اخبار شرکت

تیرچه چیست و چه کاربردی دارد؟

تیرچه

تیرچه یک المان پیش ساخته است که معمولا در سقف و یا کف ساختمان‌های در حال ساخت به کار می‌رود و کار آن انتقال بار به تیر‌های اصلی است. جنس تیرچه‌ها می‌تواند ترکیبی از بتن و فولاد باشد. این تیرچه‌ها، می‌توانند در اشکال مختلف تولید و مصرف شوند. در ادامه مقاله می‌خواهیم به توضیحاتی درباره انواع تیرچه‌ها، کاربردهایش در ساختمان‌سازی، مزایا و معایب آن‌ بپردازیم.

اگر اطلاعات شما در زمینه تیرچه کامل نیست ، پیش از خرید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید اما اگر به کسب اطلاعات بیشتر نیازی ندارید و قصد خرید دارید، می توانید همین حالا محصول مد نظر خود را از بازرگانی نجومی خریداری نمایید.

شما همراهان عزیز می‌توانید، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید ‌محصولات مورد نظر خود از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید. از اینکه در ادامه مطلب همراه ما هستید، سپاسگزاریم.

انواع تیرچه

همانطور که گفته شد، تیرچه یک پیش‌ساخته از جنس بتن و فولاد است و انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها می‌پردازیم:

تیرچه بتنی

 • خرپایی
 • پیش‌تنیده

تیرچه فلزی

 • تیرچه کرومیت (فولادی)

اکنون که انواع آن‌ها را نام بردیم در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم:

تیرچه بتنی

تیرچه‌های بتنی در دو نوع خرپایی و پیش‌تنیده تولید می‌شوند. بلوک‌هایی که در بین تیرچه‌ها قرار می‌گیرند، نقش قالب را ایفا می‌کنند. پس از بتن‌ریزی، این سیستم به شکل مقطع T مانند در می‌آید. هنگامی که مقاومت بتن ریخته شده ایجاد شد، تیرهای بین بتنی مجاور هم قرار می‌گیرند و به هم می‌چسبند. بدین شکل، تیرچه‌ها لنگر خمشی حاصل از بار‌های قائم را به تیرهای اصلی انتقال می‌دهند.

حال می‌خواهیم بدانیم که تیرچه‌های خرپایی از چه چیزی تشکیل شده‌اند و دارای چه ویژگی‌هایی هستند:

تیرچه خرپایی

تیرچه خرپایی

این نوع از خرپای فلزی و پاشنه بتنی تشکیل شده است. پاشنه‌ تیرچه به جهت جلوگیری از قالب‌بندی قسمت‌های زیر سقف و تقویت تکیه‌گاه بلوک‌ها استفاده می‌شود. با توجه به قالب‌بندی، این نوع به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. قالب ماندگار که آن را تیرچه کفشک‌دار یا فوندوله‌دار می‌گویند.
 2. بدون قالب ماندگار

تیرچه فوندوله دار(کفشک‌دار)

هنگامی که از قالب دائمی برای بتن‌ریزی پاشنه استفاده می‌شود، به آن تیرچه کفشک‌دار می‌گوییم. همچنین برای بتن‌ریزی در اطراف میلگرد اصلی از قالب‌های سفالی استفاده می‌شود.

تیرچه پیش تنیده

در این نوع تیرچه قبل از ریختن بتن می‌توان با قرار دادن چند رشته مفتول فولادی (وایر) و ایجاد کشیدگی در سیم ها تا حدود 65 درصد مقاومتشان پیش‌تنیدگی در آن‌ها به وجود آورد. بعد از اتمام بتن ریزی با رسیدن به مقاومت مدنظر و به وجود آمدن پیوستگی بین بتن و فولاد تیرچه به آهستگی آزاد می‌شود تا تحت تنش فشاری قرار بگیرد. این سیم‌های فولادی به گونه‌ای در تیرچه قرار می‌گیرند که تنش فشاری قسمت پایین نسبت به قسمت بالا بیشتر باشد.

تیرچه فلزی

تیرچه فلزی

تیرچه‌های فلزی نیز همانند تیرچه‌های بتنی ساخته می‌شوند تنها تفاوت آن‌ها در این است که پاشنه تیرچه در بتنی از بتن تشکیل می‌شود اما در فلزی از فلز است.

تیرچه کرومیت (فلزی با جان باز)

این تیرچه‌ها دارای دو بال تحتانی و فوقانی هستند که بال تحتانی از یک تسمه، و بال فوقانی نیز از یک تسمه یا دو میلگرد تشکیل شده است. این دو بال به واسطه یک میلگرد خمیده به هم متصل هستند که نقش جان باز را برعهده دارد. همچنین در فواصل بین تیرچه‌ها از بلوک‌های مختلفی همچون بلوک بتنی، بلوک سفالی و… می‌توان استفاده کرد. این تیرچه از انواع، خود ایستا بوده بنابراین نیاز به تکیه‌گاه موقت (شمع بندی) ندارد و می‌تواند مستقیما بارهای وارده را تحمل کند. به همین جهت در مواردی که طبقات ارتفاع زیادی دارند بسیار پرکاربرد هستند.

اجزا تشکیل دهنده تیرچه‌ها

اجزا تشکیل دهنده تیرچه‌ها

هر یک از انواع مختلف تیرچه‌هایی که به شرح آن‌ها پرداختیم می‌تواند از یک یا چند جز تشکیل شده باشد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

 1. آرماتور کششی
 2. آرماتور بالایی
 3. آرماتور عرضی
 4. آرماتور تقویتی
 5. آرماتور کمکی اتصال
 6. پاشنه بتن

کاربرد تیرچه‌ها

تیرچه

پرکاربردترین مصرف تیرچه در سقف‌‌ها می‌باشد. سقف‌هایی که در آن تیرچه و بلوک استفاده می‌شود از نوع سقف مجوف هستند که به علت آسان بودن در اجرا و صرفه اقتصادی با ارزش هستند. همچنین به علت هموار بودن سطح زیر سقف بعد از نازک‌کاری بار مرده کم می‌شود. سرعت اجرا در نصب این سقف ها نیز بالا است و در نتیجه این تیرچه‌ها کاربردهای وسیعی را شامل می‌شوند.

مزایا و معایب

تولید و مصرف این تیرچه‌ها نیز دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

مزایا

 1. مهم‌ترین مزیت این تیرچه‌ها تولید داخلی بودن است که خود نقش مهمی در کاهش هزینه‌های مصرفی ساختمان دارد.
 2. در سقف‌ها از بلوک تو خالی استفاده می‌شود در نتیجه بتن مصرفی در ناحیه کششی کاهش پیدا می‌کند که دارای صرفه اقتصادی است.
 3. با توجه به اینکه تیرچه و بلوک در کارخانه‌ها به تولید می‌رسند از کیفیت مناسب‌تری برخوردارند و نیروی انسانی کمتری نیازمند است.
 4. بتن‌ریزی در سقف‌های تیرچه به صورت یکپارچه انجام می‌شود و در مقایسه با بقیه سقف‌ها بتن کمتری مصرف می‌شود.
 5. این سقف‌ها در برابر حوادث طبیعی مانند باد، زلزله، طوفان و… مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.
 6. به دلیل ساده بودن نصب این نوع سقف‌ها نیاز به نیروی متخصص نبوده و یک کارگر ساده نیز از عهده این کار برمی‌آید.
 7. سبک بودن این تیرچه‌ها سبب سهولت در حمل و نقل آن‌ها شده که خود باعث سرعت بخشی و همچنین کاهش هزینه‌های مصرفی می‌شود.

معیاب

تیرچه

 1. از بزرگ‌ترین معایب تیرچه‌ها استفاده نادرست از آن‌ها است که سبب قرار گرفتن منطقه کششی در معرض هوا و رطوبت می‌شود که در نتیجه باعث زنگ زدن تیرچه و بی‌کیفیت شدن آن می‌شود.
 2. به دلیل استفاده از جوش غیر همگن در اتصال بین میلگرد و ورق آهن مقاومت سقف به شدت پایین می‌‌آید.
 3. در صورت عدم بتن‌ریزی اصولی، ضریب اطمینان سقف کاهش پیدا می‌کند.

سخن اخر

در این مقاله شما را با اینکه تیرچه چیست، چه کاربردهایی دارد، مزایا و معایب آن‌ها آشنا کردیم. حال شما می‌توانید برای خرید هر نوع محصولی به راحتی تصمیم‌گیری کنید.

شرکت بازرگانی نجومی، با سابقه درخشان در کارنامه خود یکی از بهترین تولیدکنندگان مصالح ساختمانی از جمله تیرچه در سالیان اخیر است. همراهان همیشگی شما می‌توانید برای استفاده از خدمات مشاوره‌ای ما، ثبت سفارشات خود، قیمت روز محصولات و.. از طریق راه‌های ارتباطی ما اقدام نمایید. با تشکر از اینکه تا انتها با ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *