اخبار شرکت

تیرآهن بال پهن چیست؟

تیرآهن بال پهن

به طور کلی تیرآهن‌ها یکی از محصولاتی هستند که در موارد بسیاری به خصوص صنعت ساختمان‌سازی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از انواع پرکاربرد این تیرآهن‌ها نمونه تیرآهن بال پهن یا هاش است که به علت سطح مقطعی که به شکل H دارد به این نام معروف است، همچنین وجود بال‌هایی با طول بیشتر نسبت به باقی تیرآهن‌ها، آن را با نام بال پهن هم شناخته شده کرده است.

به علت استحکام و مقاومتی که این تیرآهن دارد در بسیاری از پروژه‌های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با این محصول کاربردی آشنا کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی تیرآهن بال پهن

پیش از اینکه تیرآهن بال پهن وارد صنعت ساخت و ساز شود، از نمونه‌های معمولی استفاده می‌شد اما بعد با تولید این نوع تیرآهن، به علت استحکام بالایی که داشت به یکی از محبوب‌ترین محصولات ساختمانی تبدیل شد. این تیرآهن در دو نوع بال پهن سبک و بال پهن سنگین تولید می‌شود و بهترین پروفیل نورد شده برای ستون است.

این تیرآهن نسبت به بقیه مقاطع، مقاومت بیشتری داشته و در اجرا هم به راحتی اتصال پیدا می‌کند. تیرآهن هاش دارای بال‌هایی یکسان با ارتفاع آن است که در تهیه تیر و خرپا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طول این پروفیل بین ۸ تا ۱۶ متر است و ارتفاعی حدود ۱۰۰  تا ۱۰۰۰ میلی‌متر دارد.

تیرآهن بال پهن

تیرآهن هاش چه کاربردی دارد؟

این نوع تیرآهن به دلیل مقاومت خمشی بالا، کاربرد وسیعی در صنعت ساختمان‌سازی دارد به طوری که در حال حاضر توانسته است جایگزین تیرآهن معمولی شود. ساخت سازه‌های فولادی از سال‌ها پیش در ایران شروع شد اما قبل از این دوران عمدتاً تیرآهن بال پهن از کشورهای همسایه تهیه می‌شد و برای ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

طی سال‌های اخیر تغییراتی در این حوزه به وجود آمد که یکی از این تغییرات، استفاده از تیرآهن هاش برای تیرهای فرعی سقف و تیرهای اصلی بود که وظیفه حمل بارهای ثقلی را بر عهده دارد. یکی از علت‌هایی که از تیرآهن هاش استفاده می‌شود، عدم وجود تنوع کافی در نیم رخ‌های نورد شده و اقتصادی بودن آن است.

در صورت استفاده از این تیرآهن، هزینه‌های برش، مونتاژ و جوشکاری کم‌تر خواهد شد. این تیرآهن در بسیاری از فعالیت‌های عمرانی استفاده می‌شود همچنین به علت داشتن بال‌های پهن و هم اندازه با ارتفاع، گزینه مناسبی است تا به عنوان ستون مورد استفاده قرار بگیرد.

تیرآهن هاش مقاومت خوبی در برابر رانش زمین، حرکات آن و نیروهای برشی و خمشی دارد به دلیل داشتن همین ویژگی‌ها بسیار کاربرد دارد. از این تیرآهن در صنایع پل‌سازی، اسکله‌سازی، پتروشیمی، سد سازی، کشتی‌سازی و … استفاده می‌شود.

تفاوت تیرآهن ipe و ipb

اصلی‌ترین کاربردهایی که می‌توان برای این تیرآهن در نظر گرفت شامل موارد زیر می‌شود:

  • ساختمان ضد زلزله

تیرآهن هاش سطح مقطع پهنی دارد به همین علت در این ساختمان‌ها کاربرد دارد چرا که تنش را کم‌تر خواهد کرد.

  • برج‌سازی

به دلیل اینکه این تیرآهن طویل است می‌تواند بهترین انتخاب برای برج‌سازی باشد.

  • پالایشگاه

از تیرآهن هاش به صورت بست آهنی در پالایشگاه‌ها استفاده می‌شود.

  • پل

سازه اصلی پل، تیرهای فولادی و بتنی است. برای اینکه بتوان این پل‌ها را با مقاومت بالایی ساخت می‌توان از تیرآهن هاش که هم مستحکم است و هم بلند، استفاده کرد.

تیرآهن هاش چگونه تولید می‌شود؟

اصلی‌ترین قسمتی که در فرآیند تولید این تیرآهن وجود دارد، بخش نورد گرم است. برای تولید این تیرآهن نیاز به زمان و تجهیزات دقیقی داریم تا  بتوان محصولی یکنواخت با کیفیت قابل توجه تولید کرد.

به علت همین مسائل، قیمت تیرآهن بال پهن نسبت به نوع معمولی بیشتر است. برای تولید این تیرآهن ابتدا شمش‌ها را وارد کوره کرده و بعد آن را به دمای ۱۱۰۰ درجه می‌رسانند و بعد از غلتک‌هایی عبور می‌دهند. بعد از گذشتن از ایستگاه‌های چند مرحله‌ای و شکل‌گیری درست با فشار، نوبت به کاهش ضخامت بال و لبه‌ها می‌رسد تا محصول نهایی با سایز صحیح تولید شود.

تیرآهن هاش

تفاوت تیرآهن هاش و معمولی

تیرآهن بال پهن یا هاش نسبت به نوع معمولی سطح مقطع پهن‌‌تری دارد و در نتیجه مقاومت آن هم بیشتر است و در واقع تنش کم‌تری را منتقل می‌کند.

تیرآهن هاش برای طول ۱۰۰ متر کاربردی است اما از تیرآهن معمولی تا طول ۳۰ متر می‌توان استفاده کرد. جان تیرآهن هاش نسبت به نوع معمولی استحکام بالاتری دارد و در برابر انواع نیروهای برشی و لنگر خمشی هم مقاوم‌تر است.

سطح مقطع بال پهن در استفاده آن به عنوان ستون نقش بسزایی داشته است و در واقع این نوع تیرآهن را نمونه مناسب‌تری برای استفاده به عنوان تیکه‌گاه کرده است. تیرآهن معمولی قیمت‌ پایین‌تری دارد و بیشتر عرضه می‌شود.

خرید از بازرگانی نجومی

همانطور که تا اینجا مقاله متوجه شدید، تیرآهن بال پهن یک محصول بسیار کاربردی با ویژگی‌های مطلوب است که در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور قطع با وجود پارامترهای مناسبی که در ساختار و ویژگی‌های آن وجود دارد قیمت بالاتری هم خواهد داشت اما کیفیت بالا و دوام خوب این تیرآهن، هزینه‌های آن را توجیه می‌کند.

برای آشنایی بیشتر و تکمیل اطلاعات خود کافی است با شماره‌های درج شده در سایت بازرگانی نجومی تماس گرفته تا بتوانید بهترین راهنمایی را از همکاران ما دریافت نمایید. برای مشاهده قیمت انواع آهن آلات به صورت آنلاین از فروشگاه ما دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *