اخبار شرکت

انواع پروفیل در ساختمان سازی

پروفیل در ساختمان سازی

کاربرد پروفیل در ساختمان سازی

پروفیل به طور کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد؛ پروفیل ساختمانی به ان دست از پروفیل‌هایی اطلاق می‌شود که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند مانند در و پنجره‌های الومینیومی و … در حالی که پروفیل‌های صنعتی به ان دسته از محصولاتی اطلاق می‌شود که در صنایع مختلف همچون خودروسازی ،نظامی و … به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پروفیل نورد گرم

پروفیل در ساختمان سازی انواعی دارد. نوع اول پروفیل نورد گرم است که از نورد گرم شمش فولادی ساخته می‌شود و قوطی شکل است. دومین نوع پروفیل نورد سرد است که از شکل‌دادن ورق‌های فولادی از طریق خم‌کردن و پرس تولید می‌شود و ناودانی شکل است. سومین نوع پروفیل مرکب است که از اتصال چند پروفیل سرد و گرم به وجود می‌اید. پروفیل نورد سرد تنها مناسب کارهای سبک ساختمانی هستند مانند ناودانی‌ها ،تیرهای تکیه‌گاهی سقف کاذب و چارچوب درهای ساختمان.

هدف تولید در نورد گرم تغییر در شکل هندسی و طول پروفیل‌ها از نظر ابعاد و وزن ان‌ها می‌باشد. نورد گرم یک روش کلاسیک برای تولید انبوه محصولات طولانی است. هرچند باید از لحاظ دقت و کیفیت سطح ، محدودیت‌ها پذیرفته شود. با توجه به درجه حرارت بالا سطح پروفیل‌هایی که تحت نورد گرم قرار گرفته‌اند ،یک لایه از ورقه اکسیداسیون در ان‌ها ایجاد می‌شود. بنابراین ویژگی مقاومت در برابر خوردگی ان‌ها افزایش می‌یابد و می‌توانند در هوای ازاد نگهداری شوند. با این حال یکی از پیامدهای ایجاد اکسیداسیون این است که ورق‌های پروفیل دارای سطح خشن خواهند شد. بنابراین به فولاد ضد زنگ تمیز و روشن نیاز دارند. اندازه دقیق و خواص مکانیکی خوبی که توسط نورد گرم ایجاد می‌شود باعث استفاده پروفیل‌ها در موارد گسترده خواهد شد.

پروفیل ساختمانی

پروفیل نورد سرد

اصلی‌ترین تعریف برای تولید پروفیل‌های نورد سرد این است که در دمای معمولی فولاد با فشار غلتک تغییر شکل می‌یابد. به طور کلی در نورد سرد برای تولید ورق‌های گالوانیزه و فولاد رنگی به انیل کردن نیاز است تا میزان انعطاف‌پذیری به صورت گسترده افزایش یابد و بتوان از این پروفیل‌ها در صنایع خودروسازی ،لوازم خانگی و دیگر موارد استفاده کرد.

مشابه نورد گرم ،نورد سرد نیز یک روند مداوم است که هدایت می‌شوند، بنابراین تغییرات زیادی برای تولید شکل دلخواه ایجاد می‌شود. این فرایند باعث بهبود فلز می‌شود. به این معنی که مواد سخت‌تر شده و سطح پروفیل صاف و براق‌تر خواهد شد.

فولاد ضدزنگ برای پروفیل نورد گرم و سرد

معمولا فولادهای ضدزنگ استنیت و یا انواع 304 و 316 برای تولید بخش‌های نورد گرم و سرد مناسب هستند. برخی از فولادهای ضدزنگ با درجه‌های متفاوت هنگام گرم شدن مزایای مشخصه خود را از دست می‌دهند. بنابراین محصول نهایی ممکن است از دیگر ویژگی‌های ناخواسته و غیرقابل انتظار برخوردار شود از انجایی که تغییر شکل مکانیکی در دمای اتاق غیر ممکن است می‌توان در شرایط خاص از نورد سرد برای تولید پروفیل استفاده کرد.

پروفیل گالوانیزه

پروفیل گالوانیزه یکی از محصولاتی است که در صنایع زیادی چه صنعتی و چه خانگی در ساخت انواع کانال‌های کولر ، خودروسازی و … استفاده می‌شود. این ورقه ها که از طریق لایه‎‌ی روی پوشش داده شده‌اند مقاومت فلزات نظیر اهن و فولاد را در مقابل خوردگی و زنگ زدگی بالا می‌برند.

پروفیل کامپوزیتی

امروزه سهم بسیار بزرگی از بازار در اختیار مواد مرکب یا همان کامپوزیت است. همچنین پروفیل‌های کامپوزیتی به میزان وسیعی در ساختمان‎‌سازی در شرایط اب و هوایی که احتمال خوردگی در ان بالا است بسیار رواج پیدا کرده است.

دلیل عمده استفاده از این پروفیل‌ها جلوگیری از پدیده خوردگی و افزایش عمر سازه در برابر ارتعاشات است. همچنین پروفیل‌های کامپوزیتی به میزان وسیعی در ساختمان‌سازی به ویژه ساختمان‌سازی در شرایط اب و هوایی که احتمال خوردگی در ان بالا است بسیار رواج پیدا کرده است.

دلیل عمده استفاده از این پروفیل‌ها جلوگیری از پدیده خوردگی و افزایش عمر سازه در برابر ارتعاشات است. همچنین استفاده از پروفیل‌های کامپوزیتی باعث سبکی بنا می‌شود ، اما اهمیت این مزیت چندان نیست. انچه باعث دوام و عمر بالای پروفیل کامپوزیتی می‌شود خاصیت غیر کشسانی ان است که باعث عملکرد بهتر در برابر ارتعاشات زلزله می‌شود و بهترین گزینه برای مقاوم‌سازی در برابر زلزله است. تخریب ناشی از پدیده خوردگی هم در بتن مسلح شده با پروفیل فلزی اینطور است که نخست میله‌های فلزی داخل بتن دچار زنگ زدگی و اکسیده شدن می‌شوند و سپس این اکسیدها به سمت سطح بیرونی بتن منتقل می‌شوند و با انتشار در داخل بتن باعث از بین رفتن کامل سازه بتنی می‌شود.

پروفیل کامپوزیتبرای اطلاع از آخرین قیمت های روز تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.