اخبار شرکت

انواع پروفیل پنجره

پروفیل پنجره

به طور کلی پنجره‌ها و درب‌ها از مقاطعی به نام پروفیل درب و پنجره ساخته شده‌اند. به طور مثال برای نگه داشتن شیشه در پنجره به پروفیل نیاز است. این پروفیل‌ها علاوه بر پنجره کاربردهای زیاد دیگری نیز در ساختمان‌سازی دارند. اگر از پروفیل باکیفیت برای درب و پنجره استفاده شود سطح کیفی ساختمان بالا می‌رود و در ظاهر ساختمان نمای متفاوتی به وجود می‌آورد. قیمت پروفیل درب و پنجره هزینه نهایی ساختمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ما در این مقاله می‌خواهیم انواع پروفیل پنجره که در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد به شما معرفی کنیم پس با گروه بازرگانی نجومی همراه باشید.

پروفیل درب و پنجره چیست؟

این پروفیل‌ها باید در برابر صدا و حرارت عایق خوبی باشند. میزان عایق بودن پروفیل‌هایی که برای درب و پنجره استفاده می‌شوند با تعداد حفرات موجود در آن‌ها مشخص خواهد شد که با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند. همچنین این پروفیل‌ها باید مقاومت خوبی در برابر باد و باران داشته باشند. علاوه بر این پروفیل‌های درب و پنجره قابلیت جوشکاری و سوراخکاری نیز دارند.

پروفیل‌های درب و پنجره براساس سطح مقطع

پروفیل‌های درب و پنجره براساس سایز خود به هشت گروه تقسیم می‌شوند. از میان آنها گروه‌های دو و هفت رایج‌تر هستند. پروفیل‌هایی که در گروه دو قرار گرفته‌اند مصارف عمومی‌تری دارند اما پروفیل‌های موجود در گروه هفت در کارهای امنیتی استفاده خواهند شد. قیمت این دو پروفیل نیز با یکدیگر تفاوت دارد.

پروفیل‌های گروه دو: سپری(507)، لنگه دری(508) و چهارچوب(509)

پروفیل گروه هفت: سپری(567)، لنگه دری(767) و چهارچوب(769)

این پروفیل‌ها در شکل سطح مقطع باهم تفاوت دارند. در ادامه این پروفیل‌ها را معرفی می‌کنیم:

 

پروفیل پنجره

پروفیل سپری

این پروفیل که سطح مقطع آن T شکل است در گروه پروفیل‌های بسته قرار دارد. ماده اولیه‌ای که برای تولید آن به کار می‌رود فولاد ST37 است. این پروفیل براساس استانداردهای DIN59051، DIN EN10055 و DIN1022 ساخته شده و ضخامت آن بین 0.9 تا 2.5 میلی‌متر خواهد بود. سپری با ضخامت 2 میلی‌متر کاربردهای گسترده‌ای دارد. طول استاندارد برای این پروفیل 6 تا 12 متر بوده و مطابق با استاندارد اشتال در دو نوع لبه گرد و لبه تیز عرضه می‌شود.

نوع لبه گرد آن اندازه‌ای در حدود 30 تا 140 میلی‌متر و نوع لبه تیز آن 20 تا 40 میلی‌متر دارد. در نامگذاری سپری وقتی گفته می‌شود سپری 10 یعنی اندازه لبه آن 100 میلی‌متر است. یکی از خواص مهم مکانیکی سپری‌ها مقاومت خمشی پایین آن‌هاست.

پروفیل لنگه دری

برای ساخت چهارچوب از این پروفیل‌های دو لبه استفاده می‌شود. پروفیل لنگه دری در ضخامت 2 تا 4 میلی‌متر و طول 6 تا 12 تولید می‌شود. این پروفیل در زمره پروفیل‌های بسته به حساب می‌آید.

پروفیل چهارچوبی

از این پروفیل در ساخت چهارچوب درب برای درهایی از جنس چوب و ام دی اف استفاده می‌شود. این پروفیل که در گروه پروفیل‌های باز قرار دارد به صورت نورد سرد تولید خواهد شد و به صورت تک لبه‌ای هستند. ضخامت این پروفیل در حدود 2 تا 2.5 میلی‌متر و طول آن 6 میلی‌متر می‌باشد. این پروفیل در چهار نوع تولید می‌شود که عبارتند از: رومی، فرانسوی، مکزیکی و ساده.

پروفیل پنجره

پروفیل‌های درب و پنجره براساس جنس

پروفیل‌های درب و پنجره از لحاظ جنس دارای انواع گوناگونی از قبیل گالوانیزه، آلومینیومی، فولادی، کامپوزیتی، چوبی و آهنی هستند. در ادامه هرکدام را بیان می‌کنیم:

پروفیل آلومینیومی

پروفیل‌های آلومینیومی از پروفیل‌های آهنی ارزان‌تر بوده ولی از پروفیل‌های غیرفلزی گران‌تر هستند و برای ساخت پنجره‌های دوجداره به کار می‌روند. استحکام پروفیل‌های آلومینیومی بسیار خوب بوده و در کارهایی که به ظرافت و زیبایی نیاز دارند به صورت باریک‌تر ساخته می‌شوند. این پروفیل‌ها علاوه بر استحکام بالا دارای انعطاف خوبی نیز هستند. این محصولات قابل بازیافت بوده و سازگاری خوبی با محیط دارند. این پروفیل‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی مناسب نیستند. در این پروفیل‌ها از چسب‌های قوی برای اتصالات استفاده می‌شود زیرا حساسیت بالایی در جوشکاری دارند. پس از تولید، پروفیل‌های آلومینیومی را می‌توان تحت فرآیندهایی مانند پولیشینگ، براشینگ و آندایزینگ قرار داد. همچنین پوششی برروی آن از رنگ پودری می‌توان به کار برد. این پروفیل جزء پرمصرف‌ترین پروفیل‌های درب و پنجره محسوب می‌شود.

پروفیل پنجره کامپوزیتی

پروفیل درب و پنجره کامپوزیتی

پروفیل‌های PVC و UPVC امروزه استفاده زیادی پیدا کرده‌اند. پروفیل‌های UPVC ترکیبی از مواد نفتی و نمک بوده و از مواد ترموپلاست ساخته‌اند. این پروفیل‌ها نسبت به انواع آهنی خود تنوع بیشتری داشته و به روش اکستروژن ساخته می‌شوند ضخامت این پروفیل‌ها حدود 2.3 تا 8.2 میلی‌متر می‌باشد. این پروفیل‌ها هم ایمنی بالایی دارند و هم مقرون به صرفه هستند. این پروفیل مزایایی دارد که عبارتند از:

 • نگهداری ساده و تمیز کردن آسان
 • سهولت در نصب به دلیل وزن سبک آن
 • در برابر اشتعال و خوردگی مقاومت بالا دارند.
 • قابلیت شستشو
 • داشتن استحکام بالا
 • سطح آن کیفیت مطلوبی دارد.
 • رنگ و پوشش آن ماندگاری بالایی دارند.
 • عایق خوب صوتی و حرارتی بوده و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند.
 • قابل بازیافت هستند و آسیب به محیط زیست نمی‌رسانند.

پروفیل درب و پنجره چوبی

این پروفیل هم جلوه زیبایی به ساختمان می‌دهند و هم در برابر حرارت و صدا عایق خوبی هستند. همچنین قابلیت رنگ‌پذیری بالایی دارند. این پروفیل‌ها در کنار مزایا تعدادی معایب هم دارند که عبارتند از:

پروفیل چوبی پنجره

 • اشتعال‌پذیری بالا
 • پوسیدگی
 • مقاومت پایین در برابر ضربه
 • نفوذ حشرات و موریانه
 • جذب آب و رطوبت

پروفیل درب و پنجره آهنی

این پروفیل‌ها که از قدیمی‌ترین نوع پروفیل هستند امروزه کاربرد زیادی ندارند و منسوخ شده‌اند. پروفیل‌های آهنی در برابر ضربه مقاومت بالایی داشته و قابلیت رنگ‌پذیری خوبی دارند اما وزن آن‌ها بالاست. همچنین در برابر خوردگی مقاومت کمی داشته و عایق خوبی نیستند.

سخن آخر

پروفیل درب و پنجره از جمله مصالح ساختمانی است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد زیادی دارد و تعیین‌کننده قیمت نهایی ساختمان می‌باشد. این پروفیل‌ها از لحاظ جنس و سطح مقطع به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در بالا به آن‌ها اشاره نمودیم. شما می‌توانید برای سفارش این محصول به وب سایت بازرگانی نجومی مراجعه نموده و محصول موردنظر خود را انتخاب نمایید. کادر پشتیبانی ما به صورت تمام وقت آماده پاسخگویی به شما عزیزان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.