اخبار شرکت

سقف عرشه فولادی چیست؟

در این مقاله به بررسی سوال سقف عرشه فولادی چیست می پردازیم و در ادامه مراحل اجرای این سقف‌ها را توضیح می‌دهیم. در ابتدا از این گونه سقف‌ها به عنوان قالب برای بتن ریزی متداول استفاده می‌شود. اما با گذر زمان از نقش سازه‌ای این عرشه ها به صورت مرکب در مرحله بهره برداری استفاده می‌شود. با توجه به نیاز شدید به سقف‌های کامپوزیت و عرشه فولادی شرکت‌های بسیاری فعالیت خود را در این زمینه آغاز کردند.

اجزای تشکیل دهنده متال دک (عرشه فولادی):

ورق فولادی / برشگیر / آرماتور / بتن

ورق فولادی:

تمایز عرشه فولادی نسبت به کامپوزیت در نوع استفاده از ورق فولادی است که ورق بکار رفته در آن گالوانیزه می‌باشد که دارای ضخامتی بین 7/0 تا 1 میل است. که توسط دستگاهی به نام رول فرمینگ به روش نورد سرد به حالت موج دار فرم داده می‌شود که موج هر مقطع ورق به صورت ذوزنقه دیده می‌شود.

عمق کنگرها معمولا از 60 میل تا حداکثر 75 میل می‌باشد. همچنین عرض متوسط کنگرهای پر شده با بتن نباید کمتر از 50 میل باشد. این ورق باید در جای خود فرورفتگی و برجستگی هایی داشته باشد که محل اتصال بتن با ورق فولادی باشد.

ورق فولادی

برشگیر (گلمیخ):

به دلیل استفاده از ورق گالوانیزه دراین نوع فرایند این سقف‌ها دارای برشگیرهایی می‌باشد. استفاده ازین گل میخ‌ها با توجه به اجرا و مصالح از نقاط قوت این سقف محسوب می‌شود. قطر این برشگرها معمولا تا 16 میل و ارتفاع آن پس از نصب متغییر و ارتفاع 12 و 11 سانتی متر می‌باشد. در نهایت پس از نصب اندازه گیری می‌شود که از بالای ورق ذوزنقه‌ایی از 40 میل نباید کمتر شود.

ضوابط ارزیابی گلمیخ ها:

گلمیخ‌های برشگیر در سقف‌های کامپوزیت عرشه فولادی مسئول تحمل تنش برشی و انتقال آن به سازه را بر عهده دارند. در واقع گلمیخ برشگیر مهم‌ترین قطعه در یک سازه کامپوزیت است.گل میخ ها دارای تاییدیه استاندارد هستند و پس از آزمایش‌ها از فولاد آلیاژی کم کربن و با فرآیند فورج سرد تولید می‌شوند. به گونه‌ای که قابلیت انتقال نیروی برشی در تمامی جهات را دارند. گل میخ‌ها با سایزهای مختلف برای کاربردهای متفاوت تولید می‌شوند.

گلمیخ

برشگیرها معمولا گلمیخ‌های سر پهنی می‌باشند که بر روی تیرهای تیرگاهی در سراسر عرشه فولادی جوش داده می‌شوند. دلیل فنی فرایند گلمیخ به روش فورج سرد بهبود خواص مکانیکی قطعات تولیدی است. فولاد استفاده شده برای گلمیخ برشگیر باید از ترکیب شیمیایی خاصی تشکیل شده باشد که این مفتول را دردسته بندی فولادهای آلیاژی خاص قرار دهد. بنابراین استفاده از میلگردهای ذوبی برای گلمیخ به هیچ وجه مورد تایید قرار نمی‌گیرند. ابعاد تک تک قطعات تولیدی باید مطابق ضوابط در نظر گرفته شود.

گلمیخ‌ها باید عاری از هرگونه زنگ زدگی، رطوبت و مواد اضافی و ناخالصی باشند که اثرات منفی بر روی عملیات جوشکاری نگذارند. حداقل فاصله گلمیخ‌ها در امتداد تیر باید 6 و در عرض تیر باید 4 قطر اصلی گلمیخ است.

آرماتور

درموارد زیر از آرماتور استفاده می‌شود و کاربرد دارد:

1: مقاومت در برابر لنگر منفی دردهانه‌های ممتد و کنسول‌ها

2: بارهای متمرکز یا بازشوها

3: آرماتور حرارتی

4: مقاوم دربرابر لنگر مثبت در صورتی که از عملکرد کششی ورق فولادی صرف نظر شود

در واقع آرماتور در عرشه فولادی به دو صورت میلگرد حرارتی و میلگردهای سازه‌ایی تقسیم می‌شوند.

میلگرد حرارتی:

آخرین مرحله فرایند عرشه فولادی بتن ریزی می‌باشد. زمانیکه بتن ریزی در سطح وسیعی انجام می‌شود. اگر بتن درشرایط هوایی مناسبی قرار داشته باشد و به طور ناگهانی دما تغییر کند موجب شکنندگی بتن شود برای جلوگیری ازین ترک خوردگی و شکنندگی از میلگردهای حرارتی استفاده می‌شود که به قطر 8 میل ساخته و تولید می‌شوند.

میلگردهای سازه ایی:

محل استفاده ازین میلگردها به دو عامل بستگی دارد:

-نوع طراحی و نوع اسکلت سازه ایی که یا از جنس فلز است یا از جنس اسکلت بتنی. به طوری که در اسکلت فلزی ورق‌های فلزی نقش میلگردهای کششی را بازی می‌کنند. ازین رو فاصله و اندازه میلگردهای سازه‌ایی در سازه اسکلت بتنی کاملا به طول دهانه ورق‌های فلزی بستگی دارند.

بتن:

برای بتن این سقف‌ها معمولا از بتن سبک استفاده می‌شود. مقاومت فشاری بتن می‌تواند از 400 تا 200کیلوگرم بر سانتی متر مربع متغییر می‌باشد که با توجه به نوع و مشخصات دهانه تعیین خواهد شد.

برخی از مزایای این نوع سقف و فرآیند عبارتند از:

  1. کاهش وزن ساختمان
  2. ایجاد سطحی یکنواخت در زیر سقف
  3. مناسب برای ساختمان ‌زله.
  4. کاهش میزان بتن مصرفی به میزان 20 الی 15 درصد در فرایند ساختمانی

سقف عرشه فولادی

درنتیجه:

ما در بازرگانی نجومی در نظر داریم باتولید و اجرای سقف عرشه فولادی در مشهد علاوه بر صرفه جویی در زمان مصرفی به سبک‌تر شدن وزن سازه و عدم نیاز به شمع گذاری  و زیرسازی  عملیات تیرهای فرعی را نیز کاهش داده و در نهایت فضای کمتری را برای دپو و نگهداری متریال استفاده کنیم. همچنین مشتریان عزیز می‌توانند استعلام‌های لازمه را با تماس با تلفن‌های درج شده از مجموعه بازرگانی نجومی دریافت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.