اخبار شرکت

تشخیص تیرآهن اصل از تقلبی

تشخیص تیرآهن اصل از تقلبی

یکی از مهمترین مقاطع فولادی در صنعت ساختمان‌سازی، تیرآهن است که در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه تولیدکنندگان بسیاری در زمینه تولید محصولات فولادی به میان آمده‌اند و در تلاش‌اند که با کیفیت‌ترین محصولات را به بازار عرضه کنند اما در کنار این نمونه‌ها برخی از جنس‌های بی‌کیفیت و نامرغوب هم در بازار دیده می‌شوند که استفاده از این محصولات در ساخت و ساز ممکن است عواقب و خطراتی را در پی داشته باشد. برای اینکه بتوانید تیرآهن اصل را از تقلبی تشخیص دهید با ما در این مقاله از سایت بازرگانی نجومی همراه باشید.

تیرآهن چیست؟

در ابتدا بهتر است با ماهیت و کاربرد تیرآهن آشنا شوید. این محصول انواع گوناگونی دارد که در شکل ظاهری متفاوت هستند و دارای مشخصات، استاندارد و ویژگی‌های متفاوتی می‌باشند که با توجه به این موارد در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تیرآهن به علت استحکام بالا در سازه‌های بزرگ و مرتفع به ویژه سازه‌های فلزی کاربرد دارد. از این محصول در ساختمان‌های تجاری، مسکونی، ریل قطارهای برقی، آسانسور و … نیز استفاده می‌کنند. به طور کلی تیرآهن‌ها در پروژه‌های ساختمانی بسیار کاربرد دارند. به همین علت خرید تیرآهن و تشخیص اصل بودن آن اهمیت بالایی دارد. در ادامه با ذکر چند روش شما را در تشخیص و خرید تیرآهن اصل کمک‌ خواهیم کرد.

تیراهن

تشخیص تیرآهن اصل از تقلبی

زمانی که می‌خواهید از محصولات فولادی استفاده کنید لازم است قبل از خرید اطلاعات کافی نسبت به آن دریافت کرده باشید. توجه به خصوصیات، شکل ظاهری و استانداردهای تولیدی تیرآهن‌ها با یکدیگر متفاوت است به همین علت تنوع تولید آن در میان سایر مقاطع فولادی در ساختمان‌سازی بسیار زیاد است، به همین علت تشخیص تیرآهن تقلبی از اصل نیاز به پارامترهایی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • وزن تیرآهن

یکی از روش‌های تشخیص تیرآهن اصل از تقلبی شناسایی وزن آن است. وزن تیرآهن به حجم و چگالی فولاد بستگی داشته و حجم هم به ابعاد بستگی دارد و تعیین می‌کند که چقدر فضا را در سازه اشغال خواهد کرد. برای تشخیص وزن تیرآهن اصل باید وزن دریافتی را با جدول اشتال مطابقت دهید.

  • علائم حک شده روی تیرآهن

بسیاری از تولیدکنندگان در زمان تولید تیرآهن برای مشخص کردن محصول خود علامت اختصاری را روی آن حک می‌کنند که نشان‌دهنده نام تجاری محصول است. نام تجاری مربوط به هر تیرآهن دارای چند حرف اصلی برند می‌باشد که در ایران تمام کارخانه‌جات تولیدی تیرآهن این کار را انجام می‌دهند. در واقع این یک روش برای تشخیص این است که تیرآهن مورد نظر اصل بوده و از برند معتبری تهیه شده است.

  • رنگ

اگر قصد خرید تیرآهن دارید هنگام خرید، به رنگ سفید آن توجه کنید چرا که نشان دهنده کیفیت خوب یا بد تیرآهن است. سطح تیرآهن باید فاقد هرگونه زنگ‌زدگی باشد. وجود این زنگ‌زدگی  نشانه نامرغوب بودن محصول است که ممکن است در اثر انبار کردن نادرست و غیر اصولی به وجود آمده باشد. رنگ محصول از مواردی است که برای تشخیص تیرآهن اصل از تقلبی بسیار کاربردی می‌باشد.

اندازه تیراهن

  • شما هندسی

یکی از مواردی که در تشخیص تیرآهن اصل از تقلبی بسیار می‌تواند به شما کمک کند، شکل هندسی و مشخصات ظاهری تیرآهن است. با بررسی شکل ظاهری تیرآهن نوع آن را می‌توانید تشخیص دهید. این مقطع فولادی در انواع  IPE ،INP و IPB ساخته می‌شود که بر این اساس دارای بال، جان و ضخامت متفاوتی است. شما با بررسی این مورد می توانید از مطابقت محصول خریداری شده با محصول ارسالی و کیفیت  آن اطمینان حاصل کنید و در واقع تشخیص دهید که نمونه اصل به دست شما رسیده است یا خیر.

  • پلاک شناسایی

محصولات فولادی اگر در تناژ بالا خریداری شوند بسته‌بندی می‌شوند که  بندیل نامیده می‌شود. بندیل تیرآهن حدود  ۲ الی  ۵ تن وزن دارد که با توجه به سلیقه تولیدکننده آماده ارسال می‌شود. بر روی هر بندیل یک پلاک شناسایی نصب می‌شود که شامل اطلاعاتی مانند استاندارد، نام محصول، تولیدکننده و … است. خریداران تیرآهن با بررسی این موارد می‌توانند به تقلبی و اصل بودن محصول پی ببرند‌.

  • جوش‌پذیری

این مورد مربوط به تمامی محصولات ساخته شده از فولاد خواهد بود. ترکیب شیمیایی، ضخامت، کیفیت مواد اولیه در جوشکاری تاثیرگذار است و اگر شما تیرآهن اصل مناسبی تهیه کنید حتما این خصوصیات را در بهترین حالت خواهد داشت و در واقع در هنگام جوشکاری تیرآهن کیفیت بالایی داشته و اگر تقلبی باشد، متوجه کیفیت پایین و سطح فلز نامرغوب خواهید شد.

  • قیمت

قیمت تیرآهن یکی از مواردی که در هنگام خرید آن باید مورد توجه قرار گیرد.. در واقع شما باید از محدوده نرمال آن آگاه باشید و بعد به دنبال  تیرآهن مناسب خود بگردید. یکی از راه‌های اطلاع از قیمت مقاطع فولادی بورس کالا است که  به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با فردی که این محصولات را با قیمت متفاوتی از رنج نرمال عرضه می‌کند دقت و احتیاط کنید و در واقع نمونه‌های اصل و درستی را خریداری نمایید.

تیراهن اصل از تقلبی

خرید از بازرگانی نجومی

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم راه‌های زیادی برای تشخیص تیرآهن تقلبی از اصل وجود دارد که با استفاده از هر کدام از آن‌ها می‌توان به ماهیت محصول سفارشی خود پی ببرید. در کنار تمامی نکات گفته شده به یاد داشته باشید که خرید از یک برند تولیدکننده معتبر شما را از دردسرهای به وجود آمده  رها کرده و کمک می‌کند تا شما با خیالی آسوده خرید کنید.

تیرآهن اصل کیفیت و مرغوبیتی دارد که مقاومت سازه شما را تعیین می‌کند در نتیجه لازم به ذکر است که هنگام خرید تیرآهن  به اعتبار شرکت یا فروشگاه آهن‌آلاتی که خرید می‌کنید، حتما توجه کنید چرا که بازار محصولات تقلبی به علت قیمت ارزان‌تر بسیار پرطرفدار است اما خسارت‌های زیادی را هم در پی دارد.

به علت این تأثیر مهم در استحکام سازه در هنگام خرید این محصول دقت کافی را به خرج دهید و سعی کنید با کسب اطلاعات لازم و مشورت با متخصصین بهترین انتخاب را داشته باشید.

کارشناسان ما در سایت بازرگانی نجومی با دارا بودن دانش و اطلاعات  کافی در این زمینه می‌توانند به شما در خرید محصولی با کیفیت کمک کنند. برای برخورداری از این مشاوره می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.