اخبار شرکت

فرایند تولید ورق پانچ

تولید ورق پانچ

ورق‌های پانچ اوایل قرن نوزدهم میلادی تولید شدند که کاربرد آن‌ها در غربالگری زغال سنگ بود. استفاده از ورق پانچ در صنعت به دوران گذشته برمی‌گردد. کارگران معادن زغال سنگ به این ورق‌ها نیاز بسیاری داشتند. روش تولید ورق پانچ به وسیله ابزار ابتدایی و به صورت دستی انجام می‌گرفت که بسیار سخت و زمان‌بر بود. انجام این کار به صورت دستی باعث هدر رفتن منابع ‌می‌شد. از دیگر دشواری‌های تولید ورق پانچ در قدیم نیاز به نیروی کار زیاد بود. با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی تجهیزات مدرن و جدیدی برای این کار ایجاد شد و سختی‌ها و مشکلات را از بین برد.

روش‌های تولید ورق پانچ:

در عصر جدید دستگاه‌های زیادی ایجاد شده‌اند که با آن‌ها عملیات تولید پانچ روی ورق‌ها انجام می‌شود. در ادامه به برخی از این دستگاه ها اشاره خواهیم کرد:

  • لیزر
  • دستگاه  CNC
  • پرس پانچ

پرس پانچ:

از این دستگاه میتوان به منظور ایجاد سوراخ در مواد خام استفاده کرد. به طور کلی پرس پانچ پرس ماشینی است که می توان با استفاده از آن بسیار راحت و کنترل شده بر روی قطعات سوراخ هایی با با ابعاد مختلف ایجاد کرد. این پرس ها دستگاه های تقریبا بزرگی هستند که معمولا فریم بیرونی آن ها به صورت C یا H هستند.

دستگاه CNC

Control Computer Numerical

دستگاه هایی هستند که تمامی فرایند کنترل آن از طریق کامپیوتر انجام می‌شود و به آن دستگاه سی ان سی گفته می‌شود. در نسل‌های ابتدایی این دستگاه از کامپیوتر استفاده نمی‌شد و ساختار بسیار ساده‌ای داشتند و بر اساس منطقی که برنامه ریزی شدند دستگاه دستورات را دریافت و عملیات مورد نظر را پیاده سازی می کرد. با استفاده از این دستگاه ورق مورد نظر را در راستای محورهای افقی قرار میدهند و با قرار گیری این دستگاه زیر رام، در مدت زمان خیلی کم طرح مورد نظر روی ورق نقش می بندد.

دستگاه لیزر

یکی از آسان ترین روش‌های تولید ورق پانچ دستگاه لیزر است. یک نوع دستگاه سی ان سی است و همانطور که در بالا ذکر کردیم تمامی دستگاه‌هایی که کنترل آن‌ها از طریق کامپیوتر انجام شود. نوعی دستگاه سی ان سی به شمار می آید. برای استفاده از این دستگاه ابتدا باید با کمک نرم افزار های گرافیکی طرح مورد نظر را تولید کنیم و سپس آن را به دستگاه انتقال دهیم. در این صورت تنها با فشردن یک دکمه به صورت اتوماتیک فرایند برش انجام می شود.

انواع ورق‌های پانچ

معمولا ورق‌های پانچ تولید شده در سایز های 1×2 موجود هستند ولی در صورت درخواست مشتری با ابعاد مورد نظر نیز برش داده می‌شوند.

ورق‌های پانچ در انواع ضخامت های مختلف تولید می‌شوند. در ادامه به برخی از این ضخامت ها اشاره خواهیم کرد.

  • ورق مشبک روغنی معمولا ضخامتی بین 0/5 تا 1/5 میلی متر دارد.
  • ورق مشبک سیاه معمولا ضخامتی بین 2 تا 200 میلی متر دارد.
  • ورق پانچ گالوانیزه معمولا ضخامتی بین 0/22 تا 8 میلی متر دارد.

ورق‌های مشبک پر کاربرد موجود در بازار :

ورق پانچ استیل: مقاومت بالا و ضد زنگ بودن این ورق ها دلیل پر کاربرد بودن آن است و در صنایعی مثل گاز، نیروگاه، نفت و آب و هوا از آن استفاده می‌شود.

ورق پانچ آجدار: از نوع ورق گرم هستند و کاربرد آن بیشتر در ورق های شیروانی، کف اتومبیل، وانت بار و ساخت دستگاه های صنعتی می باشد.

چشمه های ورق پانچ

بعد از ضخامت و طول و عرض ورق های پانچ (مشبک) مهم ترین نکته چشمه ورق یا همان اندازه سوراخ هاست.

چشمه ورق های پانچ با واحد میلی متر بیان می شود. (به مضرب قطر دایره سوراخ میگویند).

به طور کلی ورق‌های پانچ (مشبک) را می‌توان از ورق‌های گالوانیزه، ورق‌های روغنی (ورق پانچ نورد سرد)، ورق سیاه (ورق پانچ نورد گرم)، ورق رنگی، آلومینیوم، ورق مسی، ورق های استیل، ورق کامپوزیت و … تولید کرد.

کاربرد ها:

عموما ورق پانچ را می‌توان برای انواع پروژه‌های ساختمانی و صنعتی، اتاقک آسانسور، دکل های مخابرات، ایستگاه اتوبوس، حفاظ‌های اماکن ورزشی، ساخت دیواره، قطعات لوام خانگی، درب پارکینگ‌ها، حفاظ هواکش موتورخانه ها، ساخت انواع حصار، راه پله، ساخت صندلی، دیوار های امنیتی، صنایع دکوراسیون و … استفاده کرد.

پانچ انواع ورق آلات در ابعاد و اندازه‌های دلخواه توسط بازرگانی نجومی با ضمانت کیفیت و قیمت اجرا می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر از قیمت ورق پانچ با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *