اخبار شرکت

تفاوت تیرآهن ipe و ipb چیست؟

تفاوت تیرآهن و هاش

در دنیای امروز، یکی از مهم‌ترین مقاطع پرکاربرد در ساختمان‌سازی و صنایع، تیرآهن‌ها هستند، که در انواع مختلف برای نیاز‌های متعدد ساخته می‌شوند. تیرآهن‌ها در ساخت سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و بارهای مختلف و سنگین در ساختمان را تحمل می‌کنند، در واقع بار را از تیرهای فرعی به ستون‌ها منتقل می‌کنند. عددی که با نام تیرآهن همراه می‌شود نشانگر ارتفاع تیرآهن است که با افزایش آن، مقاومت تیرآهن افزایش می‌یابد. تیرآهن‌ها از نظر شکل سطح مقطع متفاوت هستند اما به دلیل شباهتی که در ظاهر دارند ممکن است در تشخیص آن‌ها اشتباه رخ دهد، به همین دلیل باید نسبت به ویژگی آن‌ها و نیاز سازه‌ی پیش رو آگاهی لازم داشت.

فولاد یک آلیاژ آهن است و تیرآهن‌های فولادی براساس استاندارد‌های جهانی از جنس‌های ST44 و ST37 و ST52 هستند. مجتمع ذوب آهن اصفهان بزرگ‌ترین خط تولید تیرآهن در خاورمیانه است و ایران را در حال حاضر در تولید تیرآهن خودکفا کرده است. در این مطلب از وب سایت بازرگانی نجومی به بیان تفاوت تیرآهن ipe و ipb می‌پردازیم.

تیرآهن ipe

تیرآهن ipe

تیرآهن ipe یکی از پر مصرف‌ترین اشکال تیرآهن است که دارای یک جان در وسط و 2 بال در دو لبه آن می باشد. این تیرآهن مطابق با استانداردهای اروپایی ساخته شده است. جان مقاومت نیروهای برشی را بالا می‌برد و بال‌ها استقامت گشتاور خمشی را برعهده دارند. این تیرآهن در ساختمان‌های مسکونی به شکل خرپا یا ستون، در پوشش سقف و پل لانه زنبوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تیرآهن ضخامت بال‌ها تا جان به صورت برابر و یکنواخت بوده و به صورت کیلویی یا شاخه‌ای در بازار عرضه می‌شود. پرفروش‌ترین سایز آن مربوط به سایز14و16و18 است. در ارتفاع 80 تا 600 میلیمتر عرضه شده و گاهی ممکن است به دلیل جوشکاری‌های غیر اصولی خطرات جدی به دنبال داشته باشد.

تیر آهن ipb

تیر آهن ipb

در این تیرآهن طول بال‌ها  از بال‌های تیرآهن ipe بیشتر و عریض‌تراست و در ارتفاع ۱۰۰ تا 1000 میلیمتر عرضه می‌شوند. اما عموما طول این تیرآهن 12متر است. به دلیل شکل آن به راحتی قابل جوش دادن به دیگر تیرها بوده و دارای مقاومت بالایی است لذا از آن بیشتر در صنایع و سازه‌های فولادی، سدسازی، پل‌سازی، برج‌سازی وساختمان‌های بلند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در داخل بال‌های آن شیب وجود ندارد و کاملا موازی هستند. استفاده از این نوع تیرآهن باعث کم‌تر شدن هزینه‌های عملیاتی و مصرف کم‌تر آهن و افزایش سرعت پروژه می‌شود. این تیرها به دلیل سنگین وزن بودن و پهن بودن بال‌ها می‌توانند به عنوان  ستون و تکیه‌گاه باشند و هر چه بال‌ها پهنای بیشتری داشته باشند می‌توانند مقدار بیشتری تنش را تحمل کنند. در واقع مقاومت سازه را در برابر زمین لرزه افزایش می‌دهند.

تیرآهن ipb بر اساس وزنی که دارد به دو دسته v و L تقسیم‌بندی می‌شود. تیرآهن ipbV سنگین وزن  و عریض و ipbL عریض و سبک وزن ساخته می‌شوند. برای تشخیص این دو، سایز وزنی را بررسی می‌کنیم، در سایز10 نوع سبک دارای وزن 200 و نوع سنگین آن دارای وزن240 کیلوگرم است. یا در سایز90، نوع سبک وزن 3 تن و200 کیلوگرم و نوع سنگین آن 3 تن و550 کیلوگرم است.

تفاوت تیرآهن ipe و ipb

تفاوت‌هایی که در تیرآهن‌ها وجود دارد سبب می‌شود در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. که در ادامه به بیان تفاوت‌های بین این دو تیرآهن می‌پردازیم:

 • تفاوت در استاندارد تولیدی

در واقع شیوه تولید تیرآهن ipe مطابق با استانداردهای اروپا است ولی در ایران بر اساس استاندارد ملی به شماره ۱۷۹۱ و مطابق با استانداردهای DIN1025-5 در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی تولید می‌شود و تیرآهن‌های بال پهن موازی بر اساس استاندارد ملی به شماره ۱۳۷۸۱ ISIRI و مطابق با استانداردهای DIN1025-3 در ابعاد، جرم و مقادیر ایستایی تولید می‌شوند. هر دو تیرآهن طبق استانداردهای EN10034 در رواداری‌ها و استاندارد EN10025-2 در مشخصات فنی تولید می‌شوند.

تفاوت تیرآهن ipe و ipb

 • تفاوت در کاربرد

همان طور که می‌دانید تنش، بار تقسیم بر سطح مقطع است، با توجه به این که سطح مقطع تیرآهن ipb بیشتر از تیرآهن ipe است، تحت تنش کم‌تری در بار ثابت قرار می‌گیرد. همچنین تیرآهن H به دلیل سطح مقطع بزرگ‌تر تنش کمی منتقل کرده و در نتیجه کاربرد مناسب‌تری نسبت به تیرآهن I برای ستون دارد. ضمنا تیرآهن ipb اندازه جان و بال همسان دارد و در مقابل نیروهای برشی و خمشی عملکرد بهتری دارد. تیرآهن H دارای محدودیت استفاده به دلیل مقطع خاص بوده و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است زیرا دارای طول بالا و برای مصارف صد متری مناسب هستند در حالی که حداکثر طول تیرآهن I برابر با سی متر است. از تیرآهن I اغلب در ساخت پل‌های قاب‌دار فولادی و ساختمان‌ها استفاده می‌شود. تیرهای H معمولا به عنوان تکیه‌گاه برای سکوها، میزانسن‌ها و پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • تفاوت در ویژگی‌ها بر اساس جدول اشتال

جدول اشتال ابزاری برای مهندسین عمران است که خصوصیات انواع پروفیل‌های فلزی در آن ذکر شده است. انتخاب پروفیل بر اساس کارایی و سازه طراحی شده توسط مهندسان و اطلاعات موجود در این جدول انجام می‌شود. هر کدام از تیرآهن‌ها دارای جدول اشتال مختص به خود هستند.

 • سایر تفاوت تیرآهن ipe و ipb

  • تیرآهن ipb دارای مقاومت و استحکام بالاتری در برابر نیروهای خمشی و برشی است.
  • زمان ساخت و تولید تیرآهن ipb کم‌تر از تیرآهن ipe است.
  • تیرآهن ipe توانایی تحمل کشش در یک زاویه را دارد اما تیرآهن ipb توانایی تحمل کشش در دو زاویه را دارا می‌باشد.
  • با توجه به نصب راحت‌تر در پروژه‌ها، دارای سرعت بالاتر و به دنبال آن هزینه‌های عملیاتی کم‌تری می‌باشد.
  • تیرآهن ipb به دلیل سازه یکنواخت، دارای ضریب خطای کم‌تری است.
  • میزان مصرف آهن در تیرآهن ipb کم‌تر است.

سخن آخر

تیرآهن‌ها در سه استاندارد تولید می‌شوند که در این مطلب از وب سایت آهن نجومی درباره‌ی تفاوت تیرآهن ipe و ipb صحبت کردیم. در صورتی که در این زمینه فعالیت می‌کنید با مطالعه این مطلب می‌توانید هر کدام از تیرآهن‌ها را بر اساس نوع کاربرد انتخاب کنید. بسیار سپاسگزاریم که ما را همراهی نمودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.