اخبار شرکت

قیمت‌گذاری دستوری بر تولید فولاد و پتروشیمی چه تاثیری دارد؟

فولاد و پتروشیمی

به طور کلی ارزش‌گذاری کالاها، از جمله در صنعت فولاد و پتروشیمی، به میزان چشمگیری به حجم عرضه و تقاضای مربوطه درکالاهای تولیدی مربوط است. به طوری که اگر از این بند چشم‌پوشی کنیم و راهکارها و قیمت‌گذاری‌های دیگر را در پیش بگیریم، ممکن است پیامدهای نامطلوبی رخ دهد. اکنون در این مقاله از بازرگانی نجومی همراه ما باشید تا با تاثیرات مثبت و منفی این روش قیمت‌گذاری در حوزه صنعت فولاد و پتروشیمی آشنا شویم.

قیمت‌گذاری دستوری چیست؟

انجام قیمت‌‌گذاری دستوری از جمله مسائلی است که هر ساله در صنعت فولاد و پتروشیمی، در برهه‌‌ای طولانی از سال سایه افکنده و سروصدا به پا کرده است. در این میان افرادی، از ارزش‌گذاری در این صنعت پیروی کرده و دستورات لازمه را به مرحله‌ اجرایی انتقال می‌دهند و برخی نسبت به این موضوع اعتراض خود را وارد می‌کنند. هرچند که به طور کلی قیمت‌گذاری دستوری، تمامی قشر صنعت فولاد و پتروشیمی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد اما در این میان، عده‌ای سود و عده‌ای متحمل ضرر خواهند شد.

به طور کلی در صنف فولاد و پتروشیمی، قیمت‌گذاری دستوری به فرآیندی گفته می‌شود که جهت کنترل تورم، از سوی دولت به اصناف این صنعت، مبلغ و رقمی ابلاغ شده و تمام کارآفرینان و تولید‌کنندگان صنف مربوطه، موظف هستند که از قیمت ابلاغ شده پیروی کنند و اجناس و تولیدات خود را بر مبنای آن به بازار ارائه نمایند.

شایان ذکر است که قیمت‌گذاری دستوری تبعات مطلوب و نامطلوبی را در پی خواهد داشت که از جمله آن کاهش میزان سرمایه‌گذاری در صنعت مربوطه، کم‌یابی کالای‌ ارزش‌گذاری شده و عقب ماندگی بازار را در پی خواهد داشت. لذا در سراسر دنیا دولت‌های مربوطه از این روش جهت کنترل تورم و چندگانگی نرخ‌های بازار در یک صنف و صنعت، کمتر استفاده می‌کنند.

تاثیر قیمت‌گذاری دستوری بر صنعت فولاد و پتروشیمی

تاثیر قیمت‌گذاری دستوری بر صنعت فولاد و پتروشیمی

بزرگان و تجار بازار فولاد و پتروشیمی بر این باورند که قیمت‌گذاری دستوری، در صنعت فولاد و به ویژه پتروشیمی تاثیر چشم‌گیری خواهد داشت و زمینه‌ ایجاد تورم در آینده‌ بازار این صنایع را فراهم می‌کند. این روش دستوری، سبب جلوگیری از فعالیت سرمایه‌گذاران و تجار اصلی از این صنف شده است؛ چرا که مقدار قابل توجهی از میزان درآمد مربوطه، صرف واسطه‌گرها خواهد شد و عملا سود خاصی برای تجار و سرمایه‌گذاران باقی نخواهد گذاشت. لذا کاهش میزان سرمایه‌گذاری به تبع قیمت‌گذاری دستوری، می‌تواند سبب کاهش مقدار سرمایه ورودی به صنف فولاد و پتروشیمی شود.

شایان ذکر است که پیروی از اهداف تجار و سرمایه‌گذاران این حوزه و نیز پیاده‌سازی اهداف قیمت‌گذاری دستوری، با یکدیگر در تضاد است. لذا لازم است که با توجه به عرضه و تقاضای خریداران در بازار، قیمت‌گذاری به صورت آزاد صورت گیرد‌.

اثرات مثبت قیمت‌گذاری دستوری در تولید فولاد و پتروشیمی

به طور کلی انجام قیمت‌گذاری دستوری توسط دولت‌های مربوطه، به منظور جلوگیری از تورم و سود واسطه‌گرها صورت می‌گیرد. به همین جهت، هنوز هم در چند کشور که نرخ تورم بسیار بالایی در صنعت فولاد و پتروشیمی دارند، شاهد این قیمت‌گذاری دستوری هستیم. اما شایان ذکر است که هدف اصلی ارزش‌گذاری دستوری توسط نهادها و دستگاه‌های مربوطه، در واقع حمایت از مصرف‌کنندگان و ترویج پول در بازار قیمت‌گذاری شده‌ است. بنابراین لازم است که تمام کارآفرینان این صنف و تجار و تولیدکنندگان، علاوه بر ارائه تولیدات با کیفیت به بازار، از قیمت دستوری تعیین شده نیز پیروی کنند.

اثرات منفی قیمت‌گذاری دستوری در تولید فولاد و پتروشیمی

قیمت‌گذاری دستوری علاوه بر مزایای اثربخشی که برای مصرف‌کننده به دنبال دارد، تاثیراتی مخرب و برآیندی منفی را نیز از خود به‌ جای خواهد گذاشت. چرا که قیمت‌گذاری دستوری به خودی خود باعث ایجاد هزینه‌های گزاف و قابل توجه، جهت کنترل و نظارت بر بازار خواهد شد. لذا آفت‌هایی را در بازار به دنبال خواهد داشت که زمینه‌ ایجاد یک فرصت طلایی برای گروه‌های خاص را رقم خواهد زد. بنابراین قیمت‌گذاری دستوری در نهایت موجب عدم رضایت مصرف‌کننده و سرمایه‌گذار در بازار مربوطه در صنایع فولاد و پتروشیمی خواهد شد.

جمع‌بندی

دولت‌ها و سیاست‌گذاران به طور کلی به منظور جلوگیری از روند صعودی تورم و مهار این امر، به سیاست‌گذاری‌هایی نظیر قیمت‌گذاری دستوری رجوع خواهند کرد. هرچند که پیش‌تر به معایب و آثار نامطلوب این سیاست قابل اجرا اشاره کردیم، اما شفافیت بازار فولاد و پتروشیمی به تبعیت آن، نظارت و بازرسی آزادانه این صنعت، می‌تواند مانع از ایجاد رانت، فساد و تورم‌های مربوطه شود.

شرکت بازرگانی نجومی مجموعه‌ای است که سال‌ها در زمینه تولید و عرضه خدمات صنعتی نظیر فروش محصولات فولادی و آهن‌آلات فعالیت می‌کند. به همین جهت با ارائه مطالب مرتبط با این حوزه، سعی در راهنمایی دقیق و جلوگیری از ضرر فروشندگان، خریداران و سایر گروه‌های ذی نفع و فعال در این زمینه را دارد. از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *