اخبار شرکت

تیر‌آهن لانه زنبوری

امروزه تیر‌آهن‌ لانه زنبوری کاربرد بسیار زیادی در سازه‌های مختلف و پروژه‌های عمرانی دارد و همین مساله سبب شده بررسی خصوصیات این محصول، استعلام قیمت و مقایسه برندهای تولیدکننده آن به رفتاری اجتناب‌ناپذیر در بین خریداران تبدیل شود.

تئوری تولید تیر‌آهن لانه زنبوری نخستین بار  توسط آقای هورتون از شرکت تخصصی آهن شیکاگو ارائه شد و او اظهار داشت که در صورت نیاز می‌توان مقدار سطح مقطع تیرآهن‌ها را بدون هیچ‌گونه افزایش وزنی بالا برد. تیر‌های لانه زنبوری از چندین سال پیش تا کنون توانسته‌اند در کشور‌های مختلف اروپایی و همچنین ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از مهم‌ترین اعضای سازه‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

اولین تولیدات مربوط به این تیر‌آهن‌ها به سال 1940 میلادی بر‌می‌گردد. فلسفه اصلی ایجاد آن‌ها نیز این بود که با افزایش ارتفاع تیرآهن، قدرت خمشی مقطع بدون مصرف هیچ‌گونه مصالح اضافی افزایش پیدا کند. بنابراین می‌توان گفت که استفاده از این مقاطع به‌عنوان تیر‌آهن بسیار حائز اهمیت است. در ادامه این محتوا سعی داریم شما را با این نوع تیر‌آهن‌ها بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

محل‌های استفاده از تیر‌آهن‌های لانه زنبوری

تیر‌آهن‌ لانه زنبوری کاربرد‌های فراوانی در صنعت ساختمان‌سازی دارد و لازم است با توجه به کاربرد مد‌نظرتان، آن را خریداری کنید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید تیرآهن‌های لانه زنبوری مورد‌نظرتان با کارشناسان مجرب بازرگانی نجومی تماس بگیرید.

تیرآهن لانه زنبوری

اگر بخواهیم در مورد کاربردهای تیر‌آهن لانه زنبوری صحبت کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 1. تیرچه‌ها و تیر‌هایی کاملا مختلط در بتن
 2. تیر‌های مربوط به شبکه‌های تک لایه فضا‌کاری
 3. تیر‌های قابل استفاده در ماشین‌آلات ساختمانی
 4. تیر‌های طولی و یا عرضی درعرشه پل‌های مختلف
 5. تیر‌های مربوط به قاب‌های لنگر‌گیر و همچنین مهاربندی شده
 6. اعضای فشاری (ستون‌ها) و همچنین اعضای فشاری-خمشی (تیر-ستون‌ها)
 7. تیر‌هایی با مقاطع ظاهری یکنواخت و یا متغیر در قاب‌های صفحه‌ای دارای تیر‌هایی شیب دار

تیرآهن لانه زنبوری

مزایای تیر‌آهن‌های لانه زنبوری

در این قسمت سعی داریم شما را با برخی از مهم‌ترین مزیت‌های تیر‌آهن لانه زنبوری آشنا نماییم:

 1. دقت کنید که تیر‌آهن‌های لانه زنبوری مدول مقاطع و ممان اینرسی مقاطع تیر را افزایش می‌دهد.
 2. مقاومت خمشی تیر نیز به کمک آن‌ها افزایش می‌یابد.
 3. با کم شدن وزن مصالح و سبک شدن تیر، می‌توان گفت که خرید آن از نظر اقتصادی نیز مقرون‌به صرفه‌تر خواهد بود.
 4. از فضا‌هایی که در جان تیر ایجاد شده، می‌توانید لوله‌های تاسیساتی و برق را عبور دهید.

اما خب حتما دقت کنید که در ساخت این محصول استاندارد‌های لازم را به طور کامل رعایت کنید تا از خطر خراب شدن تیر در زیر بار وارد شده جلوگیری کنید.

معایب تیر‌آهن لانه زنبوری

از جمله معایب استفاده از این نوع تیرآهن‌ها عبارت است از:

 1. پایین آمدن میزان ظرفیت برشی تیر در مکان تکیه گاه پل به ستون

دقت کنید که برای جبران نقص بالا باید به پر کردن و همچنین جوشکاری دو یا سه حفره در نزدیک تکیه گاه تیر‌ها اقدام کنید و یا با قرار دادن یک ورق مستطیلی بر روی دو یا سه حفره نزدیک تکیه گاه و سپس جوشکاری آن، این ضعف را رفع نمایید.

 1. قطعا به تعدادی نیروی کارگر ماهر جهت ساخت تیر‌آهن لانه زنبوری آن هم با رعایت کامل استاندارد نیاز دارید؛ زیرا در صورت رعایت نکردن استاندارد‌های مربوطه، خراب شدن تیر زیر بار امری حتمی می‌باشد.

تیرآهن لانه زنبوری

کاربرد تیر‌آهن لانه زنبوری

همان‌طور که در بالا هم گفته شد، تیر‌آهن لانه زنبوری یکی از متداول‌ترین تیر‌های ساختمانی است که در کشور ایران مورد استعال فراوانی در اسکلت‌های فولادی قرار گرفته است. دقت کنید که فلسفه ساخت این نوع تیر‌ها بالا بردن گشتاور اینرسی و همچنین مدول مقطع تیر و در نتیجه بالا بردن میزان ظرفیت تحمل گشتاور در مقایسه با تیر‌های نورد شده اصلی می‌باشد.

گفتنی است که در زمان‌ها و مکان‌هایی که تیر اصلی موجود نیست و یا برای افراد صرفه اقتصادی ندارد، استفاده از تیر‌های لانه زنبوری بسیار مطرح می‌شود. مثلا در یک تیر با نمره 16 می‌توانید با برش دادن و ساختن تیر‌آهن لانه زنبوری و همچنین اعمال تقویت‌های لازم، جایگزینی برای تیر‌هایی با نمره 20-18 و یا حتی نمره 22 به وجود آورید.

دقت کنید که ساخت تیر‌آهن لانه زنبوری سبب افزایش میزان ارتفاع نیمرخ و در نتیجه افزایش حدودا 50% ظرفیت خمشی و همچنین کاهش حدودا 50% میزان خیز تیر می‌شود. از سوراخ‌های حاصله در تیر نیز می‌توانید برای عبور أنواع مختلف تاسیسات ساختمانی استفاده فرمایید. قابل ذکر است که به کمک تیر‌های لانه زنبوری، در وزن تیر‌آهن نیز صرفه جویی زیادی می‌شود.

تیرآهن لانه زنبوری

خرید آهن آلات از بازرگانی نجومی

همان‌طور که قبل هم گفتیم امروزه استفاده از تیر‌های لانه زنبوری به دلیل کاربرد و مزایای زیادی که دارند، بسیار مورد توجه فعالان حوزه ساخت‌وساز و همچنین صنعت قرار گرفته‌اند؛ البته این نوع تیرآهن‌ها در کنار مزایای فوق العاده‌ای که دارند، از معایب خاصی نیز برخوردارند که لازم است پیش از مصرف در مورد آن‌ها اطلاعات لازم را داشته باشید.

در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی سعی کردیم به بررسی تمامی نکات در خصوص تیر‌آهن لانه زنبوری ارزشمند بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کافی است به پشتیبانی وب‌سایت رسمی نمایندگی آهن نجومی مراجعه فرمایید. از همراهی شما عزیزان کمال تشکر را داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *