اخبار شرکت

سیم آرماتوربندی

سیم آرماتوربندی

در حال حاضر در صنعت ساختمان‌سازی، جهت بالا بردن سطح کیفی و استحکام و مقاومت هر چه بیشتر بنا، از روش‌ها و ترفندهای ویژه و استانداردی استفاده می‌شود که علاوه بر افزایش طول عمر مفید ساختمان، از جان افراد نیز محافظت کند. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین این روش‌ها، آرماتوربندی است که در آن، از طریق اتصالات صحیح میلگرد و سیم آرماتوربندی و … عملیات مقاوم‌سازی ساختمان انجام می‌شود. اکنون در این مقاله از شرکت بازرگانی نجومی، می‌خواهیم به معرفی یکی از ابزارهای مهم در این خصوص یعنی سیم آرماتوربندی بپردازیم و در ادامه ویژگی‌ها و انواع آن‌ها را نیز نام ببریم.

بازرگانی نجومی یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین شرکت‌ها در زمینه تولید و عرضه انواع آهن‌آلات و تجهیزات فلزی صنعتی است. لذا شما می‌توانید برای کسب مشاوره و راهنمایی و نیز آگاهی از قیمت‌های به روز هر یک از محصولات آهنی مورد نیاز خود، با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

سیم آماتوربندی چیست؟

سیم آرماتوربندی برخلاف مفتول مسوار یا گالوانیزه، در حقیقت نوعی مفتول سیاه است که مهم‌ترین کاربرد آن در صنایع ساختمانی و عمرانی است. در صنعت ساخت وساز، برای داشتن استحکام و مقاومت، از ابزارهای ویژه‌‌ای استفاده می‌شود که در این میان، میلگرد نقش اساسی را ایفا می‌کند. به این مصالح که برای آرماتوربندی و بیشتر توسط آرماتوربندان استفاده می‌شود، مفتول آرماتوربندی می‌گویند. در ادا‌مه این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی، به بررسی انواع سیم آماتوربندی و دلایل استفاده از آن خواهیم پرداخت.

سیم آرماتوربندی

به چه دلیل از سیم آرماتوربندی استفاده میشود؟

هرچند که امروزه درساختمان‌سازی، مصالح با کارایی بالاتر و مدرن‌تری استفاده می‌شود، ولی به دلیل گران قیمت بودن این مصالح، هنوز جایگزینی بهتر از دو عنصر فولاد و بتن عملا وجود ندارد. از ترکیب فولاد و بتن، مرکبی به نام اعضای بتن آرمه به وجود آمده است. علاوه بر مقاومت و پایایی، در مقایسه با مصالح دیگر و همچنین مصالح نو ظهور، قیمت بسیار مناسب‌تری دارند. بنابراین بستن و محکم کردن آرماتورها امری بسیار مهم است، تا سازه بتن به شرایط مطمئنی برسد.

مهم‌ترین شرط وجود پایداری در آرماتورها، وجود بتن است. همچنین از طرف دیگر با ریختن بتن درون قالب، استحکام و پایایی شبکه میلگردها حفظ می‌گردد. از طرف دیگر خوردگی و پوسیدگی پیش از بتن ریزی از جمله مسائلی است که باید به آن توجه شود. بدین منظور از عنصری هم‌جنس با خود آرماتور در شبکه‌های آرماتوربندی استفاده می‌شود. این امر یکی به دلیل هم جنس بودن مصالح متصل‌کننده با آرماتورها بوده و از جهت دیگر، به خاطر نرمی وکارایی فولاد در کنار مقاومت مناسب آن است.

تولید سیم آرماتوربندی

فرآیند تولید سیم آرماتوربندی بدین صورت انجام می‌شود که مواد اولیه مصرفی برای تولید میلگرد را که اصطلاحا وایرود می‌نامند. با استفاده از عمل کشش و انجام مراحل نورد از قطرهای زیادتر به آرامی به سیم‌های مفتولی نازک‌تر تبدیل می‌کنند و آن گاه به صورت کلاف بسته‌بندی می‌شوند. این بسته‌ها در جهت بهبود عملکرد آن در کشش، برای چند ساعت درون کوره‌هایی با دمای ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد پخت می‌شوند که اصطلاحاً به این عمل آنیل کردن می‌گویند. این عملیات در بستن آرماتورها بازخورد بهتری دارند.

انواع گره مفتول در آماتوربندی

سیم آرماتوربندی

گره مفتول به اصلاحی گفته می‌شود که جهت اتصال میلگردها به هم و نیز ثابت و محکم نگه داشتن آنها استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این گره‌ها نیز دارای چهار نوع هستند که هر کدام استفاده‌های خاص خود را دارند .در ادامه به توضیح هر کدام از آن‌ها پرداختیم که به شرح زیر است:

 • گره مفتول ساده یا لغزان

از این نوع گره در سطوح افقی مانند فنداسیون و سقف، جهت فرم‌دهی یک صفحه بتنی روی میلگردهای عمودی و افقی که با زاویه قائم نسبت به یکدیگر قرار دارند به کار می‌رود. اجرای این نوع گره، ساده بوده و زمان کمی می‌برد و حساسیت چندانی در کار با آن ندارد .

 • گره مفتول صلیبی

از این نوع گره، در مواردی که میلگردهایی با قطر بالا در اختیار داریم و نقاط اتصال محدود باشد، استفاده می‌شود. این نوع گره موجب استحکام بیشتر نقاط اتصال در میلگردها می‌گردد.

 • گره پشت گردنی

از این نوع گره نیز عموما در ستون‌ها و تیرهای عمودی استفاده می‌شود و به اتصال محکم میلگردها کمک می‌کند.

 • گره مفتول اصطکاکی

این نوع گره در دیوارهای بتنی و ایجاد صفحات عمودی، جهت اتصال میلگردها و ایجاد شبکه کاربرد دارد. گره مفتول اصطکاکی از لغزیدن میلگردها جلوگیری می‌کند.

سیم آرماتوربندی

نکات مهم در استفاده از سیم آرماتوربندی

در هنگام استفاده از سیم آرماتوربندی و نحوه بستن آن‌ها، توجه و رعایت یک سری نکات امری ضروری است که به شرح زیر است.

 • در هنگام آرماتوربندی از به کار بردن سیم زنگ ‌زده و روغنی پرهیز کرده و با یک پارچه آن را تمیز کنید، سپس استفاده نمایید.
 • برای برش سیم آرماتوربندی از قیچی مخصوص استفاده کرده و از به کار بردن دستگاه هوابرش جدا خودداری نمایید.
 • برای آرماتوربندی در دمای کمتر از 5 درجه سانتی‌گراد، آرماتورها را خم ننمایید.
 • برای گره‌زدن آرماتورهای عرضی با استفاده از سیم آرماتوربندی، نکات و ضوابط سازه‌های بتنی سازمان مقررات ملی ساختمان را مدنظر داشته باشید.
 • خاموت‌ها را به میلگردهای طولی به واسطه سیم آرماتوربندی اتصال دهید.

قیمت سیم آرماتوربندی

سیم آرماتوربندی به شکل کلاف بسته‌بندی می‌شود و نیز به صورت کیلویی در بازار به فروش می‌رشد. با این حال این محصول نیز مانند سایر محصولات فلزی، تابع عواملی است که می‌تواند بر قیمت آن اثرگذار باشد. این عوامل موثر بر قیمت به شرح زیر است:

 • نوسانات ارز
 • قیمت میلگرد یا وایرود در بازار
 • نوع وایرود و برند سازنده آن
 • میزان نرمی سیم آرماتوربندی
 • نوع سیم آرماتوربندی
 • کارخانه و شرکت تولیدکننده

 

سخن آخر

در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی به تعریف و کاربرد سیم آرماتوربندی پرداختیم. با توجه به نقش کاربردی و اهمیت میلگردها و نحوه اتصالاتشان در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی، شرکت بازرگانی نجومی با ارائه باکیفیت‌ترین محصولات، آمادگی عرضه انواع محصولات فلزی از قبیل میلگرد و سیم آرماتوربندی را به شما مشتریان گرامی دارد. از شما خواهشمندیم تجربیات، نظرات و انتقادات خود را در انتهای همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.
جهت کسب اطلاع از قیمت‌های به روز و دریافت راهنمایی و مشاوره، می‌توانید با ما در شرکت بازرگانی نجومی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *