اخبار شرکت

فرایند نورد گرم و سرد فولاد

نورد گرم و سرد

نورد به چه معنی است؟

فرایند نورد یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های شکل دادن است. آن عبارت از تغییر شکل پلاستیک ماده از طریق عبور بین غلتک‌ها می‌باشد. انواع محصولات از قبیل تیراهن و نبشی با مقاطع مختلف به وسیله این فرایند تولید می‌شوند. معمولا این روش با فرایند اهنگری در رقابت بوده و برتری هر کدام بستگی به پیشرفته‌تر بودن فناوری ان دارد، ولی به‌طور کلی از نظر حجم و کمیت تولیدات، فرایند نورد در مقام اول فرایندهای شکل دادن فلزات قرار دارد.

خالی از لطف نیست که برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت ویکی پدیا مراجعه و مقاله مرتبط با فرایند نورد را مطالعه نمایید.

هدف مهندسی نورد فلزات عبارت است از تغییر فرم شمش یا ورق به شکل مورد نظر معمولا محصول نهایی نورد، تولید ورق یا میلگرد است. پس از اتمام تغییر فرم، محصول نهایی توسط دستگاه‌های برشی خط مانند قیچی‌واره به طول مورد نظر برش داده شده و پس از عملیات تکمیلی و کنترل، بسته بندی گردیده و به انبار محصول حمل می‌شود.

نورد از حیث دمای عملیات به دو گروه نورد سرد و نورد گرم تقسیم می‌گردد. در نورد گرم قابلیت تغییر شکل خیلی بالاست. از انجا که در اثر تبلور مجدد، استحکام تسلیم به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد، لذا نیروی لازم برای فرایند نورد قطعات بزرگ در فرایند نورد گرم افت محسوسی دارد. در نورد سرد یک سطح تمام شده مطلوب حاصل می‌شود. این عملیات عمدتا برای فرایند تغییر شکل نهایی استفاده می‌گردد.

فرایند نورد شامل گذراندن تکه ای از ماده از بین دو غلتک است. در اثر تنش فشاری اعمال شده توسط غلتک‌ها ضخامت ماده کاهش می‌یابد. دستگاه های نورد در مدلهای دو ، سه و چهار غلتکه موجود می‌باشد.

به طور کلی نورد به دو صورت گرم و سرد وجود دارد:

در نورد گرم شمش پس از رسیدن به دمای مورد نظر (معمولا بالاتر از 1100 درجه سانتیگراد) در کوره‌های نورد از بین چند مجموعه غلتک در حال چرخش عبور نموده و با کاهش متوالی مقطع نهایتا به فرم مورد نظر تبدیل می‌شود.

در نورد سرد هدف کاهش ضخام ورق تحت فشار بسیار زیاد است.از ویژگی‌های این نوع نورد که معمولا در دمای اتاق و حداکثر تا 200 درجه سانتیگراد انجام می‌شود میتوان به افزایش سختی ماده مورد نظر ،افزایش نابجایی در ساختار کریستالی و افزایش تنش تسلیم اشاره نمود.

ورق سیاه یا ورق گرم، به آن دسته از ورق آلات اطلاق می شود که طی فرایند نورد گرم فولاد تهیه شده اند.

دمای نورد گرم

در نورد گرم کنترل دما امری ضروریست به همین منظور ابتدا بهتر است دمای فلز را به صورت یکنواخت تا مقدار معینی بالا برود، فرایند نورد نیازمند گرم نگه داشتن قطعه در حرارت معین برای مدت زمان طولانی است اگر دمای قطعه یکنواخت نباشد، تغییر شکل ایجاد شده نیز غیر یکنواخت است . به عنوان مثال اگر بطور همگن گرم نشود، سطوح گرمتر بیرونی نسبت به سطوح درونی که سردتر و محکمتر است زودتر نورد میشوند و اگر پس از گرم کردن قطعه و یا در فاصله‌ی دو نورد فلز سرد شود، سطوح سرد شده در مقابل تغییر شکل مقاومت میکنند.

در کارخانه‌هایی که تولید زیادی دارند معمولا از محصولات ریخته‌گری استفاده می‌کنند. بعد از عملیات ریخته‌گری سرد شدن به گونه ای کنترل می‌شود که بتوانند بدون گرم کردن مجدد و جابه جایی ، محصول را وارد دستگاه نورد گرم کنند.

برای فولادهای کربنی ساده و فولادهای کم الیاژ دمای نورد معمولا در حدود 1200 درجه سانتی گراد است. برای میله‌های کم قطر می‌توان از کوره‌های القایی برای گرم کردن استفاده کرد.

نورد گرم معمولا در حدود 50 تا 100 درجه سانتیگراد بالای دمای تبلور مجدد متوقف می‌شود. پایان دادن عمل نورد در این دمای پایانی از سخت‌ شدن کرنشی ماده جلوگیری می‌کند و موجب ایجاد دانه‌های ریز و یکنواخت می‌شود. بیش از انجام تغییر شکل اضافی، لازم است قطعه دوباره گرم شود تا به شرایط مناسب برای نورد برسد.

مزایا و معایب نورد گرم

  1. به نیروی کمتری در طی فرایند نسبت به نورد سرد احتیاج است.
  2. تجهیزات و دستگاههای کمتری برای نورد گرم مورد نیاز است.
  3. کرنش سختی کمتری در طی فرایند روی قطعه انجام می‌شود.
  4. قطعه‌ی فلزی تولید شده دارای استحکام کمتری نسبت به محصولات تولید نورد سرد است.
  5. نورد گرم برای شمش‌های بزرگ مناسب است.

 

نورد سرد به چه معنی است؟

ورق‌هایی که از طریق نورد گرم با حداقل ضخامت تولید می‌شوند روی انها پس از اسیدشویی، عمل کاهش ضخامت و یا تغییر شکل از طریق فرایند نورد سرد انجام می‌پذیرد. پس می‌توان گفت،کاربرد نورد سرد کاهش ضخامت بادقت ابعاد مورد نظر ورق‌های فولادی و نیز حذف نقطه تسلیم می‌باشد. اما نقطه تسلیم چیست؟ نقطه تسلیم باعث بوجود Hمدن شرایط تغییر شکل ناهمگن در فرایند شکل دادن و به ویژه کشش عمیق می‌شود که حذف ان از موارد مهمی می‌باشد و انجام چندین کار مکانیکی توسط نورد که به ان نورد بازپخت می‌گویند باعث حذف نقطه‌ی تسلیم می‌گردد.

ورق روغنی یا ورق سرد به ورق آلاتی گفته می شود که طی فرایند نورد سرد فولاد تهیه می شوند.

هدف از نورد سرد کاهش ضخامت ورق تحت فشار بسیار بالا می‌باشد.

مزایای نورد سرد

  1. روغن کاری راحت‌تر انجام می‌گردد.
  2. در غیاب سرما و اکسیداسیون، تلورانس کمتر و پرداخت سطح بهتری حاصل می‌گردد.

جهت اطلاع از لیست قیمت ورق های نورد سرد و گرم با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *