های دارای فشار قوی
 • کاربرد در صنایع کشاورزی و آبرسانی صنعتی
 • خطوط صنایع دارویی و غذایی
 • خطوط فشار قوی
 • خطوط هیدرولیک

 

نکات لازم جهت بررسی لوله‌های مانیسمان

برای تهیه لوله‌های مانیسمان همواره باید نکاتی را در نظر داشته باشید. این نکات از مقایسه قیمت نسبت به کیفیت محصول گرفته تا بررسی تست‌هایی که بر روی لوله‌ها انجام می‌شود، می‌تواند تضمین‌کننده خرید شما باشد. بنابراین تست‌هایی که باید انجام پذیرد، شامل موارد زیر هستند:

 • تست سختی:

با درنظرگرفتن تمام مشخصات لوله مانیسمان، تست سختی انجام می‌گیرد. ناگفته نماند که جوشکاری و برش نیز بر روی ویژگی‌های مکانیکی ماده سازنده لوله، که از جنس استنلس استیل است، تاثیرگذار خواهد بود.

این تست با قرارگیری دستگاه تستر بر روی سطح لوله انجام می‌شود. در کنار این تست نیز می‌توان با نگاه کردن به سطح لوله تا حدودی به یکدست بودن و رنگ سطح لوله پی برد. لوله‌های دارای ناهمواری یا رنگ تیره، از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. این تست در سه نوع  ouL، htolC و airotciV انجام می‌پذیرد. این تستها با دستگاههای راکول (Rockwell)، برنیل (Brinell) یا ویکرز (Vickers) صورت می‌گیرد، که به ترتیب می‌توانند مقادیر سختی HRB، HB یا  HVرا اندازه‌گیری کنند. برای قیاس سختی لوله‌های مانیسمان، تنها یک نوع تست از یک دستگاه کفایت کرده و نیازی به اندازه‌گیری سختی با تمامی دستگاه‌ها نیست. بد نیست بدانید که هزینه اندازه‌گیری سختی لوله‌های مانیسمان با ضخامت بیشتر، ارزان‌تر تمام می‌شود.

 • تست کشش:

در این تست دستگاه تست‌کننده، لوله را تا سرحد شکستگی می‌کشد. طی این تست، مشخصاتی از جمله استحکام کشش، میزان عملکرد و استحکام آن را اندازه‌گیری نموده و به صورت داده در اختیار فرد تست‌کننده قرار می‌دهد.

 • تست خوردگی:

تست خوردگی یکی از مهم‌ترین و لازم‌ترین نوع تست در بررسی انواع لوله‌ها است. در این تست، غلظتی مناسب از اسیدنیتریک را برای آزمایش تست خوردگی به کار می‌برند. این غلظت بسته به ترکیب فولاد ماده اولیه‌ ساخت لوله، متفاوت است.

 • تست هیدرواستاتیک و فشار:

این تست توسط دستگاهی مخروطی صورت می‌پذیرد. به طوری که آن ‌را داخل لوله مانیسمان کرده و دستگاه شروع به انبساط می‌کند. لوله مانیسمان باید توانایی تحمل فشار ناشی از انبساط دستگاه را بدون هیچگونه ترک خوردگی در مدت زمان 5 ثانیه داشته باشد. فشار وارد و قابل تحمل بر لوله مانیسمان به میزان 45/2 مگاپاسکال است که غالبا از ضعیف‌ترین قسمت لوله گرفته می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله، به معرفی لوله مانیسمان، نحوه تولید، کاربردها و انواع آن پرداختیم. ضمن اینکه در خرید محصولات فولادی پرکاربردی مانند لوله‌های بدون درز اطمینان از کیفیت و وجود استاندارهای کافی همیشه نقش به سزایی دارد. پس اگر به دنبال خرید لوله‌های مانیسمان از یک شرکت معتبر هستید، بازرگانی نجومی ارائه‌دهنده باکیفیت‌ترین و مرغوبیت‌ترین محصولات فلزی و فولادی به شما در سرتاسر کشور است. از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *