اخبار شرکت

تفاوت میلگرد و آرماتور

تفاوت میلگرد و آرماتور

شاید یکی از بیشترین سوالاتی که برای خریداران حوزه آهن‌آلات پیش می‌آید، تفاوت میلگرد و آرماتور باشد. خیلی از مواقع ما نمی‌دانیم دقیقاً چه تفاوتی میان این دو محصول وجود دارد و حتی گاهی این اصطلاحات را به جای هم به کار می‌بریم. البته لازم به ذکر است که این جابه‌جایی در استفاده از نام میلگرد و آرماتور در صنعت ساختمان‌سازی رواج پیدا کرده است و بهتر است که در این رابطه بیشتر اطلاع‌رسانی شود. برای اطلاع از تفاوت این دو محصول کاربردی، با ما در این مقاله از سایت بازرگانی نجومی همراه باشید.

میلگرد چیست؟

در ابتدا بهتر است با مفهوم هر یک از این دو محصول آشنا شوید.

میلگرد از جدیدترین مصالح در سازه‌های بتنی است که در استانداردهای مختلفی تولید می‌شود. گفته شده که بیشتر از نوع فلزی آجدار آن در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

جنس میلگرد معمولا از فولاد بوده و تنوع بسیاری در صنعت دارد. مهمترین کاربرد میلگرد در افزایش مقاومت کششی بتن است چرا که مقاومت فشاری  بتن بالا بوده اما کششی آن در سطح پایینی قرار دارد، به همین علت برای افزایش این مقاومت از میلگرد استفاده می‌کنند.

به علت اهمیتی که میلگرد در صنعت ساختمان و عمران دارد، انتخاب بهترین مرکز تأمین‌کننده آن در سلامت و ایمنی ساختمان اهمیت بالایی دارد. اگر میلگرد دارای کیفیت پایینی بوده و استانداردهای لازم در آن رعایت نشده باشد، استفاده از آن در ساختمان توصیه نمی‌شود چرا که میلگرد موجب مقاومت در برابر زلزله  خواهد شد و اگر نامرغوب باشد ایمنی ساختمان را کاهش داده و جان افراد را به خطر می‌اندازد.

انواع میلگرد شامل آجدار، ساده، کلاف آجدار و کلاف ساده می‌شود که توسط کارخانجات مطرح کشور و بدون واسطه به فروش می‌رسد.

انواع میلگرد بر اساس مقاومت نیز به موارد زیر تقسیم می‌شود:

میلگرد با استاندارد اروپایی، فولاد کربن، فایبرگلاس، ضد زنگ، گالوانیزه،‌ اپوکسی با استاندارد روسی

میلگرد

آرماتور چیست؟

آرماتور میلگرد یا مقاطع فولادی است که از میلگرد ساخته شده‌اند مانند: خاموت، سنجاقک و …

آرماتورها در قسمت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربرد اصلی آن‌ها افزایش استحکام و مقاومت یک سازه است. به طور خلاصه بگوییم آرماتور، میلگرد تغییر شکل یافته درون بتن است که استحکام ساختمان را افزایش می‌دهد. در واقع یک عامل تقویت‌کننده بتن است که از نوع میلگردهای ساده و آجدار برای این کار استفاده می‌کنند. فولاد آرماتور با استانداردهای مختلفی تولید شده که هر استاندارد دارای طبقه‌بندی مشخص خود در خصوص خواص مکانیکی فولاد است.

میلگردها زمانی که می‌خواهند به شکل آرماتور نصب شوند به دو صورت زیر در می‌آیند:

  • میلگردهایی که به صورت طولی پیاده می‌شوند که به آن‌ها آرماتور طولی می‌گویند.
  • میلگردهایی که در راستای عرض تعبیه می‌شوند که آن‌ها را آرماتورهای عرضی می‌نامند. این‌‌ میلگردها برای افزایش مقاومت سازه بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به طور کلی این آرماتورها به وسیله سیم مفتولی به یکدیگر متصل می‌شوند.

میلگرد

تفاوت میلگرد و آرماتور چیست؟

در ابتدا می‌خواهیم مفهوم آرماتوربندی را برای شما شرح دهیم.

فرآیند درگیر کردن آرماتور با میلگرد و مقاطع فولادی تولید شده از آن را آرماتوربندی می‌نامند.

بتن مقاومت مطلوبی در برابر ضربه‌های احتمالی دارد اما یک ضعفی هم داشته که باعث می‌شود به میلگرد نیاز پیدا کند. این ضعف مقاومت و استحکام کششی کم بتن است، به همین علت اگر به تنهایی در سازه به کار رود در اثر تکان‌های ناگهانی دراثر حوادثی مانند زلزله، به راحتی فرو می‌ریزد. میلگرد این مقاومت را افزایش داده و ضعف آن را جبران می‌کند. در واقع استفاده از مقاطع فولادی گوناگون در کنار بتن برای افزایش مقاومت کششی مطلوب آن را آرماتوربندی می‌نامند.

بتنی که دارای آرماتور باشد از قدرت فشرده و تراکم‌سازی بیشتری نسبت به سایر مصالح برخوردار است. با توجه به این موضوع آرماتوربندی مزایای زیادی را برای سازه در پی خواهد داشت که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • بتن آرمه استحکام کششی بالایی دارد.
  • مقاومت سازه را در برابر آب و آتش افزایش می‌دهد.
  • موجب‌ شکل‌دهی بتن می‌شود.
  • هزینه‌ نگهداری بتنی که آرماتور دارد کم‌تر است.
  • از انحراف ساختمان از حالت اولیه جلوگیری می‌کند.

معایب آرماتوربندی

  • بتنی که آرمه شده است دارای مقاومت کششی حدود یک دهم مقاومت فشاری است.
  • استحکام نهایی یک سازه تنها به بتن نیست و مواد سازنده، خرد کردن و دانه شدن و.. هم در آن مؤثر است.
  • اگر بتن دچار انقباض شود، ترک و کاهش قدرت در بتن آرمه شده پیدا می‌شود.

حال اگر بخواهیم به طور ساده تفاوت میلگرد و آرماتور را بیان کنیم باید بگوییم که آرماتور، میلگرد تغییر شکل یافته است که از آن برای استحکام ساختمان و بتن استفاده می‌کنند.

انواع میلگرد و مقاطع فولادی که از آن ساخته می‌شوند را به طور کلی آرماتور می‌گویند که در قسمت‌های مختلف یک ساختمان به کار می‌روند.

میلگرد به شکل خام است که هیچ خم و برشی در آن وجود ندارد و با همین نام هم شناخته می‌شود اما زمانی که میلگرد را خم و برش می‌دهند و آن را آماده قرارگیری در بتن می‌نمایند، نام  آرماتور به آن اطلاق می‌شود که دارای استانداردهای متفاوتی می‌باشد.

اگر بخواهیم این تفاوت را به گونه‌ای دیگر بیان کنیم می‌توانیم اینگونه بیان کنیم که زمانی که میلگرد در صفحات بتنی استفاده نشده است و به یکدیگر اتصال ندارند، می‌توان نام میلگرد را به آن داد اما زمانی که میلگردها در رشته‌ای اتصال پیدا کنند و مطابق با نقشه‌های ساختمانی توسط سیم بسته شوند و بعد هم در بتن قرار بگیرند دیگر به آن‌ها میلگرد نمی‌گویند و نام آن‌ها آرماتور خواهد شد.

به فولادی که در بتن آرمه یا بتن مسلح قرار گرفته است هم آرماتور می‌گویند که خود آرماتورهم از میلگرد ساخته شده است به همین علت میلگردی که تغییر شکل پیدا نکرده و دچار خم و برش نشده است، دیگر به نام آرماتور نباید خوانده شود.

خرید از بازرگانی نجومی

همانطور که تا اینجا مقاله متوجه تفاوت میلگرد و آرماتور شدید، اما در بازار و بسیاری از ساخت و سازها این دو محصول را یکی می‌دانند. آرماتور در واقع میلگردی است که خم و برش داده شده تا برای افزایش مقاومت مورد استفاده قرار بگیرد در نتیجه نمی‌توان این دو اصطلاح را به یک معنا مورد استفاده قرار داد و باید به آن‌ها توجه شود تا از هر کدام در بهترین موقعیت ممکن استفاده شود.

برای تکمیل اطلاعات  و آشنایی  بیشتر با میلگرد و آرماتور می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت بازرگانی نجومی تماس بگیرید و با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید. همکاران ما شما را به بهترین شکل راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.