اخبار شرکت

رابیتس چیست و چه کاربردی دارد؟

رابیتس چیست

رابیتس به ورق‌های فولادی مشبکی گفته می شود که از ورق‌های گالوانیزه‌ی گرم مختلفی تولید شده است. علاوه بر این، با بهره گیری از مفتول‌های گالوانیزه رابیتس‌بندی به شکل یک لایه به شبکه ی فرعی اتصال پیدا می کند. این محصول اصولا از کشش عرضی و پرس کردن ورق‌های تهیه و تولید می‌شود و پس از گذراندن مرحله ی برش آماده‌ی مصرف می‌گردد.

رابیتس در کجا و به چه منظور استفاده می‌شود؟

استفاده از رابیتس به طور معمول برای ساخت سقف‌های کاذب، گچ کاری و گچ بری‌ها، پوشش دادن تیرآهن و آرماتور، پوشش دادن بتن سیمانی، ترمیم و بازسازی ترک‌های ساختمانی و کارهای ترمیمی دیگر، دکوراسیون و … می‌باشد. استفاده کردن از شبکه ی رابیتس به منظور پیوستگی کامل سطح دیوارها و همچنین به وجود آمدن یک بستر مناسب برای نصب کردن اجزای تأسیسات برقی و همینطور مکانیکی و نهایتا انجام انواع رنگ کاری‌های سیمانی و گچی، گاها پیشنهاد و اجرا می‌شود. شبکه‌ی این محصول موجب به هم پیوستن دیوار ها شده و از هر نوع ترک ‌خوردگی و جدا شدن آن در کار جلوگیری می کند.

انواع دسته بندی:

این محصول به دو صورت دسته ‌بندی می‌شود:

دسته بندی بر حسب ستون: یک برگ رابیتس معمولا از تعداد مشخص شده‌ای ردیف تشکیل می‌شود و بر همین اساس هم آن را نام گذاری کرده‌اند.

بر حسب وزن: با توجه به کلفتی ورقی که برای تولید این محصول استفاده می‌شود، هر برگ از آن وزن خاص خود را دارد. به طور مثال در محور طولی رابیتس تعداد ستون‌ها مختلف می‌باشد.

رابیتس‌بندی به چه مفهوم است؟

به استفاده از شبکه‌های فلزی این محصول برای ساخت هر نوع سازه، رابیتس‌بندی می گویند. رابیتس‌بندی به منظور اهداف متفاوتی فنی و ظاهری مانند ایجاد طرح‌های زیباسازی سقف‌ها، نورپردازی‌های پنهان، اندود کاری کانال‌های تونل و تاسیسات، ساخت انواع تندیس‌ها، ایجاد سقف کاذب، ایجاد هر گونه پلاستر کاری‌های گچی و سیمانی، جلوگیری از ترک خوردگی‌های سطحی دیوارها، ستون ها و … صورت می‌گیرد.

 

کاربردها:

  • پوشش دادن کانال های سیستم سرمایشی
  • اجرای دکوراسیون
  • سقف کاذب
  • پوشش دادن تیرآهن‌ها و آرماتورها
  • ایجاد نوارهای مخفی نور و…

 

مراحل رابیتس‌بندی

مرحله‌ی اول: نصب میلگردهای آویز

این میلگردها یا از پیش درون سقف اصلی دفن شده‌اند یا اینکه در زمان رابیتس‌بندی به سقف یا تیرآهن‌های آن جوش داده می‌شوند. وظیفه‌ی اصلی میلگردها این است که بار اصلی سقف کاذب را تحمل کنند. میلگردهای از پیش دفن شده در سقف، قبل از اجرای سقف صلب در محل پیش‌بینی می‌شوند تا هنگام اجرای رابیتس، قسمتی از میلگردها از سقف بیرون بزند و رابیتس روی آن‌ها سوار شود. این میلگردها در مراحل بعدی خم می‌شوند و در فرایند جوش‌کاری به میلگردهای دیگر اتصال پیدا می‌کنند.

فاصله‌ی قرار گرفتن میلگردها در کنار هم از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید از ۶۰ سانتی‌متر بیشتر باشد. این فاصله در سقف‌های سنگین و دارای طرح‌های خاص حدود ۳۰ سانتی‌متر است.

مرحله‌ی دوم: نصب توری رابیتس

در این مرحله، توری‌های رابیتس روی میلگردها قرار می‌گیرند و محکم می‌شوند. ورقه‌های توری‌شکل رابیتس معمولا بر اساس تعداد پل‌هایی که دارند (۹، ۱۱، ۱۳ و…) تقسیم‌بندی می‌شوند. جنس رابیتس از فولاد است تا به راحتی امکان جوش‌پذیری داشته باشد. همچنین این نکته را نباید فراموش کرد که برای جلوگیری از شکم ندادن گچ باید از رابیتسی با تعداد پل بیشتر و وزن سنگین‌تر استفاده کرد. به جای جوشکاری می‌توانید از مفتول‌های گالوانیزه‌ای که به سیم رابیتس‌بندی هم معروف هستند  استفاده کنید. سیم رابیتس‌بندی کمک می‌کند تا توری فولادی به زیرسازی انجام شده در مرحله‌ی اول وصل شود.

مرحله‌ی سوم: گچ کاری

مرحله‌ی سوم که در واقع مرحله‌ی پایانی هم هست، پس از نصب رابیتس انجام می‌شود. در این مرحله از کار، روی توری فلزی با استفاده از گچ پر می‌شود و سطح یکدست و سفیدی به وجود می‌آید. معمولا مرحله‌ی گچ‌کاری را چندین بار تکرار می‌کنند تا لایه‌ی گچ به خوبی توری رابیتس را بپوشاند و طرح‌های دلخواه کارفرما به وجود بیاید.

ابعاد رابیتس

ابعاد ورقه‌های رابیتس معمولا 2/40 متر در 60 سانتی متر است که در سفارش های با وزن بالای 3 سه تن قابل افزایش یا کاهش بنا به سفارش مشتری است. رابیتس کاربرد های متعددی دارد و بسته به نوع کاربرد می توان از وزن های رابیتس 400 گرم تا رابیتس 1/4 کیلوگرم استفاده کرد. به رابیتس‌های با وزن کمتر از 600 گرم رابیتس سبک گفته می شود و بسته‌های آن 20 عددی می باشد. به رابیتس‌های بالای 600 گرم تا 1400 گرم نیمه سبک و سنگین گفته می شود و بسته‌های آن 10 عددی می‌باشد.

مزایا و معایب رابیتس:

مزایا:
سرعت اجرا بالا
در دسترس بودن مصالح و نیروی کار
انعطاف‌پذیری بسیار بالا در برابر طرح‌های مختلف به‌طوری‌که اجرای انواع طرح‌های هندسی، قوس‌ها و کمان‌ها امکان‌پذیر است.

معایب:

وزن نسبتاً بالا
مصرف زیاد گچ جهت نازک‌کاری
دستمزد زیاد اجرای گچ کاری
عدم سازگاری با انواع آب‌وهوا به دلیل استفاده از گچ

 

بازرگانی نجومی اجرا کننده انواع سقف و سازه ساختمانی با بهترین نرخ در خدمت شما عزیزان است. جهت اطلاع از نرخ ها تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *